I když se potíže se ztopořením penisu při milostném aktu nevyhýbají ani mladším ročníkům, nejvíce ohroženou skupinou jsou muži starší 50 let. Podle odborníků má v této věkové kategorii potíže s erekcí celých 50% mužů, tedy každý druhý. Pro mnoho z nich přitom jde o velmi citlivé téma. „Erektilní dysfunkce je jednou z vůbec nejčastějších mužských poruch sexuálních funkcí. Příčiny této dysfunkce mohou být organické, způsobené například věkem, cukrovkou nebo srdečními chorobami, ale také psychické. Rovněž se vyskytuje například i po operacích pánve či po operacích rakoviny prostaty,“ vysvětluje MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a urolog Urologického oddělení Nemocnice Litoměřice.

Zdroj: Youtube

Když v roce 1998 schválil Americký úřad pro výživu a léky Viagru, mnoho mužů ji bralo jako dlouho očekávanou pomoc na potíže s dosažením a udržením erekce. I přes svou oblíbenost však nemusí být léky, jejichž hlavní účinnou látkou je sildenafil, vhodné pro každého. Například kardiaci by s jejím užíváním měli být velice opatrní. „Pro lidi, kteří berou léky na srdce, může být dokonce jejich kombinace se sildenafilem smrtelná. U některých mužů způsobuje zdravotní komplikace, jako například silné bolesti hlavy či zad a rozmazané vidění. U jiných prostě jen nefunguje. Vždy však platí, že by pilulky na erektilní dysfunkci měl předepsat lékař,“ upozorňuje sexuolog Broul.

Objem se dá i „napumpovat“

Své sexuální potřeby si však muži mohou naplnit i bez léků. Levnější a obecně bezpečnější terapii erektilní dysfunkce představuje například používání vakuové pumpy na penis, které fungují na jednoduchém principu podtlaku. „Je to trubice, která se nasadí na penis a která je buď ovládána ruční pumpou, nebo napájena bateriemi. Díky podtlaku se do penisu hrne krev a způsobuje erekci,“ vysvětluje princip fungování vakuové pumpy Tomáš Koubík, zakladatel společnosti Sexshop.cz. Tahle erotická pomůcka se skládá z podtlakového válce a odsávacího zařízení. Propojovací hadičkou je připojený odsávací balónek, jehož stisknutím dochází ke snižování tlaku uvnitř válce. Válec se nasazuje na penis až k jeho kořeni s použitím lubrikantu. Vyžaduje to sice trochu práce, ale účinek je vidět okamžitě, což je výhodou oproti lékům, u kterých se musí čekat, než zaberou (což může někdy způsobit ochabnutí vášně a fakt, že ze sexu už nic nebude). „Skvělým nápadem je zařadit použití vakuové pumpy jako součást předehry,“ doporučuje Koubík. Dodává, že pumpa se dá použít i několikrát během dne a efekt vydrží až půl hodiny.

Erekční kroužky potěší i partnerku

Vakuová pumpa se často používá v kombinaci s erekčním kroužkem. Ten se navlékne na ztopořený penis, který „zaškrtí“ a zamezí odtoku krve. Díky tomu pánové zažijí delší a silnější potěšení. „S některými erekčními kroužky však mohou muži dopřát potěšení nejen sobě, ale i své partnerce. Kroužky na penis s vestavěnými vibrátory totiž během pronikání stimulují její klitoris,“ dodává Koubík. Kroužky se navíc dají sehnat i s různým vroubkováním, které může být pro ženu velmi příjemné. S používáním ovšem opatrně. Příliš utažený erekční kroužek může způsobit pohmožděniny a znecitlivění penisu, nedoporučuje se ani nechávat ho na penisu příliš dlouho, 15 minut je takové bezpečné maximum.

Prevencí je zdravý životní styl

Porucha erekce, i když je poměrně častým jevem, může znamenat i prvotní příznak vážnějšího onemocnění. Vždy je tak důležité pátrat po její příčině. „Používat pomůcky zlepšující erekci je samozřejmě v pořádku, ovšem muži, kteří se s poruchou erekce potýkají, by přesto měli navštívit lékaře. Při přesné diagnostice je úspěšnost léčby erektilní dysfunkce vysoká,“ říká lékař Marek Broul a upozorňuje také na nutnost zdravého životního stylu. Muži, kteří pravidelně cvičí, mají o třetinu nižší riziko rozvoje erektilní dysfunkce. Pravidelný pohyb totiž zlepšuje zdraví srdce, pozitivně ovlivňuje stav kardiovaskulárního systému a cév, a tím usnadňuje přísun krve do penisu.

Zdroje: