Podle nedávného průzkumu webové platformy Innerbody předstírá při sexu orgasmus až 46 % žen a 38 % mužů. A možná vás překvapí, že nejčastěji to dělá generace takzvaných mileniálů, tedy lidí, kteří se narodili v roce 1982 až 2000. Ptáte se, co je k tomu vede? Nejčastěji tím chtějí uspíšit konec milování, motivuje je k tomu ale i řada faktorů, které jim brání orgasmu dosáhnout. A ty jsou mnohdy bizarní! Pro 40 % lidí je důvodem k předčasnému ukončení postelových hrátek zápach z úst partnera, pro třetinu populace špatná sexuální poloha, roli hraje dokonce i nevhodná teplota či přílišné osvětlení místnosti.
Předstírají i ti nejmladší
Vyvrcholení v sexu představuje pro většinu z nás cílovou rovinku, do které bychom chtěli ideálně doběhnout, jenže ne všichni to zvládneme. A když se orgasmus ne a ne dostavit, uchylujeme se celkem pravidelně k jeho předstírání. Z celkových 1119 respondentů ve zmiňovaném průzkumu se falešný orgasmus nejčastěji týkal generace Y (v asi 48 % případů), v nejmladší generaci Z byl podíl „předstíračů“ zhruba 28 %, u generace X pak téměř 21 %.
Skoro 24 % žen a 21 % mužů přitom přiznalo, že vyvrcholení hrají jen proto, že chtějí sex ukončit. Přibližně pětina žen a 15 % mužů se k tomuto „podvodu“ uchýlilo, protože nechtěli zranit city partnera či partnerky. Z dalších důvodů pak lidé jmenovali to, že je předstírání sexuálně nabudí, případně jim pomůže dosáhnout orgasmu skutečného.
V orgasmu lidem brání zápach z úst partnera i zvolená pozice
K motivaci lidí předstírat vyvrcholení může přispívat i to, že se jim skutečný orgasmus nedaří, protože to zkrátka není ono. Ve zmiňovaném zahraničním průzkumu lidé sdíleli právě i faktory, které jim k dosažení vyvrcholení bránily. „Pro 4 z 10 lidí je překážkou zápach z úst partnera či partnerky, který jim milostný zážitek znepříjemňuje. Třetině pak v orgasmu brání zvolená sexuální pozice, zhruba 31 % poté teplota či osvětlení v místnosti. Tři z deseti lidí přiznávají niternější problém, a to přehnané přemítání nad sexuálním aktem,“ popisuje výsledky výzkumu Adam Durčák ze společnosti Ruzovyslon.cz s tím, že většina z těchto faktorů by se dala vyřešit prostou taktní komunikací s partnerem.
A jak to mají Češi a Češky?
Předstírání orgasmu není neobvyklé ani u nás. Podle letošního průzkumu, který pro společnost Růžový slon vypracovala agentura Ipsos, jej párkrát v životě předstíralo asi 21 % Čechů a 66 % Češek. „K pravidelnému předstírání vyvrcholení se ovšem přiznalo jen jedno procento českých mužů a pět procent českých žen. Z důvodů pro předstíraný orgasmus muži i ženy nejčastěji uváděli, že tím dělají radost partnerce či partnerovi, případně je tak ujišťují o dobrém sexuálním výkonu. Bezmála sedmina lidí se poté k předstírání uchyluje proto, aby měli sex brzy za sebou,“ komentuje tuzemská data Adam Durčák.
Hrát na partnera vlastní vyvrcholení ale není zrovna nejlepší nápad. Na tom se shodují snad všichni sexuologové i vztahoví terapeuti. Jak pak může partner skutečně vědět, co se nám při milování líbí, kde a kdy potřebujeme ubrat nebo naopak přidat? Tím, že orgasmus předstíráme, ochuzujeme se o vlastní příjemné pocity a škodíme tím jen sami sobě. Vždycky je tak lepší otevřeně si s partnerem promluvit o tom, co se nám v sexu líbí, a co naopak ne. V neposlední řadě je třeba mít na paměti fakt, že orgasmus není vždycky samozřejmost, ani nutnost. A je v pořádku, když to občas prostě nejde. Nejčastějšími zabijáky orgasmu bývají stres nebo vyvíjený tlak, ale třeba i negativní emoce, jako je smutek, případně nemoc nebo některé zdravotní postižení. Abychom v klidu doběhli do cíle, potřebujeme se zkrátka cítit v pohodě. A na tom není nic špatného.
Zdroje:
https://www.innerbody.com/faking-the-big-o-study
Adam Durčák, společnost Růžový slon