Jídlo a sex k sobě neodmyslitelně patří. To potvrdila také nejnovější norská studie, podle které lidé vnímají doteky jako příjemnější, když jsou najezení, než když mají prázdný žaludek. Stejně tak se i lidský mozek více aktivuje po jídle, než když nám kručí v žaludku. Hlavní roli hraje podle odborníků tzv. hormon hladu neboli ghrelin, který se kromě stimulace chuti k jídlu podílí také na vnímání sociálních potěšení.

Zdroj: Youtube

Tým vědců z Univerzity v Oslu nedávno zveřejnil své poznatky v akademickém časopise Psychophysiology. Experiment, kterého se zúčastnilo 67 norských mužů a žen, potvrdil, že střevní hormon ghrelin, který je pohonem pro motivaci k jídlu a zvyšuje příjem potravy, je neodmyslitelně spojen s úrovní potěšení a celkovým vnímáním doteků. Pokud máme prázdný žaludek, hormon naši pozornost upne k hledání potravy a potlačí vnímání jiných odměn, jako například doteky během postelových hrátek.

Hlad je zabijákem potěšení

Experiment vědci prováděli ve dvou dnech. První den přišli dobrovolníci po šesti hodinách půstu. Dostali najíst a následovaly doteky včetně šimrání různými technikami. Během nich vědci skenovali mozky účastníků metodou funkční magnetické rezonance (fMRI). Poté byli lidé požádáni, aby ohodnotili, jak příjemné jim doteky připadají. Druhý den museli účastníci držet půst po dobu šesti hodin a po příchodu pak nedostali žádné jídlo. Magnetická rezonance u nich odhalila vyšší hladiny ghrelinu, dobrovolníci hlásili také nižší míru potěšení z doteků.

„Všechny dotyky byly hodnoceny jako méně příjemné, když účastníci nejedli. To proto, že lidé byli rozptýleni interoceptivními pocity souvisejícími s hladem způsobenými prázdným žaludkem. Výsledky tedy ukazují, že ghrelin kromě své primární role jako hormon stimulující chuť k jídlu se také podílí na přidělování hodnoty společenským odměnám, jako je i například dotek,“ popisuje výsledky vědecký tým v čele s Daniellou Pfabigan.

Už to tak je, že prázdný žaludek a pocity hladu neprospívají našemu milostnému životu. Podle nedávného výzkumu, který byl publikován v časopise Apetite, hlad tlumí sexuální pudy. V rámci experimentu vědci z univerzit Drexel a Pennsylvania zavřeli několik žen po dobu osmi hodin do laboratoře. Během té doby je nechali hladovět a následně skenovali jejich mozky. „Magnetická rezonance odhalila, že pokud je žaludek lačný, mozek příliš nereaguje na romantické podněty. Jakmile je žaludek zaplněn, reaguje mnohem silněji na emoční či fyzické podněty,“ popisuje stěžejní výsledky Veronika Kubíčková, sexpertka z e-shopu Ruzovyslon.cz, který se zabývá zdravou sexualitou.

Vyhněte se sacharidům i alkoholu

Pokud vás tedy čeká noc plná vášně, rozhodně ji nezahajujte nalačno. I když chcete být sexy a mít ploché bříško, hladovění by vám moc rozkoše nepřineslo. I před samotným sexem je tedy vhodné mít žaludek zaplněný. Ideální je dát si jen lehkou večeři, rozhodně se nedoporučuje přejídat se a dopřát si hostinu o pěti chodech. A přemýšlejte i nad tím, co budete jíst. Například sacharidy patří k jednomu ze zdrojů energie, ale také způsobují plynatost. „Musíme přihlédnout k několika faktorům. Za prvé není ideální jíst příliš mnoho. Po velkém jídle by lidé měli se sexem počkat alespoň 60 minut. Za druhé je dobré se vyhnout mléčným výrobkům, pečivu nebo ovoci, například třešním. Jedná se o vysoce zkvasitelné sacharidy, které mohou způsobit plynatost a nadýmání,“ upřesňuje Veronika Kubíčková. To platí také o luštěninách (čočkovou polévku si nechte na jindy!), květáku, česneku a cibuli a kynutým výrobkům, které můžou za nadměrnou plynatost. Ta by vám zvlášť při některých polohách, jako je třeba oblíbená 69, mohla přinést pořádné komplikace a možná i ostudu. A pozor si dejte také na alkohol, byť je s milostnými hrátkami nepřímo spojován. Alkoholické nápoje, a to především víno, jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká tak sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.

Na druhou stranu existují ideální potraviny, které lze konzumovat před i po sexu. Jedná se například o hořkou čokoládu, avokádo, jahody, meloun, jablka, oříšky, semínka nebo zázvor. Před sexem je ideální jíst také potraviny, které podporují krevní oběh zejména v pohlavních orgánech. „Řepa s bohatým obsahem dusíku zvyšuje prokrvení penisu a klitorisu, a může hodně napomoci k orgasmu. Můžete jí konzumovat během dne vícekrát a 90 minut před sexem. Čerstvý, sladký ananas působí na sex také pozitivně, stejně tak jiné sladké ovoce mango, banány a datle," zmiňuje na svém blogu MUDr. David Frej.

Zdroje:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/psyp.14443

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2777281/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5350578/

https://dr.frej.cz/magazin/clanky/zdravi/potraviny-ktere-jist-pred-sexem