Možná si to pamatujete z dětství ze školních výletů a táborů. Každý z nás musel mít vlastní sešit, do kterého jsme si psali, co jsme ten den zažili. Deníček, který nám pomáhal zapamatovat si zážitky a pocity. Většina skončila s psaním deníků pár dní po skončení výletu, nebo pak s příchodem dospělosti. To je ovšem chyba! Zapisování do deníku je fantastickou pomůckou k vašemu osobnímu růstu, k řešení vašich vnitřních konfliktů i k úlevě od stresu.

Zdroj: Youtube

Proč si vést deník?

Psaní deníku nemusí být jen o tom, že každý večer popíšete, co jste daný den dělali. Stránky deníku můžete využít k zapisování čehokoliv, co cítíte, a hlavně kdykoliv se vám zachce. Není nutné psát denně, deník můžete vytáhnout kdykoliv, kdy vás napadne myšlenka, kterou si chcete zapamatovat.

Vedení deníčku je skvělé pro lidi, kteří jsou přetaženi stresem. Pomáhá nám sepsat si vše, co cítíme, zpětně si to přečíst a nastavit priority. Pokud bojujete s depresemi, úzkostmi nebo panikou, psaní deníku může skvěle pomoct. Zapisování vašich pocitů vám pomůže získat kontrolu nad svými emocemi a zlepšit vaše duševní zdraví.

Jedním ze způsobů, jak se vypořádat s jakoukoli devastující emocí, je najít způsob, jak ji popsat. K tomu je ideální právě deník. Když vypíšete všechno, co cítíte a na co myslíte, s odstupem se na zápis podíváte, budete překvapeni. Pomůže vám to získat novou perspektivu nad vlastním životem a možná pochopíte, proč cítíte co cítíte.

Jak na to?

Metod, jak si psát deník, je opravdu mnoho. Fantazii se meze nekladou, můžete si vytvořit deník úplně podle svých představ. Stačí si pořídit sešit, diář nebo přímo deník, který budete mít vždy po ruce, a kdykoliv to budete cítit, můžete se svěřit. Vyzkoušet můžete i speciální aplikace na takzvaný guided journal. To znamená, že vám aplikace generuje každý den nějaké otázky, na které máte zodpovědět. To je pro mnoho lidí, kteří s deníkováním nemají zkušenosti, často jednodušší a příjemnější.

Nesnažte se o to, aby byl sešit dokonale úhledný a písmo dokonale rovné. Pište a kreslete, cokoliv vás napadne. Váš deník nemusí mít strukturu, ve skutečnosti se bude možná přirozeně hodně měnit. I z toho, jakým stylem píšete, můžete zpětně vyčíst mnoho věcí.

Pište deník pro sebe. Nejčastější chyba, při vedení deníku, je psaní s vědomím, že si deník někdo přečte. Deník je váš, jsou v něm vaše pocity a emoce. Můžete samozřejmě některé části sdílet s nejbližšími, nepiště ale deník pro ně.

Ať už se rozhodnete vést si deníček jakkoliv, uděláte tím mnoho pro svoje psychické zdraví. Deník vám pomůže kontrolovat svoje pocity, strachy i režim. Pomůže vám najít správné priority v životě a naučí vás mluvit k sobě pozitivně.

Zdroje: