Najít kvalitního terapeuta s odpovídajícím vzděláním a praxí, ke kterému budeme mít důvěru, se někdy může zdát stejně složité jako hledat jehlu v kupce sena. V Česku totiž působí i stovky jedinců, kteří žádné z daných podmínek nesplňují, a své služby poskytují pouze sami na sebe, v rámci soukromé živnosti. Tu si mohou založit - a teď se podržte- bez jakéhokoliv vzdělání! Vyslovený zákaz v českém zákonu totiž neexistuje. Často se tak za odborníky vydávají lidé, kteří mají psychologii jen jako koníček, načetli si několik odborných publikací, případně sami nějaký čas docházeli na terapii nebo v lepším případě absolvovali alespoň nějaký víkendový či semestrální kurz. To je ale málo.

Zdroj: Youtube

Jak najít spolehlivého psychoterapeuta?

Při výběru vhodného terapeuta je potřeba nahlížet v první řadě na jeho vzdělání a předchozí zkušenosti. Neznamená to, že jediným ukazatelem kvalitního odborníka je pouze členství některé z profesních sdružujících organizací – rozhodující by měl být kromě adekvátního vzdělání především dostatek praxe, tedy práce s klienty, i to, že na sobě odborník kontinuálně pracuje a profesně se rozvíjí. „S usnadněním výběru dnes pomáhají i různé online platformy zaměřené na duševní zdraví, které sdružuje pouze ověřené terapeuty splňující dané standardy kvality," říká Lukáš Krčil z online psychoterapeutické platformy Hedepy.

Existuje několik způsobů, jak si můžete nejvhodnějšího psychoterapeuta vybrat. V první řadě se poptejte svých přátel, kolegů a známých, kterým důvěřujete. Ne každý je ochotný svoje zkušenosti s návštěvou psychoterapeuta probírat, nicméně se nespokojte jen se stručnou odpovědí. Zajímejte se o způsob jeho komunikace, zda je citlivý, vnímavý, dává dostatek prostoru pro vzájemnou komunikaci, je otevřený a podobně. Každý jsme jiný a tak logicky i každému z nás sedne jiný terapeut. Proto se ptejte, jak přesně terapie probíhá, jaký terapeut je a jaké má klady či zápory. Pokud kolem sebe nemáte nikoho, kdo u terapeuta byl, nebo se nechcete ptát, můžete si zkusit projít profily terapeutů třeba na stránkách Terapie.cz. Všichni terapeuti jsou tam ověření a najdete u nich i reálné reference klientů.

Pamatujte si ale, že spíše než na recenzích od ostatních záleží na tom, jaká bude chemie mezi vámi a terapeutem, zkrátka, jak si případně sednete. Z osobního setkání si odnesete vždycky nejvíc.

Na co si dát pozor?

Pokud vám „něco nesedí“ už při první návštěvě, necítíte se komfortně, pociťujete nedůvěru, pak není vhodné v terapii s tímto psychoterapeutem pokračovat a lepší je nechat si doporučit někoho jiného, nebo ho sami vyhledat. Samozřejmě lze z terapie z tohoto důvodu odstoupit i později, kdykoliv během sezení. A to platí pro obě strany. Jak uvádí web Psychologie.cz, nevyhovující může být i styl terapeutovy práce, respektive druh a způsob terapie, kterým klient prochází. Pro někoho je například psychoanalýza příliš zdlouhavá a těžko uchopitelná, pro jiného jde zase třeba kognitivně behaviorální terapie příliš po povrchu. Záleží tudíž na každém člověku a také na typu problému a obtíží, se kterými přichází.


Vybírejte i podle zaměření

Specializuje se vámi vybraný terapeut na problém, který chcete řešit? To je důležitá otázka. Má terapeut zkušenost s tím, co vás trápí? Má na to odborný výcvik? Po tom všem pátrejte. Obecně by si měl terapeut poradit téměř se vším, ale vždy je lepší, pokud se zaměřuje na konkrétní problém. Kromě adekvátního vzdělání by měla být informace o specializaci odborníka snadno dohledatelná přímo na jeho webu či stránkách organizace, ve které působí. I když odborníci můžou mít zkušenosti a vzdělání z více oblastí psychologie, vždy je pro začátek lepší navštívit takového, pro kterého je vaše téma hlavním oborem.

„Z našich dat vyplývá, že lidé s psychoterapeuty nejčastěji řeší problémy ve vztazích, v rodině, práci, ale i úzkostné stavy či dlouhodobý stres. Na našem webu proto mají možnost filtrovat terapeuty také podle specializace, tedy témat, kterým se daný odborník věnuje nejintenzivněji, či podle typu dokončeného výcviku. Lze tak zároveň předejit i určité rozhodovací paralýze, se kterou se lidé u výběru z příliš mnoha možností občas potýkají,“ říká Lukáš Krčil z Hedepy.cz.

Na co se ptát?

Abyste zjistili, zda jste si skutečně vybrali správného psychoterapeuta, zaměřte se na několik otázek a pocitů.

Jak se s terapeutem cítíte?
Vzbuzuje ve vás důvěru?
Máte pocit, že vám skutečně naslouchá?
Mluví odborně a přitom srozumitelně?
Má odpovídající vzdělání?
Dává vám dostatek prostoru a respektuje vaše hranice?
Přijde vám čas s ním strávený jako užitečný?

Jak nenaletět "psychošmejdům"


Pokud nechcete dohledávat informace o terapeutech na vlastní pěst, ale bojíte se, abyste se nesvěřili do rukou lajků, vsaďte na ověřené organizace. V Česku jich existuje hned několik, primárně jde o Českou asociaci pro psychoterapii a Českou psychoterapeutickou společnost. Obě sdružují odborníky v oboru a zároveň stanovují obecná kritéria, která by měli terapeuti splňovat. Standardy každé z nich se mírně různí, minimálně jde však o magisterské vzdělání v oboru, absolvování pětiletého psychoterapeutického výcviku či stanovený počet hodin supervize neboli dohledu jiných odborníků.

„Členství v profesních organizacích je jedním ze způsobů, který člověku zaručuje, že vybraný terapeut disponuje určitými standardy kvality. Každý člen musí mít za sebou odpovídající vzdělání i výcvik a zároveň se zavazuje k dodržování Etického kodexu. Problém však je, že vizitku s označením terapeut si dnes může vyrobit praktický každý bez ohledu na to, zda je členem těchto asociací nebo zda disponuje odpovídajícím psychoterapeutickým výcvikem. Zákon tím přitom vlastně nijak neporušuje,“ přibližuje Lukáš Krčil z online psychoterapeutické platformy Hedepy.

V neposlední řadě je určitě dobré obětovat nějaký čas referencím předešlých klientů. Finální výběr by pak měl probíhat na základě vlastního úsudku – naše intuice nám většinou správně napoví, kterým směrem se ubírat a kde to tak trochu "smrdí".

Zdroje: