Necelých 60 % žen a více než 50 % mužů přiznává, že zažívají nějaké problémy v sexu. Čísla vyplývají z nejnovějšího průzkumu, který si nechal zpracovat obchod s erotickými pomůckami výzkumnou agenturou Behavio. Problémy v sexu pak lidé nejčastěji řeší se svými partnery nebo na internetu.

Zdroj: Youtube

Za ztrátu libida i bolestivý sex může vyšší věk

Pro 37 % žen ve věku 45–54 let je primárním problémem ztráta sexuální touhy, u žen starších 55 let jde o čtvrtinu. To je docela logické. Jednak pokles libida obecně postihuje častěji ženy než muže, jednak se chuť na milování snižuje přirozeně s věkem (zvláště v období menopauzy). Nechuť k milování běžně nastává i v těhotenství, po porodu, ale zapříčinit ji mohou i některé typy hormonální antikoncepce. Zabijákem milostné touhy je pak logicky přemíra stresu, vyčerpání a únava. Tady je určitě na místě připomenout, že jsou to většinou právě ženy, na kterých leží chod domácnosti, vaření, péče o děti a úklid. Pak je pochopitelné, že po náročném dni v práci i při druhé „směně“ doma je žena tak unavená, že na intimnosti nemá chuť ani náladu. Muži by se proto partnerce měli snažit doma ulevit a nenaléhat na ni, když zrovna o postelové hrátky nejeví zájem.

Čtvrtina žen pak řeší bolestivý sex a neschopnost dosáhnout orgasmu. Tady může být na vině například onemocnění zvané vaginismus, kterou medicína řadí mezi ženské sexuální dysfunkce. Jde o mimovolné křečovité sevření svalstva pánevního dna, které obklopuje vaginu. Zjednodušeně řečeno: když se svaly stáhnou, zúží se vaginální otvor a průnik do vaginy je pak velmi bolestivý. Takový problém dokáže rozbíjet partnerské vztahy a měl by se řešit u ženského lékaře. Dalším problémem, který dokáže ničit sexuální život, je i vaginální suchost. Ta je opět častější s přibývajícím věkem. Projevuje se pálením, svěděním a bolestivostí pochvy – naštěstí se dá dobře řešit pomocí běžně dostupných přípravků na zvlhčení vaginální sliznice a doplněním fytoestrogenů. Znepokojujícím faktem je, že 35 % Češek nedosahuje při sexu orgasmu. Co s tím? Na místě je primárně otevřená komunikace s partnerem, ale i sebepoznání, ke kterému patří různé techniky masturbace. Když bude žena vědět, co se jí v intimnostech líbí a co ne, může efektivně nasměrovat i svého partnera. Stud by měl jít v tomto případě stranou – ani v pozdějším věku přece není třeba vzdávat se sexuálního života, naopak. Například tato studie dokazuje, že sexuální aktivita je u starších dospělých spojena s větším požitkem ze života.

Mužské problémy: porucha erekce a předčasná ejakulace

Nejeden terapeut už slyšel svého klienta naříkat „nemohu se při milování udělat“, anebo naopak „udělám se příliš brzo“. A potvrzují to i data z průzkumu. Necelých 30 % mladších mužů ve věkové skupině 18–34 let zažívá předčasnou ejakulaci, ve věkové skupině 35–44 je to pak 20 procent mužů. Necelých 30 % mužů ve věku 45–55 let zase řeší poruchu erekce. Až 20 % poruch erektilní dysfunkce přitom souvisí s lidskou psychikou. Nejčastěji se jedná o stres, pocit viny z neuspokojení partnerky, nervozita a tlak na výkon s tím spojené, nízké sebevědomí či úzkosti a deprese. Pomoct může návštěva sexuologa, který prozkoumá pacientovu sexuální anamnézu (často je však nezbytná úplná anamnéza), psychologická anamnéza a fyzikální vyšetření, aby bylo možné na základě širšího kontextu nasadit vhodnou léčbu. Podle jednoho z výzkumů může být fyzická aktivita stejně účinná jako farmakologická léčba v případě předčasné ejakulace u mužů. Protože léky mají často nežádoucí vedlejší účinky, některé druhy cvičení – včetně běhu, jógy a cvičení pánevního dna – mohou mužům pomoct vyhnout se předčasné ejakulaci.

Ženy i muži řeší sexuální problémy podobně

Průzkum se také zaměřil na způsoby, jakými sexuální problémy lidé řeší. Z výsledků vyplývá, že muži i ženy se s problémy vypořádávají obdobně. Téměř v polovině případů ženy své problémy rozebírají s partnerem (46 %), což je určitě dobrá zpráva. Přece jenom problémy v sexu se týkají obou z páru a měly by se řešit společně. Více než třetina Češek si k tomuto tématu navíc dohledává informace na internetu (38 %). Pětina žen za řešení považuje nákup erotické pomůcky (20 %), léků nebo doplňků stravy (19 %). Zhruba 16 % žen se obvykle radí s blízkou osobou.

Muži v téměř polovině případů řeší své sexuální problémy s partnerkou anebo vyhledáváním na internetu (v obou případech 46 %). Více než třetina mužů si jako řešení sexuálních problémů pořizuje léky nebo doplňky stravy. Odbornou pomoc pak vyhledává 16 % mužů a stejné množství si také kupuje erotickou pomůcku.

Pomoct může i psychoterapie

V případě, že jste ohledně své sexuality nebo některých svých tužeb zmateni, můžete tyto oblasti probrat společně s odborníkem v bezpečném prostředí, kde vás nikdo nebude soudit. Nestyďte se a vyhledejte psychoterapii nebo se objednejte na sezení u sexuologa či párového terapeuta nebo kouče. Mnoho z nich dnes nabízí i on-line schůzky, které mohou být zcela anonymní, nemusíte nikde uvádět své jméno, a pokud se necítíte komfortně, můžete mít při hovoru také vypnutou kameru.

Zdroje: