Základem tohoto cukroví je tuhý, dokonale vyšlehaný sníh. Příprava není nijak složitá, jen je potřeba naučit se pár triků. Sníh se vždy lépe šlehá z bílků, které mají pokojovou teplotu, proto vajíčka vyndejte z lednice alespoň půl hodiny, ale raději hodinu před šleháním. Vždy je lepší mít vajíčka co nejčerstvější, protože jejich bílek po rozklepnutí drží lépe tvar, a to díky vyššímu obsahu bílkovin. Myslete na to, že vyšlehané bílky několikanásobně zvětší svůj objem, proto si vezměte dostatečně velkou mísu. Ta musí být úplně suchá. To samé platí taky o metlách šlehače, na kterých nesmí ulpět ani kapka vody. Máte připraveno? Tak jdeme na to!

Jak na bílek krok za krokem

Nad nádobou opatrně rozklepněte vejce, abyste neroztrhli blánu, kterou je obalený žloutek. Ten opatrně přelévejte z jedné půlky skořápky do druhé a bílek nechte pomalu vytékat do nádoby. Pozor, v bílku nesmějí zůstat žádné kousky žloutku! Jestliže vidíte stopy žloutku, začněte raději znovu, protože by se vám šlehání nezdařilo.

Do sněhu vhoďte špetku soli a začněte šlehat na nízkou rychlost, až se bílky promění v pěnu a začnou tuhnout. Metličkami přitom pohybujte po celé míse, aby nikde nezůstaly tekuté bílky.

Zhruba po dvou až třech minutách se v bílcích začnou tvořit bublinky, budou však stále polotekuté – to je chvíle, kdy do základu budoucího sněhu nasypte lžíci pískového cukru, a zapněte šlehač na střední otáčky. Po dalších dvou minutách přisypte další lžíci cukru a šlehejte opět dvě minuty, pak přisypte poslední lžíci cukru a nakonec zvyšte otáčky šlehače na maximum. Během šlehání můžete také přidat špetku jedlé sody. Sníh pak bude zaručeně tuhý a lehce krémový.

Jak poznáte, že máte hotovo? Vytáhněte rychle metlu z našlehaného sněhu – pokud se špička nezřítí, ale je pěkně tuhá, máte vyhráno. Nebo otočte nádobu se sněhem dnem vzhůru. Pokud sníh nepadá a zůstává v míse, je to známka toho, že má správnou konzistenci. A teď už pojďme na ty sněhové netradiční pusinky!

Makové pusinky

Suroviny:

2 bílky, 4 lžíce cukru krupice, 2 lžíce mletého máku, špetka soli, 2 lžíce pohankové mouky

Zapneme elektrickou troubu na 150 °C. Bílky vyšleháme s cukrem do tuhého sněhu. Do sněhu obracečkou lehce zapracujeme 2 lžíce mletého máku a 2 lžíce pohankové mouky. Naplníme cukrářský sáček a nastříkáme sněhové pusinky na plech s pečicím papírem. Pečeme ve vyhřáté

troubě asi 10 minut, pak stáhneme teplotu na 100 °C a dopékáme dalších 10 až 15 minut. Necháme vychladnout a poté z papíru opatrně sloupneme.

Kešu-pistáciové pusinky

Suroviny: 5 bílků, 75 gramů pistácií nebo jiných ořechů (například mandlí), 75 gramů kešu, špetka soli, tabulka hořké čokolády, sekané ořechy na zdobení

Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh. Ořechy si umeleme velmi najemno (nebo použijeme ořechovou mouku) a opatrně po částech vmícháme do sněhu. Směs nabíráme lžičkou a klademe na plech vyložený pečicím papírem, špičkou lžičky doprostřed uděláme malý důlek. Pečeme (nebo spíše sušíme) v troubě vyhřáté na 100 až 120 °C asi 30 minut. Do vychladlých pusinek dáme lžičku rozpuštěné vychladlé čokolády a posypeme nasekanými ořechy. Skladujeme v suchu a chladu a spotřebujeme ideálně do týdne.

Kokosky

Suroviny: 3 bílky, 200 gramů krystalového cukru, 100 gramů strouhaného kokosu

Z bílků šleháme sníh a postupně k němu přidáváme cukr. Mísu vložíme do vodní lázně a šleháme, dokud směs nebude teplá. Pak mísu z vodní lázně vyndáme a šleháme sníh až do vychladnutí. Opatrně do sněhu přimícháme kokos. Na pečicí papír děláme lžičkou malé hromádky, které pečeme na 150 °C po dobu 25 až 30 minut.

Zdroj:

https://mlsnavarecka.cz/jak-vyslehat-pevny-snih-z-bilku/ https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-uslehat-snih-z-bilku-30001009.html

https://colorsoflowcarb.cz/recepty/kesu-pistaciove-pusinky-s-cokoladou/