Odpověď na to, proč nás s příchodem podzimu trápí studené nohy a ruce, je celkem prozaická. Jde o přirozenou reakci těla na chlad.
Náš organismus vyvíjí maximální úsilí, aby zachoval v teple nejdůležitější orgány, které jsou v jeho středu, a tím pádem omezuje průtok krve ve zbylých částech těla, tedy především v horních a dolních končetinách.
„V chladném počasí se naše cévy zužují, a jelikož jsou ty na periferii nejdál od srdce, v zimě nás zebou nohy, studí prsty u rukou a máme zmrzlý a studený nos,“ vysvětluje internista Milan Čech. Stát se ovšem může i to, že nás nohy nebo ruce zebou i tehdy, když tomu venkovní teploty ani náznakem neodpovídají. Je-li to i váš případ, zpozorněte. Studené končetiny totiž občas mohou poukazovat i na vážný zdravotní problém. Co všechno může za věčně zmrzlýma rukama a nohama stát?
ANÉMIE
Snížená koncentrace hemoglobinu v krvi neboli anémie či chudokrevnost je jedním z nejčastějších důvodů, který studené končetiny způsobuje. Většinou souvisí především s nedostatkem železa nebo vitaminu B12.
Dobrou zprávou ale je, že tento problém můžeme snadno vyřešit, pokud se zaměříme na konzumaci potravin bohatých na zmíněné vitaminy a minerály. Do jídelníčku zařaďte vnitřnosti, maso, vejce a mléko. Pro zvýšení hladiny železa je také třeba konzumovat dostatek luštěnin, obilovin, zeleniny, semínek a dalších jídel rostlinného původu.
CUKROVKA
Cukrovkáře většinou trápí řada přidružených problémů. Dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi mimo jiné vede i k zúžení tepen a snížení krevního zásobení některých tkání, což může vyústit právě v nedokrvování končetin a tím pádem i pocitu, že nás nohy a ruce zebou.
„Mezi typické příznaky diabetu patří také pocit žízně, časté močení, únava, hubnutí. Pocit studených nohou se muže objevit při neléčené, případně špatně léčené cukrovce, provázet ho může i brnění a pálení končetin,“ říká Čech, který v takovém případě doporučuje neodkladnou návštěvu lékaře.
NEPROKRVUJÍCÍ SE KONČETINY
Nedostatečné krevní zásobení dolních končetin může často souviset s poruchou nervové soustavy. Řeč je pak o takzvaném neurocirkulačním problému, jehož spouštěčem bývají deprese nebo stres. Tento typ potíží trápí spíše muže než ženy. Pokud ale máte podezření, že by to mohl být váš případ, nepodceňujte to. Vždy je lepší mít svoji domněnku potvrzenou odborným lékařem. Prachobyčejná psychohygiena může problém v tomto případě zcela odstranit, nebo ho přinejmenším zmírnit.
CO POMŮŽE?
Co však dělat v případě, že vaše věčně zmrzlé končetiny s těmito zdravotními problémy nesouvisí? „Můžete zkusit například omezit kávu a cigarety. Ty totiž způsobují zúžení cév a nahrávají tak nedokrvení končetin. Může ale pomoci i alternativní medicína, například ta čínská,“ doporučuje internista Čech.
Namístě je také celkově se zaměřit na svou životosprávu. Tím spíš, pokud víte, že není úplně ideální. Vyvážená strava, dostatečný příjem tekutin, pohyb, pravidelný a kvalitní spánek – to vše se podílí na tom, aby naše tělo fungovalo tak, jak má.
Pokud trpíte na chronické nedokrvování končetin, které není způsobené žádným zdravotním problémem, zkuste se v zimních měsících zaměřit na potraviny, které vaše tělo přirozeně zahřejí. Doma si udělejte zázvorový čaj, do ranní kaše přidejte skořici, k obědu si jídlo přikořeňte chilli papričkou a večer popíjejte neslazený meduňkový čaj.
Odolejte ale pokušení balit se do dalších a dalších vrstev oblečení. I v tomhle případě totiž platí, že čeho je moc, toho je příliš. Naopak zkuste do své denní rutiny zařadit otužování, aby si tělo postupně zvykalo na chlad.
Není potřeba na sebe hned po ránu pouštět proudy ledové vody, zpočátku postačí, když si budete nohy chvíli ‚otužovat‘ na střídačku studenou a pak teplejší vodou, třeba pomocí sprchy. Postupně můžete čas strávený pod studenou vodou prodlužovat a také otužovat další tělesné partie.
Studené končetiny mohou být banalita. Ale také nemusí. Mohou značit i závažné zdravotní potíže. Někdy na bolest může zafungovat i placebo. Obvykle jsou k němu vnímavější optimisticky založení jedinci, otevření novým možnostem.
Zdroje:
Kondice 11/2021