Na první měsíc letních prázdnin připadají hned dva státní svátky, které jdou pěkně po sobě. Ve středu 5. července si připomínáme Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Apoštolové ze Soluně v rámci své misie na Velké Moravě prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk, pro který Konstantin vytvořil také písmo nazývané hlaholice. Ve čtvrtek 6. července je pak Den upálení mistra Jana Husa, římskokatolického kněze a českého pedagoga, kazatele a reformátora, který stál za vznikem husitského hnutí a usiloval o reformu tehdejší církve. Dne 6. července 1415 byl upálen v Kostnici v jihozápadním Německu (město Konstanz v Bádensko-Württembersku).

Zákon nařizuje, kdy musí obchody zavřít

Otevírací doba obchodů na státní svátky se řídí podle zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který je platný od roku 2016. Tento zákon stanovuje, že obchody nad 200 metrů čtverečních musí zůstat během stanovených svátků zavřené. Neplatí to ale pro všechny státní svátky. Striktně zavřeno musejí mít obchody na Nový rok (1. 1.), Velikonoční pondělí (pohyblivý svátek), Den vítězství (8. 5.), Den české státnosti (28. 9.), Den vzniku samostatného Československa (28. 10.) a oba svátky vánoční (25. a 26. 12).

Kromě obchodů musí být na tyto dny zavřené rovněž bazary, zastavárny a výkupny odpadu. Na dodržování zákona dohlíží Česká obchodní inspekce a za jeho nedodržování může provozovatelům obchodů udělit pokutu do výše jednoho milionu korun.

Klouzavá otevírací doba

Následující dva červencové svátky ale budou mít obchody v tuzemsku otevřeno, stejně jako tomu je například i na Svátek práce (1. 5.) nebo Den boje za svobodu a demokracii (17. 11). Bez problémů si tak nakoupíte potraviny, oblečení, potřeby pro zahradu i další věci. Podle běžné otevírací doby budou mít otevřené řetězce jako Albert, Kaufland, Penny Market, Billa, Globus, Lidl nebo Tesco. U menších obchodů se ale raději ujistěte o otevírací době, která se může v některých městech měnit. Část menších prodejců a také třeba kavárny a cukrárny například zavírají už ve středu a otevírají až následující pondělí, protože majitelé využívají svátků a berou si dovolenou. Naopak restaurace a větší obchody zůstávají po celou dobu otevřené, někdy ale zkracují otevírací dobu. Například hobby market Hornbach bude mít o zmíněných svátcích otevřeno jako o víkendu.

Zdroje:

https://www.e15.cz/kdy-jsou-zavrene-obchody-statni-svatky-kdy-otevrene

https://cs.wikipedia.org/wiki/Cyril_a_Metod%C4%9Bj