Ať už jde o člena rodiny, kamaráda, partnera, nebo kolegu, s nímž jste sdíleli roky stejnou kancelář – ztratit blízkého člověka je vždycky bolestivé, o to víc, když nedostanete šanci naposledy se vidět, promluvit si a rozloučit se.

Zdroj: Youtube

Někdy zkrátka blízcí odejdou, když to vůbec nečekáme a nejsme na to připraveni. Pokud nedostaneme příležitost říci sbohem, je proces smutku nejspíš o mnoho bolestivější a delší. V hlavě se nám může honit tisíce myšlenek na to, proč jsme se nestihli vidět, proč dotyčný odešel tak náhle a často naše svědomí hryžou i výčitky. Že jsme na dotyčnou osobu měli málo času, že jsme se jí nevěnovali tolik, jak by si zasloužila, možná že jsme mohli její smrti předcházet nebo ji alespoň oddálit. Není to lehké období, ale můžeme podniknout několik kroků, které uleví naší zoufalé duši. Tady je návod.

Zpracujte své emoce

Prvním krokem je dát si čas na zpracování svých emocí. Dovolit si být k sobě laskaví. „Myslím, že je dobré dovolit si plakat, truchlit, opakovaně se vyplakávat z toho, že blízký člověk tady není, dávat si čas, kdy začnu po zesnulém člověku například uklízet. Říkáme, že první půlrok je doba, kdy má pozůstalý člověk právo reagovat různě, má právo špatně spát, nejíst, být smutný, dysforický, protože ztratil důležitou, osobní až intimní vazbu s blízkým, kterou nelze lehce nahradit. Může ztrácet až smysl života, nepociťuje radost a vůli k dalšímu životu,“ popisuje lékařka PhDr. Hana Neudertová, Ph.D., na stránkách Fakultní nemocnice Brno.

Místo výčitek myslete na to hezké

Smutek, vztek, zklamání i další pocity jsou přirozenou reakcí na ztrátu. Nedělejte si výčitky z toho, že jste neměli příležitost říct sbohem. Když neustále přemýšlíte nad možnostmi toho, co všechno mohlo být jinak, je snadné propadat se hlouběji do pocitu zoufalství. Místo toho, abyste se zaměřovali na negativní aspekty, zkuste si vzpomenout na všechny pozitivní věci, které jste sdíleli se svými milovanými, když byli ještě naživu. Procházejte si společné fotky a vzpomínejte na dobu, kdy vám bylo hezky. Slzy nechte téct a nestyďte se za ně.

Napište dopis

Máte toho hodně na srdci? Vezměte si list čistého papíru, propisku a prostě napište dopis. V něm zaznamenejte všechno, co jste milované osobě chtěli říct, ale už jste to nestihli. Může jít o vaše společné vzpomínky, odpuštění, ale klidně popište i svoje emoce a fakt, jak vás smrt dotyčné osoby ovlivňuje a co všechno jste zažili od její smrti. Najděte si místo, kde je klid a kde se budete cítit pohodlně, zapalte svíčku a věnujte několik minut jen tichému rozjímání. Dopis pak dejte do obálky a schovejte – pokud vás přepadne pocit bezmoci, opět po něm sáhněte.

Mluvte s ostatními

Spojte se s rodinou, partnerem a kamarády zesnulé osoby a povídejte si o ní. Společné truchlení a sdílení pocitů s okolím vám může pomoct v procesu smiřování se s bolestivou ztrátou. Ať už se sejdete osobně, nebo si budete jenom psát zprávy, vždy je lepší, když na svůj zármutek nejste sami.

Vytvořte si rituál

Můžete si vytvořit osobní rituál nebo památník pro zemřelou osobu. Jak? Může jít například o svíčku, fotku, oblíbený předmět nebo místo, které jste společně navštěvovali nebo které měl zemřelý člověk v oblibě. Tam se můžete v klidu pomodlit a s láskou vzpomínat a rozloučit se ve svém nitru.

Uctěte památku zesnulého

Každý smutek, který můžete sdílet, se stává polovičním. Co tedy uspořádat menší sešlost v kavárně nebo hospůdce, kam vaše blízká osoba ráda chodila a pozvat společné přátele a známé? Dohromady můžete vzpomínat, promítat si fotky, smát se i plakat. Speciální oběd uspořádaný na počest nebožtíka je jednou z možností, jak uctít jeho památku. Pokud se rádi vyjadřujete slovy, můžete zkusit napsat několik básní na rozloučenou, které zveřejníte na sociálních sítích, aby je mohli vidět a sdílet i ostatní. Anebo zasaďte památný strom.

Učte se z této zkušenosti

Až ztráta blízkého člověka nám často připomene, jak je život krátký a nepředvídatelný. My ho většinou trávíme v nekonečném kolečku povinností, aniž bychom si udělali dostatek času na lidi, které máme rádi. Teď je správný čas to změnit. Udělejte si seznam priorit a začněte žít tak, jak byste si skutečně přáli.

Vyhledejte pomoc

Říká se, že čas všechno zahojí. Jestliže vás ale ztráta někoho, kdo pro vás hodně znamenal, zasáhla natolik, že ani po několika týdnech nedokážete normálně fungovat,

vyhledejte odborného terapeuta nebo psychologa. Pomůže vám zpracovat vaše pocity a najít způsoby, jak se s novou situací vypořádat.

Zdroje:

Autorský článek

https://www.joincake.com/blog/i-didnt-get-to-say-goodbye/

https://www.fnbrno.cz/phdr-hana-neudertova-ph-d-jak-se-vyrovnat-se-ztratou-blizkeho-cloveka/t6679