Naše srdeční čakra (Anaháta) se nachází uprostřed hrudníku v oblasti srdce a vyvažuje rovnováhu mezi tělem a duší. Zajišťuje i rovnováhu v našich vztazích. Když je rovnováha ve vztahu nevybalancovaná, tak jeden může být příliš zahlcující, druhý pak vzdalující se. Jeden partner chce více sex, druhý skoro vůbec, jeden dělá všechny práce doma a druhý se nepodílí. Pokud rovnováha chybí, přichází stres a frustrace, důsledkem je, že vztah končí, nebo v něm partneři zůstávají, ale je to rezignované zoufalství.

Zdroj: Youtube

Intuice vítězí nad rozumem

Srdce hledá rovnováhu a někdy ho neumíme poslouchat. A řešíme věci pouze racionálně přes rozum, přitom v srdci se skrývá moudrost (můžeme to nazývat intuicí), které se rozum nemůže rovnat. Stále lavírujeme mezi potřebou být svobodní, ale zároveň chceme být k někomu připoutaní. Toužíme po závazku, ale zároveň z něj máme strach. Když se partner vzdaluje, duše je nejistá a chce ho zadržet, když se na nás partner příliš věší, srdce je stísněné a odstupuje. To všechno jsou signály, kterým bychom měli naslouchat, a které nám podávají zprávu o našem vztahu. A ten je vždycky živoucím organismem, ve kterém hledáme rovnováhu mezi závazkem a svobodou.

Podle východní filosofie nesídlí naše vědomí v mozku, ale právě v srdci. Pokud je tato čakra otevřená a v rovnováze, jsem naplnění láskou, empatií a soucitem. K zablokování dochází v momentě, kdy prožíváme strach a zoufalství. Možná vám to zní příliš ezotericky, ale jednotlivé čakry v našem těle odpovídají z hlediska západního pojetí anatomie nervovým svazkům v těle. A jak víme, v našem těle proudí elektrická energie po nervových vláknech a nejsilnější je právě v místech těchto nervových svazků. Pokud dojde k nějaké blokaci, energie se zastaví, je utlačená a my to cítíme tělesně i duševně.

Anaháta a vztahy

A právě tato čtvrtá srdeční čakra je spojená s našimi vztahy. A není to jen vztah k partnerovi, ale i k ostatním lidem, ke světu obecně i k nám samotným. V Západní kultuře žijeme chiméru, že je nejdůležitější výkon a výsledek. Ale když se se podíváte hlouběji (třeba právě na to, co vám říká moudrost srdce), tak je to lež. Nejdůležitější je v našem životě potřeba lásky a přijetí od ostatních i od nás samotných. A někdy je těžké se pro sebe i ostatní otevřít. Tato čakra se vyvíjí věku 4-7 let a řada lidí si jako děti prošli traumaty, která jejich energii zablokovala. Možná jste zažili odmítnutí, opuštění, toxickou kritiku nebo nezájem ze strany rodičů. Důsledkem je pak odtažitost a chlad. Člověk má pocit jako by nebyl úplný a nějaká část jeho samého chyběla. Ona tam je, ale zamčená za sedmero zámky. Často ani nevíme, jak mají vypadat zdravé vztahy a stavíme je na střípcích, co jsme kde v průběhu života pochytili. Snadno potom věříme mýtu individualismu (každý sám za sebe), který nám naše civilizace vtlouká do hlavy.

A teď, co s tím? Věřte, že nic není nikdy ztraceno. Jednou z cest je jógová praxe, především její duchovní část, tedy meditace, ale připravte se na stovky, spíš tisíce hodin, než dojdete ke kýženému výsledku. Sama mám dobrou zkušenost s větví buddhismu, který se jmenuje Šambala – cesta bojovníka. A na internetu najdete i meditační centra Šambaly, kde vás budou provázet. Druhou možností je terapie, která je ale také o letech práce. Za tři sezení se určitě nic nevyřeší.

Pokud se naše srdce zase vrátí do rovnováhy, tak vznikne pevný střed, ze kterého můžeme milovat a tím pádem utvářet vztahy. A díky vztahům můžeme růst a formovat se, protože to je jedním z našich poslání na tomhle světě. Láska nás nejen propojuje s ostatními, ale i se sebou samými, kdy lépe známe naši tělesnost, přání a potřeby. Vztahy z nás nevytáhnou jen to dobré, ale i stíny, které jsme nechtěli vidět. Ale stín, který je poznaný a je viděn, nakonec slábne. Přestože jsou vztahy náročné, jsou i léčivé. A díky nim se dostáváme k poznání sebe samých.

Zdroj: Autorský text