Muchomůrka zelená může zabít až dva dospělé jedince. Pro každého, kdo sbírá houby, je důležité znát nejen ty jedlé, ale také ty nejnebezpečnější jedovaté houby. A co je nejzrádnější - ty často vypadají téměř stejně, jako ty jedlé.

Zdroj: Youtube

Naší nejjedovatější houbou je muchomůrka zelená, kterou si lidé často pletou s pečárkou nebo holubinkou. Její plodnice mohou zabít až dva dospělé jedince. Toxiny se nachází ve všech jejích částech, neodstraňují se vařením, mražením ani sušením a přechází i do mateřského mléka.

Každý houbař by měl vědět, že i jedlé houby mohou být za určitých okolností jedovaté. Mezi tyto okolnosti patří pití alkoholu při konzumaci některých druhů hub (např. hřibu inkoustového nebo modráka), nesprávné skladování nebo nedostatečná tepelná úprava.

Sbírejte pouze houby, které dobře znáte. Pokud nejste zkušení houbaři, zaměřte se pouze na ty druhy, které mají na bázi klobouku rourky, jako jsou dubáky, kozáky, máslovky a suchohřiby. Neskladujte houby v plastových nebo mikrotenových sáčcích, nemanipulujte se syrovými houbami a rozmražené houby znovu nezmrazujte.

Děti do šesti let, těhotné ženy a kojící matky by neměly konzumovat žádný druh hub. Jedná se o zbytečné riziko, protože i velmi malé množství může být pro děti smrtelné.

První pomoc při otravě houbami

Pokud se u člověka po konzumaci hub objeví příznaky otravy, jako jsou bolesti břicha, zvracení nebo průjem, podejte mu 10-20 tablet drceného aktivního uhlí rozpuštěného v přiměřeném množství vody a rychle ho dopravte do zdravotnického zařízení. To platí i v případě, že se objeví jakýkoli náznak zlepšení stavu.

Do nemocnice s sebou vezměte zbytky hub nebo jídla, abyste zdravotnickému personálu usnadnili identifikaci otravy.

Otravu nepodceňujte, po konzumaci smrtelně jedovaté muchomůrky zelené se mohou příznaky otravy objevit po 6 - 12 hodinách, v některých případech až po 24 hodinách.

Nepokoušejte se o samoléčbu, čím dříve vyhledáte lékařskou pomoc, tím větší máte šanci na uzdravení.

Zdroje: