Dnešní hektická doba klade stále větší nároky na naši výkonnost. Tabulky, uzávěrky, schůzky, pak honem vyzvednout děti ze školy, doma uvařit večeři, vyprat prádlo. Kvůli nekončícímu seznamu povinností se dostáváme do stresu a kromě toho, že nás mohou dostihnout deprese, úzkosti nebo pocit vyhoření, leckdy to odnese i náš sexuální život.

Zdroj: Youtube

Hormony pro pocit euforie

Odborníci ke zmírnění stresu doporučují dostatek odpočinku a odreagování, včetně toho sexuálního. „Při sexu se vyplavují endorfiny, které navozují pocit štěstí a spokojenosti. Tím se zmírňuje stres a uvolňuje nervový, dýchací a oběhový systém,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Za onen pocit pohody vděčíme orgasmu, který má prokazatelně pozitivní vliv na to, jak se cítíme. Jsou při něm vyplavovány hormony oxytocin a serotonin neboli „hormony lásky.“ Přístup k milování se podle Pavla Turčana liší například podle věku nebo podle doby zamilovanosti. „Když jsou lidé zamilovaní, vyžadují sex často. Nejraději každý den. Když už spolu partneři žijí delší dobu, okoukají se. Pak se dostanou k reálné sexuální potřebě, kterou má každý člověk jinou,“ vysvětluje psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková.

Napětí musí z těla ven

Znáte ten pocit, když jste po náročném dni v práci napnutí jako struna? Možná vám pomáhá horká koupel, zkuste ale příště místo vany odvléct partnera do ložnice. Při sexu se totiž uvolňuje napětí v těle, proto je ideální zbraní proti stresu. Podle různých průzkumů bylo dokázáno, že lidé, kteří měli v posledních 24 hodinách sex, lépe zvládali stresové situace (například mluvení na veřejnosti). Mimo jiné pomáhá i mazlení před sexem a po něm, neboť snižuje hladinu kortizolu (hormonu, který se vám do těla vylučuje během stresu) v těle. Při aktu se vám také do těla uvolňují chemikálie, které zvyšují úroveň serotoninu – hormonu štěstí a vy pak máte automaticky lepší náladu. A v neposlední řadě je pravidelná sexuální aktivita důležitá jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, jak uvádí tato studie.

Sex jako elixír mládí

V roce 2013 doktor David Weeks, konzultant klinického psychologa v Royal Edinburgh Hospital, zjistil, že starší muži a ženy, kteří se pravidelně oddávají sexu, vypadají o 5 až 7 let mladší. Ve své studii upozornil na to, že důležitější než kvantita je kvalita. Sex má prý také silnější účinky, pokud je z lásky. Doktor uvedl, že potěšení ze sexu je klíčem k mladistvosti, protože jde mimo jiné o fyzické cvičení, které posiluje krevní oběh a dodává pokožce zdravý lesk. Uvedl to pro deník The Telegraph.

Co když se nechce, nebo to nejde?

Nechuť k sexu může vedle stresu spočívat i ve zdravotních či psychických problémech, případně v absenci vhodného sexuálního partnera. Podle sexuoložky Janáčkové dostupné průzkumy ukazují, že až 40 % párů má sex dvakrát nebo třikrát týdně a zhruba 20 % jednou týdně. Necelých 10 % však nemělo sex za poslední rok ani jednou. Klíčem k oživení partnerského sexuálního života může být zařazení erotických pomůcek. Lékaři se shodují, že lidé, kteří pravidelně používají erotické pomůcky, jsou se svým sexuálním životem spokojenější. „O sexualitu je třeba pečovat, aby nezevšedněla. Erotickými pomůckami či změnou místa je možné milostný život zpestřit a jít naproti lepšímu prožitku a vzrušivosti,“ doplňuje Turčan.

Erotické pomůcky můžete vyzkoušet, i pokud se potýkáte se zdravotními obtížemi, které často vedou k frustraci a psychické nepohodě, jako je erektilní dysfunkce neboli výkonnostní úzkost u mužů. „Obtíže s erekcí se mohou paradoxně objevit i na počátku vztahu, protože jsou muži z nové známosti nervózní. Jindy mívají problémy vlivem stresu z práce či neúspěchů v osobním životě,“ popisuje vliv stresu Pavel Turčan. Už první sexuální neúspěch může vyvolat strach z dalšího selhání. Stres a obavy pomáhají odstranit vakuové pumpy a masážní kroužky.

Ani ženám se problémy způsobené stresem nevyhýbají. Velmi často je trápí obtížné dosažení orgasmu, na něž lze využít podtlakové stimulátory klitorisu (takzvané womanizery). Dosažení orgasmu může dodat větší sebevědomí a prohloubit tak i komunikaci mezi partnery.

Zdroje: