Některé utkvělé představy o sexu jsou v nás zakořeněné proto, že s námi o nich nikdo nemluvil. Odborníci se přitom shodují, že klíčem ke spokojenému partnerskému vztahu je právě otevřená komunikace ohledně sexu, našich erotických přání a tužeb. Jenže ty často necháváme dusit pod pokličkou. Ženy pak bývají o trochu víc otevřenější než muži.

Zdroj: Youtube

Přestože se 97 % mužů shoduje, že komunikace pomáhá vrátit sexu vyhaslou jiskru, pro mnohé je o intimních tématech těžké mluvit. Vyplývá to z výsledků průzkumu českého online sexshopu yoo.cz, který mapoval i další otázky. Například to, zda se mužům lépe mluví o intimních otázkách s partnerkou či partnerem, nebo s kamarády „O nás mužích obecně se traduje, že jsme spíš schopní probírat své zkušenosti ze sexuální oblasti s kamarády v hospodě. Možná to platí pro ty, kdo se rádi pochlubí svými výkony a ještě je trochu opepří. Podle našeho průzkumu je to ale jinak, pokud se jedná o témata, při kterých si člověk musí přiznat určitou míru zranitelnosti a víc se otevřít. Pokud jde například o nespokojenost s vlastním sexuálním výkonem, potíže s erekcí či vyvrcholením, napříč spektrem těchto problémů je pro muže snazší se svěřit své drahé polovičce než přátelům,“ vysvětluje zástupce sexshopu yoo.cz Michal Večeřa. A jaké že jsou ty největší mýty, které o sexu panují?

Muži musí být za každou cenu alfa samci

Problémy s erekcí, obava ze selhání a nedostatečného uspokojení partnerky. Tyto věci řeší dost mužů, aniž by to ale dali najevo před okolím, nebo dokonce partnerkou. Až dvacet procent českých mužů není spokojeno se svým výkonem v posteli, což se pak negativně podepisuje na jejich psychice a sebevědomí. Samotným problémem s erekcí trpí 22 % českých mužů, jak vyplynulo ze zmiňovaného průzkumu. O těchto trampotách je pro ně přitom obtížné mluvit. „Muži se často dostávají do složité situace, když mají problémy v sexuálním životě, a to z různých důvodů. Jedním z hlavních faktorů, který brání otevřenému hovoru s partnerkou, je společenský tlak, který klade na muže očekávání vysoké sebedůvěry a schopnosti uspokojit svou partnerku. To vytváří strach z odmítnutí, který může bránit muži ve sdílení svých sexuálních problémů,“ vysvětluje MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Na poruchu erekce má zásadní vliv například stres a úzkost, některé tipy léků a onemocnění, třeba cukrovka 2. typu. Může se ale jednat jen o přechodné období, kdy by muži měli cítit ze strany partnerky podporu a pochopení. To, že občas „nestojí“, je běžný jev, navíc se dá tahle situace vcelku snadno řešit s lékařem. Muži by se proto měli přestat stydět o svých problémech i obavách mluvit, nikdo se jim za ně posmívat nebude.

Sex v těhotenství je nepřirozený

Představa toho, že vede žena s bříškem milostný život, připadá mnoha lidem zvláštní, možná i odpudivá. „Je to přece budoucí maminka, měla by radši shánět výbavičku a ne se zajímat o sex. Navíc tím může miminku uškodit.“ Ano, i takové myšlenky se lidem honí hlavou. Jenže některé ženy (a není jich málo) mají právě v těhotenství na sex neodolatelnou chuť. „Během těhotenství je děloha, děložní čípek a pochva více prokrvená, a tím pádem o něco citlivější než obvykle. Proto může být vzrušivost oblasti snadnější,“ říká MUDr. Petr Holba, vedoucí lékař Centra porodní asistence – porodnice KZ Litoměřice. Sexuální apetit tak může být u řady nastávajících maminek mnohem výraznější. Těhotenský sex však dodnes budí řadu obav. Nevyvolá předčasný porod? Může se používat i vibrátor? Podle studií se těhotné ženy nejčastěji pohlavnímu styku vyhýbají kvůli bezpečí miminka. Obavy jsou ale zbytečné, a pokud je žena zdravá, není žádný důvod se v sexu omezovat. „Děloha je od pochvy v dostatečné vzdálenosti a miminko navíc chrání svalstvo v dutině děložní, plodová tekutina i plodové obaly,“ vysvětluje MUDr. Petr Holba. Budoucí maminky se nemusejí vzdávat ani erotických hraček, které mohou jim i jejich partnerům poskytnout potěšení i v případě, že je pro ně klasický styk nekomfortní. Výjimku tvoří rizikové těhotenství, kdy je podle lékaře určitě nutné se poradit se svým gynekologem.

Milování během menstruace je fuj

Mít sex během periody může mnoha mužům, ale i ženám připadat jako nechutné experimentování. Navíc se o téhle věci nahlas téměř nemluví. Pokud ale mají oba partneři na milování chuť, není důvod se ho zříkat. „Větší citlivost pohlavních orgánů podpoří samotné menstruační krvácení, které může způsobit, že pánevní orgány jsou lépe prokrveny, a to u některých žen vede k citlivějším tkáním a nervovým zakončením v intimních oblastech,“ říká Ilona Bittnerová, expertka na menstruační pomůcky z maluna.cz. Pokud trpíte menstruačními bolestmi, může vám právě orgasmus ulevit. „Pohlavní styk a orgasmus mohou vést k uvolnění svalů v pánevní oblasti, včetně dělohy. To může zmírnit napětí a křeče, které způsobují bolesti břicha. Během vyvrcholení se také uvolňuje hormon oxytocin, který může působit jako přirozený relaxant a zmírňovat křeče. Navíc intimita a blízkost je během těchto dní pro tělo i mysl velmi prospěšná,“ dodává Bittnerová. Je ale samozřejmě důležité dodržovat hygienická pravidla a nezapomínat na ochranu, protože i během periody se dá otěhotnět. Pokud byste rádi zkusili sex během menstruace, tak je to nejlepší v době, kdy krvácení není příliš silné. Začít můžete ve sprše, kde voda zamezí případnému znečištění a pro mnoho žen (i mužů) tak milování bude příjemnější. Praktickou pomůckou jsou i speciální měkké tampony z houbového materiálu nebo mořské houby, které zamezí úniku krve a zároveň je během sexu necítí nikdo ze „zúčastněných“. Protože v tomto období je tělo velmi náchylné k infekcím, pohlavním nemocím či zánětu močového měchýře, buďte opatrní, dodržujte hygienu, čistotu a chraňte se kondomem.

Staří lidé by neměli provozovat sex

Francouzský filozof Michel Foucault ve své knize Historie sexuality píše, že věci, které považujeme za přijatelné a nepřijatelné, jsou diktovány kulturou a jako takové podléhají změnám. Jak to tedy měli starší muži se sexem v minulosti? Starověcí Řekové nedefinovali vztah na základě pohlaví nebo věku, šedivé vlasy u mužů naznačovaly moudrost a zkušenost. Bylo dokonce pravidlem, že ženich má být minimálně o 10 let starší než žena. Běžné věkové rozdíly mezi manželi byly však i větší. Samotní muži se o svých potřebách tělesné blízkosti ve stáří nebáli mluvit. Raný řecký básník Mimnermos například uvedl: „Prosím, ať zemřu, až když budu mít dost ložnic, sladkých dárečků a nedovolené lásky.“ Sexuální aktivita a intimita jsou běžnou součástí života i našich dědečků. Podle americké studie si 84 procent mužů ve věkovém rozmezí od 65 do 80 let myslí, že sexuální život je důležitý v jakémkoli věku. A více než polovina dotázaných sex aktivně provozuje.

„V dnešní době je sexualita prezentována především mládím a krásným tělem. Avšak stejně jako život ani sex po šedesátce nekončí,“ připomíná Tomáš Koubík, zakladatel společnosti Intimfitness. Senioři dnes seženou pomůcky, které jim a jejich partnerkám dokážou sexuální život okořenit a usnadnit. „U mužů nad 60 let je jednoznačně největší zájem o vakuové pumpy, erekční kroužky, tabletky na podporu erekce či jiné doplňky na zvětšení a lepší prokrvení penisu. Seniorům často končí v košíku také ty nejmodernější intimní pomůcky, a to je dobrá zpráva, něco se mění,“ dodává Koubík. Neohrnujme proto nad sexem seniorů nos, i oni mají právo na bohatý milostný život a experimentování.

Bez orgasmu je milování o ničem

„A kolik jsi s ním měla orgasmů?“ vyzvídají ženy často od kamarádky, když jim vypráví o svých sexuálních zážitcích. Vyvrcholení je jakousi metou a známkou dokonalého sexu. A když nepřichází, neváhají ženy orgasmus předstírat, většinou proto, aby potěšily partnera. To však nakonec vede jen k jednostranné spokojenosti. Uspokojivý a naplňující sexuální život lze přitom mít i bez orgasmu. A to především u žen, které ho všeobecně dosahují hůře či vůbec. To potvrzuje i nedávný průzkum, který realizoval e-shop ruzovyslon.cz ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos na reprezentativním vzorku 1 026 lidí. https://www.ruzovyslon.cz/pruzkum-predstiraneho-orgasmu-vyvrcholeni-falsuji-casteji-zeny/ „Z výzkumu vyplynulo, že až 7 % žen není vůbec schopno dosáhnout orgasmu. Zhruba 40 % ženám se pak často stává, že nedosahují orgasmu, nebo jim trvá dosáhnout orgasmu příliš dlouho,“ komentoval výsledky průzkumu Adam Durčák ze společnosti Růžový slon. Tyto problémy pak ženy nejčastěji řeší použitím erotických pomůcek (52 %) nebo sexuální terapií (30 %). Mezi ně patří i ženy se zdravotním znevýhodněním. Sexualitu lze ale naplnit i jinak než honbou za orgasmy. „Klitoris není hlavním orgánem k dosažení sexuálního uspokojení. Tím hlavním orgánem je naše hlava. Zásadním aspektem je vzrušení a touha a té dosahují ženy i bez dosažení orgasmu. Naplnění sexuálního prožitku pomocí touhy, vzrušení či imaginace může být stimulováno různými smysly a je možné k němu využít pestrou škálu erotických pomůcek,“ vysvětluje sexuální expertka Iva Hradilová.

Zdroje:

https://www.usnews.com/news/health-care-news/articles/2018-05-03/study-many-adults-ages-65-to-80-continue-to-be-sexually-activehttps://www.yoo.cz/pruzkumy/chlapi-komunikace-o-sexu/

https://www.semanticscholar.org/paper/Quality-of-Sexuality-during-Pregnancy%2C-We-Must-Do-Garc%C3%ADa-Duarte-Nievas-Soriano/e4893b060670defebab34960386ac0c7a400c777

https://www.healthyagingpoll.org/reports-more/report/lets-talk-about-sex

https://www.usnews.com/news/health-care-news/articles/2018-05-03/study-many-adults-ages-65-to-80-continue-to-be-sexually-active