Zdroj: Youtube

Pokud nežijeme někde na samotě u lesa jako pan Kemr ve slavné české komedii, jsou naše plíce vystavené permanentnímu toxickému prostředí. I když se snažíme žít bio a eko, škodlivé mikročástice jsou všude kolem nás. Výfukové plyny, těkavé organické látky a lehké průmyslové chemikálie, které máme v domácnostech i v kancelářích, do vzduchu vylučují formaldehyd, toluen, amoniak a další koktejl chemických látek. Ty mohou být i karcinogenní. Škodlivé jsou však i plísně, nesprávná ventilace ozonu (často vedlejší produkt kancelářských strojů) nebo nedostatečná filtrace čerstvého vzduchu. Samozřejmě v kuřáckých prostorách je situace ještě daleko horší.

Špatný vzduch škodí nejen plicím

„Škodlivé okolní prostředí a zejména přítomnost malého polétavého prachu ve vdechovaném vzduchu má negativní vliv nejen na plíce, ale také na mozek a srdce,“ říká doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., vědecký sekretář České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP. Připomíná nedávno publikovanou čínskou studii sledující téměř 1 500 lidí žijících v blízkosti rušných silnic. „Podstatná část z nich trpěla chronickou obstrukční plicní nemocí. Přestože je Čína ‚proslulá‘ špatným ovzduším, studii lze vztáhnout i na naše podmínky. Kdo bydlí nebo se pohybuje méně než 50 metrů od rušných dopravních křižovatek s tranzitní automobilovou dopravou, ten má vyšší riziko vzniku mnoha plicních chorob,“ uvádí doc. Koblížek.

Proč si domů pořídit zelené rostliny?

Pokojovky odvádějí až 97 % vody ze zálivky zpět do okolí a fungují tak jako přírodní zvlhčovače vzduchu. Rostlinám v bytě můžeme říkat také „zelené plíce“, protože přeměňují oxid uhličitý na kyslík, čímž zvyšují celkový obsah kyslíku ve vzduchu v místnosti, ale některé druhy dokonce umějí odbourávat škodliviny, jako je formaldehyd nebo trichloretylen.

Rostliny v místnosti ovlivňuji vnitřní mikroklima

Vlhkost vzduchu, která se působením pokojovek zvyšuje, pomáhá bránit rozšiřování bakterií a virů. Kromě toho vylepšují rostliny kvalitu vzduchu díky filtrování toxinů a snižování obsahu oxidu uhličitého. Průzkum, který probíhal na Wageningen University v Nizozemsku, ukázal, že přítomnost zeleně na pracovišti má nejen vliv na kvalitnější vzduch, ale také pozitivní vliv na psychiku člověka. Rozdíl mezi dvěma skupinami, které v kanceláři měly, nebo neměly pokojové rostliny, byl 20 % v nemocnosti, 10 % v efektivitě a rychlosti práce a 12 % v hladině stresu. Dle studie britské University of Exeter pokojové rostliny stimulují pracovní prostředí natolik, že mohou zlepšit pozornost zaměstnanců až o 15 %.

Které pokojovky jsou nejlepší a neměly by vám doma nebo na pracovišti chybět?

Tchynin jazyk (Sansevieria)

Klasika, kterou milovaly už naše babičky, které tvrdily, že tahle „kytka snese všechno“. Našli bychom ji i pod názvy hadí rostlina, hadí nebo ďáblův jazyk či meč svatého Jiří. Zřejmě za to mohou její špičaté, tvrdé a ostré listy. Pochází ze západní Afriky a hodí se i pro úplné začátečníky, jelikož je velmi nenáročná a vydrží bez zálivky i několik týdnů. Pohlcuje formaldehyd, benzen, trichloretylen i toluen. Snese i tmavé kouty, takže ji můžete mít klidně na chodbě – jen jí zajistěte minimální teplotu alespoň 13 °C. Protože je silně toxická, buďte extrémně opatrní, pokud s vámi doma bydlí malé děti nebo domácí mazlíčci – v takovém případě ji umístěte na vyvýšené místo. Jednou za čas nezapomeňte tchýnin jazyk otřít navlhčeným hadříkem, abyste zbavili listy prachu.

Dračinec (Dracaena)

Tyto nepravé palmy běžně seženete v zahradnictví i obchodních domech s nábytkem. Vypadají exoticky, jsou nenáročné na údržbu, vydrží vám roky a hodí se do jakéhokoli interiéru. Jejich původní domovinou jsou tropické oblasti Afriky a Asie a nacházejí se i na Kanárských ostrovech. Nejznámějším druhem je Dracaena marginata s dlouhými listy, které se zužují do špičky. Doma vám může dračinec vyrůst až do výšky tří metrů, proto se hodí do větších prostor. Pozor, tahle rostlina je choulostivá na průvan a přímé světlo, jelikož se jí celkem snadno spálí listy. Zároveň má ráda vysokou vlhkost, proto je to ideální pokojovka třeba do koupelny. Pohlcuje benzen, formaldehyd a trichloretylen, její listy jsou ale také jedovaté.

Aloe pravá (Aloe vera)

Rostlina známá všem bylinkářům i vyznavačům tradiční medicíny, kde má široké spektrum využití. Šťáva z listů aloe má protizánětlivé účinky, hojí podrážděnou pokožku, odřeniny, spáleniny a rány. Aloe vera je známá svými dlouhými špičatými listy s ozubenými hranami. Protože se jedná o sukulent, problémem při péči bývá přelití. Doporučuje se zalévat jednou za 3–4 týdny. Hodí se na okenní parapet nebo komody umístěné v blízkosti oken, protože aloe potřebuje denně 8–10 hodin světla. Ze vzduchu aloe vera bere „pouze“ benzen a formaldehyd. K mazlíčkům ani dětem se moc nehodí, po jejím požití hrozí zažívací problémy.

Fíkus (Ficus)

Fíkus známý také jako fíkovník má několik druhů a je oblíbenou pokojovou dřevinou v českých domácnostech. Péče o něj není náročná, dobře dařit se mu bude i ve vytopených bytech a nevadí mu ani suchý vzduch. Skvěle se přizpůsobí různým světelným

podmínkám a teplotám a zalévat ho stačí minimálně. Při vhodných podmínkách netrpí chorobami ani škůdci. V interiéru nám poslouží jako přírodní čistička vzduchu, pro mazlíčky a děti je škodlivý.

Zdroje: