1. Modré světlo před spaním

Všechny naše přístroje, jako jsou telefony, tablety nebo počítače, vyzařují modré světlo. Modré světlo zabraňuje produkci melatoninu, který pomáhá tělu cítit se ospale, proto nám výrazně zhoršuje spánek. Odborníci doporučují vyhnout se koukání do telefonu, čtečky nebo počítače alespoň hodinu před spánkem. Pokud je nutné, abyste kontrolovali telefon i v posteli, snižte jas, popřípadě nastavte noční režim, a dívejte se na telefon z dálky alespoň 35 cm.

Zdroj: Youtube

2. Moc zima, moc teplo, moc rušno

Nemá smysl se snažit spát někde, kde jsou stimulovány naše smysly. Pokud se budete snažit usnout někde, kde duní hlasitá hudba, je tam dusno a blikají tam LED žárovky, pravděpodobně se vám to podaří jen horko těžko. V ložnici vždy udržujte příjemnou teplotu, neagresivní tlumené světlo a ticho. Nespěte také nikdy se zapnutou televizí v místnosti.

3. Dlouhé šlofíky během dne

Spát bychom měli v noci, když je tma. Pokud si dáte dvouhodinového šlofíka během dne, oberete se o soustavný a dlouhý noční spánek. Třeba tím, že nebudete moci usnout, v noci se budete budit nebo se probudíte příliš brzy ráno. Ideální je nastavit si režim, kdy budete chodit spát a vstávat každý den víceméně ve stejný čas. Pokud si chcete zdřímnout během dne, nemělo by to být déle než na 20 minut.

4. Ložnice pro všechno

Pokud můžete, ložnici používejte výhradně na spánek. Netravte v posteli čas přes den, nejezte v ní a určitě v ní nepracujte! Je důležité, aby měl mozek ložnici spojenou se spánkem. Tím docílíte toho, že se vám bude dobře usínat - kdykoliv si lehnete do postele, mozek pošle tělu signál, že je čas spát.

5. Jídlo před spaním

Jíst bychom neměli alespoň 1,5-2 hodiny před tím, než jdeme spát. Určitě se vyhněte nočnímu pojídání sladkého jídla nebo průmyslově zpracovaných potravin. Pokud vás před spaním nebo v noci honí mlsná a nemůžete odolat, dejte si například jablko.

6. Alkohol, kofein nebo cigarety před spaním

Káva před spaním samozřejmě není nikdy dobrý nápad. Stejně tak ovšem není dobré těsně před spaním kouřit nebo pít alkohol. Pokud jdete z večírku, vždy se napijte před spaním hodně vody.

Před spaním je dobré se snažit co nejvíce uvolnit a zrelaxovat. Pomoci vám může například meditační hudba nebo dechová cvičení zaměřená na zklidnění. Pokud se vám podaří vyhnout chybám, kterými si ničíme spánek, vyspíte se do růžova!

Zdroje:

https://www.verywellhealth.com/the-10-worst-ways-to-ruin-your-sleep-3014992

https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleep-newzzz/202001/11-things-can-interfere-your-sleep

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side