Vliv stresu na organismus

1. Zapomínání

Když jsme ve stresu, naše tělo produkuje velké množství steroidního hormonu kortizolu, který může bránit naší schopnosti vybavit si znalosti, což způsobuje také problémy s pamětí. To může být důvodem, proč jste si nezapamatovali jméno důležitého klienta nebo místo, kam jste odložili telefon. Lidé si tyto příznaky stresu často pletou s počínající Alzheimerovou chorobou, ale ve většině případů se nejedná o formu demence, ale pouze o syndrom vyhoření.

Pokud se k nadměrnému stresu přidá práce do noci a insomnie, může se zapomínání ještě zhoršit. Je to proto, že zatímco spíte, váš mozek ukládá do dlouhodobé paměti vše, co jste se během dne naučili. Pokud spánku nemáte dostatek, je tento proces narušen.

Zdroj: Youtube

2. Vaše rány se hojí věčnost

Když se zraníte, váš imunitní systém okamžitě reaguje - vyšle signál k produkci kolagenu - bílkoviny, která je základním stavebním materiálem podpůrných tkání u savců.

Pokud jste však ve stresu, vaše tělo obsahuje vyšší množství chemických látek zvaných glukokortikoidy (jedná se o steroidní hormony a patří mezi ně i výše zmíněný kortizol). Ty potlačují činnost imunitního systému, čímž se proces hojení prodlužuje až o 24 procent.

3. Vaši menstruaci provázejí neobvykle silné křeče

Že stres může způsobit zpoždění menstruace, většina žen již ví. Když hypotalamus, regulační centrum našeho mozku, vycítí, že naše tělo "jede naprázdno", může zpozdit uvolnění vajíčka, což celý váš zavedený cyklus uvede do chaosu.

Pro některé ženy však může stres znamenat i horší PMS. Můžete se například cítit nervóznější, ale může se také zhoršit intenzita vašich obvyklých křečí. A to je pravděpodobně to poslední, co v už tak stresujícím období potřebujete.

4. Máte žaludeční problémy

Stres může ovlivnit vaše žaludeční šťávy a také zpomalit nebo zrychlit trávení. To může způsobit problémy, jako je reflux, což je zpětný tok žaludečních kyselin a zbytků natrávené potravy ze žaludku do hrtanu a ústní dutiny, nevolnost, zácpa nebo naopak průjem.

Následky však mohou být i trvalejší. Když úzkost a stres naruší trávicí procesy, začnou se měnit střevní mikrobi. Přítomnost či nepřítomnost různých bakterií může ovlivnit imunitní systém, hmotnost a dokonce i náladu. Neléčená onemocnění trávicího systému mohou vyústit až v rakovinu.

Dobrou zprávou však je, že vše, co musíte udělat, aby se vaše střevní procesy vrátily do normálu, je dopřát si trochu odpočinku a relaxace.

5. Všechno vás svědí

Jako reakce těla na jakýkoli traumatický zážitek nebo přítomnost patogenu uvolňují nervová zakončení v kůži chemické signály zvané neuropeptidy. Ty vysílají do mozku nouzovou zprávu a informují ho o tom, že v těle je nějaký problém.

Stejnou reakci může kupodivu vyvolat i stres v podobě například blížícího se termínu. Důsledkem je zánět, který způsobuje pocit svědění na kůži.

6. Neobvyklé sny

Pokud se vám zdají bláznivé výtvory, které by vás nenapadly ani při nejlepší fantazii, může to být znamení, že potřebujete více spánku. Ačkoli odborníci vlastně nedokážou zcela vysvětlit, proč tomu tak je, lidé s nedostatkem spánku mají tendenci mít intenzivnější a neobvyklejší sny.

Existuje na to teorie: když nemáte dostatek spánku, váš mozek začne upřednostňovat fázi REM spánku. To je nejdůležitější a nejzdravější fáze, během níž jako jediné sníme. Obvykle do ní upadáte asi 90 minut po usnutí. Pokud jste však příliš vyčerpaní, může začít již po 10 minutách. Aby tělo dohonilo deficit spánku REM, zbývající dvě fáze pouze prokmitne. Váš mozek tak má více času popustit uzdu své fantazii.

Pokud jste navíc ve stresu, je pravděpodobnější, že se probudíte uprostřed snu a budete si pamatovat i ty nejmenší detaily. Zvláště pokud se jedná o velmi neobvyklý nebo nepříjemný sen.

7. Odpočinek vám způsobuje migrénu

Po brutálním týdnu v kanceláři se víkend zdá jako dar. Můžete se prospat, vychutnávat si jídlo v posteli, číst si knihu nebo sledovat televizní pořad, když vás náhle překvapí migréna. Odborníci si nejsou jisti, proč migréna souvisí spíše s pověstným "upouštěním páry" než se samotným stresem. Jedna z teorií říká, že by mohly být způsobeny náhlým poklesem kortizolu.

Jak se uvolnit?

1. Pranajáma

Zdroj: Youtube

Posaďte se na podlahu, nohy zkřížené. Palcem levé ruky si zacpěte pravou nosní dírku a vdechujte vzduch levou nosní dírkou. Po vdechnutí uvolněte pravou nosní dírku a stejným způsobem ucpěte levou nosní dírku. Vydechněte pravou nosní dírkou a znovu se nadechněte. Ucpěte pravou nosní dírku a vydechněte levou. Tento postup opakujte šestnáctkrát.

2. Pozice holuba

Lehněte si na záda, kolena mějte pokrčená a chodidla se dotýkají země. Pravý kotník překřižte přes levé koleno. Sevřete ruce pod levým stehnem a přitáhněte stehno k trupu. V této poloze setrvejte dvě minuty a nezapomeňte zhluboka dýchat. Opakujte s druhou stranou.

3. Pozice s chodidly na stěně

Posaďte se ke zdi tak, abyste se jí dotýkali pravým bokem a ramenem. Lehněte si na záda a vytáhněte nohy podél zdi nahoru do plafonu. Takto setrvejte asi 5 až 10 minut. Tato poloha může zlepšit krevní oběh a pozitivně působit na lymfatický systém.

Další tipy pro zmírnění stresu

Je dobré si zvyknout dělat malé přestávky, kdykoli je to možné. Zkuste například provádět jednoduchá dechová cvičení vždy, když stojíte na červenou, sedíte u oběda nebo pijete kávu.

K lepšímu zvládání stresu vám může pomoci také změna stravy, například přechod na nezpracované potraviny. Bobulovité ovoce, červená paprika nebo kapusta jsou vynikajícími zdroji vitaminu C, který pomáhá regulovat kortizol. Avokádo obsahuje velké množství draslíku, který udržuje váš krevní tlak na zdravé úrovni.

Pro zdravý spánek musíte najít způsob, jak oddělit den od noci. To znamená říci si po určité hodině stop, nyní je čas na odpočinek. Psychologicky si tuto hranici můžete stanovit například tak, že si každý večer dáte rychlou sprchu, čímž dáte najevo, že začíná váš "čas jít spát". Stejným způsobem může fungovat například cvičení jógy nebo psaní deníku.

Zdroje: