Na trhu existuje spoustu obranných prostředků – pepřové spreje, houkadla, bodačky, paralyzéry… Většinou nám okamžitě dodají lepší pocit a víc jistoty. Pravdou ale je, že dojde-li na útok agresora, nemusí nám vůbec pomoci. A v některých případech se dokonce mohou obrátit i proti nám. Podle Jasmíny Houdek, lektorky kurzu Moderní sebeobrana, je nejefektivnější strategií ostražitost a naslouchání vlastním instinktům, díky kterým můžeme nebezpečným situacím často úplně předejít. Co tedy funguje a čeho se raději vyvarovat?
ZAPOMEŇTE NA…
… KOPANCE MEZI NOHY
‚Tak ho kopni do rozkroku!‘ je snad nejčastější rada, kterou slýcháme už od mládí. Bohužel je to rada, která může fungovat jen pro někoho skvěle trénovaného, pro většinu z nás je nefunkční. Realita je taková, že když agresor bude zfetovaný, opilý nebo bude mít obří dávku adrenalinu (a tu mít bude, protože ani zkušený útočník není při napadení z ledu a adrenalin mu mění vnímání), tak váš kop nemusí ani cítit. Tedy rozhodně ne v ten moment, možná druhý den, ale to už vám bude k ničemu. Problematické také je, že při kopu jste na jedné noze, jste nestabilní, a pokud kopnete špatně, nemusíte to ustát a můžete spadnout na zem. A to není moc praktické. V neposlední řadě je potřeba říct, že útočník může kop čekat, protože stejně jako jste tu radu slyšela vy, slyšel ji i on.
… KLÍČE MEZI PRSTY A SEBEOBRANNÉ KLÍČENKY
Přiznejme si, kolik z nás šlo večer domů a strach řešilo tak, že jsme si propletly klíče mezi prsty. Ozubená pěst nám dávala pocit, že když udeříme, zesílí nám to úder. Jasmína Houdek to ale nedoporučuje: „Není to dobré, nedělejte to. Klíče zraní spíš vás a s útočníkem si nijak neporadíte.“
… OSOBNÍ ALARMY
Osobní alarmy vypadají důveryhodně. Bohužel, žádný hlasitý zvuk nezadrží někoho, kdo vám chce ublížit. Nelze spoléhat na pípání či sirénu v situaci, kdy potřebujete zastavit agresora. Houdek k tomu přidává vlastní zkušenost: „V kurzu Moderní sebeobrany se snažíme veškeré věci testovat tak, abychom si byli zcela jistí, co funguje a co ne. Nejhlučnější alarm jsme s lektorkami vyzkoušely tak, že jsme ho pohodily v parku. Lidi chodili kolem, nikdo ani nezvedl hlavu. Za hodinu se alarm vybil a nic se nestalo. Je to tak pasivní věc, že je mnohem lepší dělat cokoli jiného,“ vysvětluje a dodává: „Pokud ho máte, vyhoďte ho.“
… PARALYZÉRY A BODAČKY
Věci, které vypadají velmi cool a nebezpečně, takže opravdu mohou vzbudit zdání, že by vás mohly ochránit. Obě dvě ale mají tu nevýhodu, že se útočníkovi musíte dostat doslova na tělo, což by měla být ta poslední věc, kterou chcete. I je lektorka a její tým testovaly. „Na vlastní kůži jsme vyzkoušeli ten nejsilnější paralyzér, který se dá volně koupit. A překvapení je, že to není tak bolestivé, jak byste si mysleli. Ano, pálí to, háže to jiskry, ale jinak to nic moc nedělá. Nezastaví, neochromí. Navíc, měli byste ho držet 5 až 10 sekund na těle. To se nemůže podařit, žádný člověk nebude čekat s nastavenou paží, až mu dáte ránu paralyzérem,“ podotýká Houdek.
U bodaček je zase ten problém, že pokud nemáte perfektní a vytrénovaný úder pěstí, tak je úplně jedno, zda máte pěst holou nebo vylepšenou o dva či více bodáků z bodačky. Váš úder ani s bodáky útočníkovi žádnou velkou škodu nezpůsobí.
… POKROČILÁ BOJOVÁ UMĚNÍ
Nabízí se jako ta nejúčinnější cesta, jak se bránit, má to ale jeden háček. Bojová umění jsou sport, dělí se na váhové kategorie a potřebují roky a roky tréninku. Problém je, že v nebezpečné situaci nebudete mít protivníka ve stejné váhové kategorii hrajícího fair play a čekajícího na použití té správné techniky. Houdek k tomu přidává vysvětlení: „Na žádném tréninku bojových umění se netrénují reálné situace. Nepracuje se tam s daty o násilí. Nepracuje se s tématem zamrznutí ani s tím, že útok nezačíná fyzickým násilím, ale výběrem oběti. Neprobírá se tam prevence a už vůbec ne to, co dělat, když jste byla terčem násilí a teď se bojíte o tom promluvit.“ Daleko lepší cestou jsou specializované kurzy zaměřené přímo na sebeobranu.
POUŽÍVEJTE, ALE…
… PEPŘOVÝ SPREJ
Pokud jste po přečtení předchozích bodů získala pocit, že se rozhodně neubráníte, a propadáte zoufalství, zachovejte klid. Co rozhodně funguje, je pepřový sprej. Musíte ale přesně znát, jak funguje, abyste věděla, jak ho v krizové situaci použít, a nebyl jen těžítkem v kapse. Houdek doporučuje koupit si rovnou dva a jeden z nich si někde v ústraní, na místě, kde nehrozí, že zasáhnete jiné lidi nebo zvířata, důkladně otestovat. Vyzkoušejte ovládání, odjištění pojistky, dosah, přesnost, odolnost proti větru, zda funguje i v horizontální poloze, tryskou dolů a podobně. Jejím nejoblíbenějším je gelový pepřový sprej. Ten se dá použít v místnosti, v MHD i ve výtahu. Nezamoří okolí, ale skončí tam, kam míříte.
Důležité je vědět, že účinek pepřového spreje nastupuje po několika sekundách. Je tedy podstatné, abyste vždy byla připravená zmáčknout spoušť a hned ustoupit stranou.
… INTUICE
Intuici není radno podceňovat, ale naopak je potřeba ji trénovat a umět jí naslouchat. Je to instinkt, který nám pomáhá dostat se z krizové nebo nebezpečné situace. Máte divný pocit? Poslouchejte ho, sundejte sluchátka, nekoukejte do mobilu. Začněte se aktivně rozhlížet. Útočník vždy hledá pasivní a nepozorný cíl, někoho, kdo vypadá, že se nebude bránit a bude zticha. Jak na to? Přijde vám někdo v tramvaji, v okolí divný? Stoupněte si rovně, zvedněte hlavu a dejte mu jasně najevo, že o něm víte, a pokud něco zkusí, tak vy zticha rozhodně nebudete. Nevadí, že máte strach, často nám umí velmi dobře napovědět, že se máme mít na pozoru.
… SOUSTŘEDĚNÍ
Naučte se být v prostoru vždycky zcela přítomná. Nechoďte v místech, kde se necítíte bezpečně, se sluchátky a nekoukejte do mobilu. Raději se jim vyhněte úplně. Neříkejte si, že zrovna vám se v tom parku určitě nic nestane, a pokud nemáte dobrý pocit, tak mu věřte a park raději obejděte. Učte se dávat pozor, stát vzpřímeně, neohroženě se rozhlížet. Začněte si věřit a ozvěte se, když se vám něco nelíbí. Klidně udělejte scénu, řekněte nahlas, když vás něco obtěžuje. Začněte si osvojovat větu: „Tohle si ke mně nedovoluj!“ Náš hlas je totiž silnou zbraní, kterou máme vždy při sobě. Smutným faktem je, že většinou jsou násilníci lidé z našeho blízkého okolí.
Pokud byste chtěla dostat více tipů na to, jak se bránit, doporučujeme knihu Moderní sebeobrana nebo stejnojmenný kurz.
JASMÍNA HOUDEK (37)
Spoluzaložila start-up Moderní sebeobrana. Je autorkou stejnojmenného knižního bestselleru a průkopnicí emancipační sebeobrany. Její misí je svět bez násilí. Sebeobranu dostala na prestižní konference i do vyloučených lokalit. Spolu se svým týmem usiluje o to, aby byla sebeobrana součástí školních osnov. Naučí vás, jak používat hlas jako zbraň a jak se vyhnout násilí. Jejím heslem je: „Když se dnes ozvu, nebudu se zítra muset bránit fyzicky.“
Zdroje:
Kondice 12/2023
https://www.moderni-sebeobrana.cz/instruktori/jasmina-houdek