Problémy v oblasti sexu skutečně souvisejí s rozdíly mezi partnery. Podle sexuoložky a sexuální koučky Megwyn White ale není namístě spoléhat na různá klišé o mužské a ženské sexualitě. Je sice pravda, že nervové propojení mezi mozkem a pohlavními orgány je u mužů častěji v rovině „frontální“, je tedy přímé a rychlé, zatímco u žen bývá spletitější a potřebuje komplexnější stimulaci, na druhou stranu obě pohlaví mají síť neuronů velmi podobnou a tréninkem můžou vytěžit z obou mnohem více, než si myslí. A ne každý muž a každá žena mají stejný problém.

Pokud jde o ženský prožitek, tady je pár zajímavých čísel: 237 důvodů k sexu, 20 minut předehry, 8000 nervových zakončení, jen 18–25 % žen je schopných dosáhnout orgasmu při prostém styku.

Co z toho vyplývá?

1. Sex není jen pud nebo láska

Jedna ze sexuologických studií se ptala 203 mužů a 241 žen v texaském městě Austin, jaké důvody je vedou k tomu, že mají sex. Sešlo se jich 237. Od touhy přes důkaz lásky, strach, inspiraci pornem, posilování vztahu až třeba po kulturní zvyklosti nebo výchovu v rodině. „Je dobré partnerovy důvody znát a znát i ty vlastní. Pro někoho je sex důkazem lásky a odmítnutí může být bolestivé, pro někoho je to forma uznání, potvrzení, že je doma všechno v pořádku. Pokud tohle víte, snáze se pracuje s případným nesouladem v libidu nebo celkově v potřebách,“ vysvětluje Megwyn White.

2. Cesty vzrušení jsou nevyzpytatelné

Kromě faktu, že pokud nefunguje ta stará chemie, bude to chtít trochu změnu, se ukazuje, že v dlouhodobých vztazích se ke slovu dostávají i zabijáci touhy. Jsou jimi velké životní změny, jako je rodičovství, vše spojené s bydlením nebo i kariérní růst, ale mezi účinné tlumiče patří i finanční „výzvy“ (ať už hypotéka, velké výdaje, nebo výpadek příjmů), nedostatek spánku, alkohol, nedostatek pohybu a příliš času u displejů – podle jednoho průzkumu popisuje čtvrtina žen trávících mnoho času u obrazovek citelný pokles libida. Nepomáhá ani to, pokud mají partneři (a často ženy) pocit, že je ten druhý dostatečně nepodporuje, nepodílí se na chodu domácnosti, nevidí jejich „práci“.

3. Není to jen šup sem, šup tam

Jedno z témat, které jste už na stránkách Kondice mohli zaznamenat, je negativní vliv porna. Obraz sexu, který ukazuje, nemá s realitou příliš společného. „Zobrazování sexu je většinou zredukované na pouhou penetraci. Jenže jen pětina žen je schopná takto dosáhnout orgasmu. Navíc se zobrazovaná stimulace soustředí jen na ty frontální nervové dráhy – čím větší vzrušení chcete, s tím větší intenzitou je dráždíte. A to u žen často nefunguje a výsledné pocity jsou nepříjemné až bolestivé,“ vysvětluje americká sexuoložka.

Vylaďte si nástroj!

Za velmi přínosný nástroj pro boj s neuspokojivým sexuálním životem považuje i masturbaci. „Je to určité stigma. Mnohem lépe je sebeuspokojování vnímáno u mužů než u žen. Přitom sexuální pomůcky je možné vystopovat až do pravěku. Myslím, že vliv na vnímání masturbace má mužský svět. Pro muže je to určité ohrožení jejich role. To má být jejich práce, jejich vizitka,“ přemýšlí a dodává: „Je dobré to mužům vysvětlit tak, že to není nějaká náhražka za ně, ale cesta ke zlepšení společného sexu. Že tyhle chvilky o samotě pomáhají ‚vyladit váš nástroj‘, objevit nové cesty, jak si společně užít.“ Zmiňuje studii, která ukázala, že muži vnímají svůj vlastní sexuální život jako uspokojivější, pokud je i partnerka spokojená.

Proč je ale masturbace tak důležitá?

Velmi zjednodušeně řečeno učí naše tělo přijímat příjemné podněty, poznat, co se líbí, uvolnit se. A vytváří nové nervové dráhy, které nás snadněji dovedou k cíli. Nebo příjemněji. Nebo vzrušení znásobí. Nabízí se otázka, zda právě sexuální pomůcky nemohou stejně jako porno zvýšit práh vzrušivosti. „Jsem velkou propagátorkou pomůcek, které pracují s proudem vzduchu a velmi jemnou stimulací. Je potřeba dávat pozor na to, aby se z toho nestalo jen uspokojování pomocí zvyšující se intenzity, ale spíš hledání nových cest, nových míst. Satisfyery jsou skvělým doplňkem partnerského sexu, dají se využít i pro stimulaci bradavek nebo masáž hráze mužů. A já bych jen dodala, že orgasmus zvyšuje třeba účinnost pleťové masky,“ směje se Američanka, která právě pro firmu Satisfyer zajišťuje osvětu. Přimět ženy užít si i bez mužské přítomnosti totiž není podle ní úplně snadné. „Často je potřeba jít na to vědecky, ukázat, proč je to prospěšné, co jim to může přinést, aby si to vůbec dovolily.“

Zdroj: Megwyn White