Ačkoliv nám podzimní změna času daruje o hodinu delší spánek, posouvání hodin pro nás není nikterak dobré, natož přirozené. Čas se kdysi začal měnit kvůli tomu, že si lidé mysleli, že tím ušetří za energii. V létě je venku déle sluníčko, a proto lidé nemusí svítit. Modernější studie ale zjistily, že změna času průměrné úspory energií téměř neovlivňuje.

Zdroj: Youtube

Proč změna času není dobrá?

Naše těla mají vnitřní hodiny, které regulují spánek, metabolismus, bdění i mnoho dalších fyziologických procesů. Když posuneme hodiny, náš vnitřní rytmus se musí nějak přizpůsobit. Jenže ne pro každého je to tak jednoduché. Změna času tedy často vede k potížím se spánkem, zvýšenému stresu a dokonce vzniká i riziko srdečních onemocnění. Nehledě na to, že změny času mají velmi negativní dopady na naše psychické zdraví.

Pokud jde o úsporu energie, opravdu jsou výsledky diskutabilní. Ačkoliv tato teorie zní naprosto logicky, úspory energie během změny času jsou minimální nebo dokonce nulové. Změna času je také devastující pro farmáře, protože zvířatům ji těžko vysvětlíte a ony ani rostliny si zkrátka nezvyknou.

Některé státy se tedy rozhodly, že změnu času prostě zruší. Chtějí totiž zachovat stálost a zabránit zmatkům a nepříjemnostem, které kvůli posouvání hodin vznikají. U nás se zrušení změny času řeší už také několik let a dávno mělo být zrušeno.

Kde se čas nemění?

  • ARIZONA

Tento americký stát se rozhodl ignorovat letní změnu času aby se vyhnul extrémním teplotám v létě. Hlavním důvodem rozhodnutí Arizony je její teplé klima a dlouhé denní světlo po celý rok. S úmornými léty a dostatkem slunečního svitu stát těží z udržování konzistentního časového harmonogramu bez nutnosti upravovat hodiny. Obyvatelé Arizony si pochvalují stabilitu a rutinu, kterou neměnící se čas přináší a umožňuje jim to užívat si prodloužené večery.

  • HAVAJ

Havaj také ignoruje změnu času, protože jeho poloha blízko rovníku znamená, že délka dne se během roku mění jen minimálně. Změna času je pro ně tedy naprosto irelevantní a zbytečná.

  • ČÍNA

Čína ukončila praxi přechodu na letní čas v roce 1991 a od té doby byl zachován pouze standardní čas (China Standard Time, CST), který je stejný po celý rok. Poslední změna na letní čas v Číně byla provedena 15. září 1991​.

  • INDIE

Indie systém letního času nikdy nepřijala, i když byly v minulosti diskutovány návrhy na jeho zavedení, aby se zlepšila energetická efektivita země. Nicméně, kvůli širokému rozsahu časových pásem v zemi a jiným regionálním rozdílům, země zůstala u jednotného standardního času (Indian Standard Time, IST) po celý rok​.

Každá ze zemí, kde se rozhodli zrušit změnu času, k tomu má své důvody. Zdá se ovšem, že jejich obyvatelé jsou s tímto rozhodnutím spokojeni. Možná bychom se z toho měli poučit i my a zvážit, zda je změna času opravdu tím nejlepším pro naši společnost a naše zdraví.

A jak se se změnou času vyrovnáváte vy?

Zdroje:

https://www.scientificamerican.com/article/does-daylight-saving-times-save-energy/

https://wisevoter.com/state-rankings/states-without-daylight-savings/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0301421507002273