Premium obsah

Potíže s erekcí? Jde to i bez léků, pomůže vakuová pumpa či kroužky na penis

Potíže s erekcí? Jde to i bez léků, pomůže vakuová pumpa či kroužky na penis
Problémy s erekcí trápí více než 30 % mužů ve věku 40 až 70 let. Tato sexuální dysfunkce umí pořádně zatočit s mužským sebevědomím, vyvolává stres a přispívá i k problémům ve vztazích. Jenže léky na předpis mají i nežádoucí vedlejší účinky jako je třeba bolest hlavy, modré vidění či náhlý pokles krevního tlaku. Zázračné pilulky na podporu erekce tak mohou řadě mužů místo potěšení přinášet spíše komplikace. Co dělat, když užívání těchto prášků selže? Řešením mohou být sexuální pomůcky. 

I když se potíže se ztopořením penisu při milostném aktu nevyhýbají ani mladším ročníkům, nejvíce ohroženou skupinou jsou muži starší 50 let. Podle odborníků má v této věkové kategorii potíže s erekcí celých 50% mužů, tedy každý druhý. Pro mnoho z nich přitom jde o velmi citlivé téma. „Erektilní dysfunkce je jednou z vůbec nejčastějších mužských poruch sexuálních funkcí. Příčiny této dysfunkce mohou být organické, způsobené například věkem, cukrovkou nebo srdečními chorobami, ale také psychické. Rovněž se vyskytuje například i po operacích pánve či po operacích rakoviny prostaty,“ vysvětluje MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a urolog Urologického oddělení Nemocnice Litoměřice.

Zdroj: Youtube

Když v roce 1998 schválil Americký úřad pro výživu a léky Viagru, mnoho mužů ji bralo jako dlouho očekávanou pomoc na potíže s dosažením a udržením erekce. I přes svou oblíbenost však nemusí být léky, jejichž hlavní účinnou látkou je sildenafil, vhodné pro každého. Například kardiaci by s jejím užíváním měli být velice opatrní.  „Pro lidi, kteří berou léky na srdce, může být dokonce jejich kombinace se sildenafilem smrtelná. U některých mužů způsobuje zdravotní komplikace, jako například silné bolesti hlavy či zad a rozmazané vidění. U jiných prostě jen nefunguje. Vždy však platí, že by pilulky na erektilní dysfunkci měl předepsat lékař,“ upozorňuje sexuolog Broul.

Objem se dá i „napumpovat“

Své sexuální potřeby si však muži mohou naplnit i bez léků. Levnější a obecně bezpečnější terapii erektilní dysfunkce představuje například používání vakuové pumpy na penis, které fungují na jednoduchém principu podtlaku.  „Je to trubice, která se nasadí na penis a která je buď ovládána ruční pumpou, nebo napájena bateriemi. Díky podtlaku se do penisu hrne krev a způsobuje erekci,“ vysvětluje princip fungování vakuové pumpy Tomáš Koubík, zakladatel společnosti Sexshop.cz. Tahle erotická pomůcka se skládá z podtlakového válce a odsávacího zařízení. Propojovací hadičkou je připojený odsávací balónek, jehož stisknutím dochází ke snižování tlaku uvnitř válce. Válec se nasazuje na penis až k jeho kořeni s použitím lubrikantu. Vyžaduje to sice trochu práce, ale účinek je vidět okamžitě, což je výhodou oproti lékům, u kterých se musí čekat, než zaberou (což může někdy způsobit ochabnutí vášně a fakt, že ze sexu už nic nebude).  „Skvělým nápadem je zařadit použití vakuové pumpy jako součást předehry,“ doporučuje Koubík. Dodává, že pumpa se dá použít i několikrát během dne a efekt vydrží až půl hodiny.

Erekční kroužky potěší i partnerku

Vakuová pumpa se často používá v kombinaci s erekčním kroužkem. Ten se navlékne na ztopořený penis, který „zaškrtí“ a zamezí odtoku krve. Díky tomu pánové zažijí delší a silnější potěšení. „S některými erekčními kroužky však mohou muži dopřát potěšení nejen sobě, ale i své partnerce. Kroužky na penis s vestavěnými vibrátory totiž během pronikání stimulují její klitoris,“ dodává Koubík. Kroužky se navíc dají sehnat i s různým vroubkováním, které může být pro ženu velmi příjemné. S používáním ovšem opatrně. Příliš utažený erekční kroužek může způsobit pohmožděniny a znecitlivění penisu, nedoporučuje se ani nechávat ho na penisu příliš dlouho, 15 minut je takové bezpečné maximum. 

Prevencí je zdravý životní styl

Porucha erekce, i když je poměrně častým jevem, může znamenat i prvotní příznak vážnějšího onemocnění. Vždy je tak důležité pátrat po její příčině. „Používat pomůcky zlepšující erekci je samozřejmě v pořádku, ovšem muži, kteří se s poruchou erekce potýkají, by přesto měli navštívit lékaře. Při přesné diagnostice je úspěšnost léčby erektilní dysfunkce vysoká,“ říká lékař Marek Broul a upozorňuje také na nutnost zdravého životního stylu. Muži, kteří pravidelně cvičí, mají o třetinu nižší riziko rozvoje erektilní dysfunkce. Pravidelný pohyb totiž zlepšuje zdraví srdce, pozitivně ovlivňuje stav kardiovaskulárního systému a cév, a tím usnadňuje přísun krve do penisu.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.