Premium obsah

Když na vás na ulicí pokřikují, je třeba se za sebe postavit, říká lektorka

Když na vás na ulicí pokřikují, je třeba se za sebe postavit, říká lektorka
Hvízdání, oplzlé poznámky, vulgární gesta. Většina z nás už tohle všechno ve veřejném prostoru někdy zažila. Jak v takových situacích správně reagovat? „Když na vás na ulici někdo pokřikuje, je nejdůležitější nezamrznout a postavit se za sebe,“ říká lektorka moderní sebeobrany Jasmína Houdek a dává tipy na to, jak se bránit.

Zamyslete se nad tím, kolikrát jste třeba přešla na druhou stranu ulice, protože jste se nechtěla vystavit komentářům dělníků. Kolikrát jste přemýšlela, že si nevezmete ty krásné červené šaty, protože posledně vám v nich chlapík v tramvaji komentoval dekolt. Nechtěné reakce na ulici od cizích mužů nejsou kompliment, ale spíše reakce, které v nás vzbuzují nepříjemný pocit a někdy i strach. A také mohou mít vliv na to, jak vnímáme vlastní tělo. Do pokřikování, pro které se někdy také používá termín ‚cat calling‘, samozřejmě spadají i ponižující komentáře na váš vzhled, tělo nebo třeba věk. Lektorka sebeobrany Jasmína Houdek o takových věcech mluví nahlas a příběhů zná ze své praxe desítky. Proto jsme ji oslovili, aby nám pomohla dát dohromady 6 tipů, jak si tohle léto užít a pokřikování zvládnout jako dáma.

Zdroj: Youtube

1) JE V POHODĚ, ŽE VÁM TO VADÍ

Mnoho žen má pocit, že když na ně někdo pískne nebo jim okomentuje zadek, vlastně o nic nejde. Že to dotyčný možná ani tak nemyslel nebo, že to byl vlastně kompliment. „Když vám ale něco vadí, ozvěte se!“ říká Jasmína Houdek. „Pokřikování není kompliment a je úplně v pořádku, že vám to vadí.“

2) OZVĚTE SE

Nebojte se ohradit, ozvat. „Nejhorší je, když přijdete domů a jste na sebe naštvaná, že jste nereagovala, že jste si to nechala líbit,“ vysvětluje lektorka. „Všechny tyhle situace se většinou seběhnou rychle a vy jste schopná reagovat třeba až za 30 vteřin, a to už je pozdě. Já radím mít připravenou nouzovou větu. Jako třeba ‚Nechte mě být.‘ nebo ‚Neotravujte mě.‘.“ Mít svoji větu je praktické v tom, že s ní překonáte prvotní váhání a můžete ji použít v jakékoliv situaci. Houdek ještě doporučuje vždy vykat (zdůrazníte tak, že k vám agresor nepatří) a vyvarovat se sprostých slov.

3) NEJSTE V TOM SAMA

Je důležité vědět, že tohle se neděje jen vám. Oplzlé poznámky a komentáře zažila na ulici spousta žen a to, že použijete svůj hlas a budete reagovat, neděláte jen pro sebe, ale i pro ostatní ženy. Třeba i pro svoje dcery. Je potřeba dávat najevo, že hvízdání není ten správný způsob, jak dát najevo zájem.

4) NENECHEJTE SI TO PRO SEBE

Nenechávejte si své zkušenosti pro sebe, neváhejte se o ně podělit. „Vyberte si ale dobře, komu to řeknete a buďte občas připravena na to, že se můžete setkat s nepochopením nebo znevažováním. Necitlivé reakce od těch, kterým se svěříme, mohou bolet víc než obtěžování samotné. Občas narazíte na to, že budete někomu připadat přecitlivělá nebo hysterická: ‚Ale vždyť se zase tak moc nestalo.‘ nebo ‚Buď ráda že se líbíš.‘, ale i to je v pořádku, na své pocity máte právo,“ dodává lektorka. Jakmile ale začnete své zkušenosti sdílet, budete možná překvapená tím, kolik žen se přidá se stejnou nebo podobnou zkušeností.

Zastavuje průjem, vředy a pomáhá při nemocech jater. Právě teď ho najdete všude
Zastavuje průjem, vředy a pomáhá při nemocech jater. Právě teď ho najdete všude

Jestli vás trápí žaludeční potíže nebo špatné trávení, vydejte se na sběr puškvorce. V jeho kořenu se před zimou nachází nejvyšší koncentrace účinných látek. A také je teď snazší se k němu dostat – vypouštějí se rybníky, kolem kterých rád roste.

5) NOSTE TO, V ČEM SE CÍTÍTE DOBŘE

Strašně moc žen uzpůsobuje své oblečení tomu, co v něm zažily. Problém ale je, že to, co máte na sobě, za oplzlou poznámku nemůže. „Není správné vychovávat lidi k tomu, aby změnili své oblékání, ale naopak k tomu, aby změnili své chování,“ říká Houdek.

Není třeba ponižovat muže na smečku tvorů, které řídí pudy. Muži zcela jistě umějí ovládnout své pudy, pokud vidí sukni nebo dekolt, a není třeba se kvůli tomu zahalovat. Buďme samy sebou a dávejme najevo, že chceme bezpečný a respektující veřejný prostor. Kompliment se dá vyjádřit i milým úsměvem nebo slušným oslovením.

6) TRÉNUJTE

Pořád si sama sebe nedokážete představit, jak reagujete na muže, který na vás hvízdá z projíždějícího auta? Nevadí, i reakce se dají natrénovat. „Ženy se často neozvou, protože zažívají paralýzu, jsou v šoku, zamrznou. A také je důležité si říct, že každá situace je úplně jiná a vy byste měla být připravena, tak nějak univerzálně,“ vysvětluje Houdek. A právě proto vede speciální kurz s názvem Slovní sebeobrana, který najdete na moderni-sebeobrana.cz.

V neposlední řadě je potřeba si říct, že ohrazovat se proti oplzlým komentářům neznamená konec flirtování. Koneckonců muže, který na vás na ulici pokřikuje ‚pěkný prsa‘, byste asi za partnera nechtěla. Ti, co pokřikují, nás chtějí ponížit. Ti, co se s námi chtějí seznámit, začínají větou ‚Dobrý den, moc vám to sluší‘. Ozvat se proti oplzlostem není konec flirtu. Naopak je to začátek svobody být sama sebou.

Zdroje:

  • Kondice 7/2022
  • https://www.moderni-sebeobrana.cz/
  • https://www.moderni-sebeobrana.cz/instruktori/jasmina-houdek
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.