V kurzu Konec prokrastinace učí Petr Ludwig, známý bojovník s chorobným odkládáním, mimo jiné i to, jak si stanovit mety, které člověk opravdu dokáže zdolat. Problémem novoročních předsevzetí je často v tom, že je nový život po Novém roce diametrálně odlišný od toho před ním. Jenže to může děsit náš intuitivní mozek – tu nejstarší část mozku, která velí k útoku nebo troubí na ústup ve vypjatých situacích.

O mnoho mladší racionální část mozku, která chápe, že změna bude velmi prospěšná, se v případě ohrožení (a tím je bohužel i úbytek štědře dotovaných kalorií nebo změna času odchodu na lože) vypíná a mění se v sotva znatelný hlásek někde tam vzadu. Petr Ludwig to přirovnává ke slonovi a jezdci na něm. Pokud se slon něčeho lekne, jakou má jezdec šanci ho usměrnit? Hádáte správně – žádnou.

Předsevzetí jednoduše nesmí děsit vašeho slona, protože jinak, jakmile opadne prvotní nadšení, ‚plazí‘ mozek vás dožene k útěku. Na změnu je třeba jít postupně. Chcete vstávat v 6:00? Pokud teď vstáváte v 7:30 a jste noční pták, bude vaše předsevzetí marné. Stačí se zamyslet, kdy nejdřív teď dokážete vstát, aby vás to neděsilo. Budík byste si pak měli nařídit třeba na 7:00 a vydržet 30 dnů. Pak se z úkolu stává zvyk a je možné si budíček zase trochu posunout. Nemusí to být třicet dnů v kuse – za každým selháním udělejte tlustou čáru a pokračujte v novém pořádku až do chvíle, kdy ucítíte, že je čas na další krok k cíli.

A pokud máte k předsevzetím odpor, protože jsou samé musím a nesmím, podívejte se na dvacítku těch, která bude radost dodržet.

1. Budu se na sebe dívat v lepším světle

Každý večer, než půjdete spát, si napište do diáře tři věci, které vám ten den skutečně udělaly radost. Stačí dobrá snídaně, splněný úkol nebo hezké počasí. Mozek se v tu chvíli naladí na pozitivní vlnu a budete usínat a pravděpodobně i vstávat s úsměvem.

2. Budu se víc flákat

Při běhání do uší podcast, u cvičení doma poučný dokument, v autě audioknihu, když je chvilka, proletět novinky v médiích i na sociálních sítích. A večer si připadat jako mockrát použitý čajový pytlík. Lektoři osobního rozvoje radí opak – užijte si ticho, nedělejte prostě nic, nechte myšlenky plynout. Pak přicházejí ty správné nápady.

3. Problémy budu řešit přesně pět minut

Pokud rádi odkládáte problémy a ty vás pak válcují, je tohle skvělý tip, jak skutečně splnit nepříjemný úkol. Věnujte se mu pět minut teď hned. Je to ten čas, který potřebujete, abyste se dostali do stavu flow a třeba těch pět minut protáhli dál. Je to ovšem i čas, za který se dá zjistit, že nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

4. Půjdu do trojky

Pod košilatým souslovím se schovává trik životních koučů – na každý den si určete tři smysluplné věci, které skutečně musíte udělat. Ty splňte, za ty se chvalte a zbytek nechte plynout, jak čas dovolí.

5. Pořídím si antidepresiva

Ano, člověk má být veselý sám od sebe, ale když to tak úplně nejde, myslela na vás i matka příroda. Poohlédněte se po třezalce tečkované nebo magnolii. Obě si poradí s lehkou depresí, sníží napětí, zaženou chmury.

6. Koupím si správnou podprsenku

Jedna skutečně dobře padnoucí podprsenka udělá s vaším životem divy. Zbaví vás neustálého upravování, zařezávání, posouvání, ale poradí si i s nesouměrností, bolestí zad, migrénami, umí vyrýsovat pas a rozhodně u ní začněte, pokud už vás napadlo, že potřebujete plastiku. Zapomeňte na řetězce a vydejte se pro ni do specializovaného obchodu s dobrou pověstí.

7. Budu jíst to, co mi chutná

Je-li v seznamu vašich každoročních předsevzetí stále znovu a znovu nějaká ‚dieta‘, letos si ji ušijte na míru. Pokud vám něco nechutná, nejezte to. Možná na tuhle potravinu máte i alergii, třeba zrovna vašemu trávení nedělá dobře. Dejte na svou intuici a neděste svého slona!

8. Budu si dávat jídla i s přílohou

Trendy radí přílohy vynechat, ale pokud se vám už při té představě kříží prsty u nohou, vězte, že třeba výživová specialistka a foodblogerka Lada Nosková ženám radí, aby přílohy rozhodně nevynechávaly, a to zejména u oběda. Předejdete vlčímu hladu navečer. Jen zvažte, jaká příloha to bude. Knedlíky nebo hranolky by měly být v jídelníčku výjimkou.

9. Třílitrový pitný režim pověsím na hřebík

Některé zdroje radí vypít ideálně dva až tři litry čisté vody za den. Odborníci, jmenujme třeba věhlasného plastického chirurga Jana Měšťáka, ovšem radí vykašlat se na čísla. Příliš vody může zbytečně namáhat ledviny a způsobovat otoky – třeba v obličeji. Řiďte se barvou své moči! Tmavá znamená, že pijete málo, velmi světlá už je signálem, že pijete moc.

10. Budu nesnášet lidi

Že si každý rok slibujete, že naopak budete mít všechny rádi? Pokud se vám to u některých lidí stejně nedaří, dovolte si je prostě nesnášet. Tuhle fintu radí rodičům rozhádaných sourozenců psycholožka Adele Faber – teprve když děti mohou otevřeně říct, že sourozence nesnáší, může se vztah někam posunout. A funguje to všude.

11. Budu ve všech hledat bezelstné děti

Tohle se týká přesně těch lidí, které nesnášíte. Stačí jediné jejich slovo nebo gesto a máte po náladě. Podle psycholožky Radky Loji stačí, když si před setkáním s nimi připomenete, že jsou to lidé jako vy, že chtějí být šťastní, že jim v minulosti někdo také ublížil, a proto jsou takoví. Představte si v nich to malé bezelstné dítě, jakým byli, než z nich vyrostlo to nesnesitelné stvoření.

12. Budu se víc hádat

Hádka má vždycky hořkou příchuť a někdy uděláme cokoli, jen abychom se jí vyhnuli. Problém je, že to stejně někdy někde vybublá. V horším případě vyčpí. Podle párových terapeutů je hádka zdravým projevem vztahu dvou samostatných jedinců s odlišnými potřebami. Lepší než hádka je samozřejmě podnětná diskuze, ale pokud nikam nevede, hádka je fajn. Aspoň je jasno.

13. Budeme spolu mluvit

Zapomeňte na ono ‚povídání si‘, které většinou skončí hádkou. Mluvte spolu průběžně. Párový terapeut John Gottmann zkoumal desítky párů v průběhu téměř 12 let a zjistil, že konflikty lépe zvládají dvojice, které spolu mluví o každodenních záležitostech, a že konflikt proběhne hůře, pokud je atmosféra napjatá už u této debaty.

14. Nebudu muže nutit do romantických komedií

Podle psychologických výzkumů funkčních vztahů sledování ‚slaďáků‘ budí nereálná očekávání od vašeho protějšku. Místo hezké atmosféry čekejte doma dusno a rozčarování. Je libo třeba thriller?

15. Budu ctít pravidlo 20 minut

Podle psycholožky Vladislavy Bartákové potřebují muži po příchodu z práce 20 minut klidu, aby jejich tělo dotvořilo testosteron, jehož hladinu decimují nadřízení, podřízení i klienti. Pokud na ně hned po příchodu navalíte své dojmy za celý den, naložíte jim úkoly a ihned je zapojíte do domácího kolotoče, čekají vás jen hádky nebo významné mlčení.

16. Nebudu komentovat bizarní záliby mužů

Ať už je to sledování dokumentů o nacistických megastavbách, nebo letecké katastrofy, muži to potřebují k dobití testosteronu. Jen s ním potom fungují jako muži. Takže než po nich budete chtít lásku a pochopení, dejte jim prostor. Správná hladina testosteronu prý zaručuje i kvalitní výkony v posteli, takže jestli vám to zrovna moc neklape, vyšlete ho někam, kde ho bude moci dobít.

17. Sex jednou týdně místo pleťové masky

Pokud si vyčítáte, že se o svou pleť málo staráte, ale ne a ne s tím něco udělat, možná vás potěší zjištění doktora Davida Weekse, že příslušníci starších generací, kteří se pravidelně věnují sexu, vypadají mladší než jejich neaktivní vrstevníci. Může za to ‚anti-age hormon‘ DHEA a estrogen, které si tělo vytváří během aktu a po orgasmu. Výsledkem je pak hladší pleť a dlouhověkost.

18. Budu méně chodit do lékárny a víc do postele

Opět sex – pravidelný orgasmus zvyšuje hladinu imunoglobulinu A v těle. Ten nás chrání třeba před chřipkou nebo běžnými virózami v kritických obdobích. Podle on-line magazínu Flowee.cz lidé, kteří mají orgasmus alespoň třikrát do týdne, umírají na zdravotní komplikace o polovinu méně než ti, kdo si užijí jen jednou týdně.

19. Přidám sex pro vyšší sebevědomí

A zase ten sex.

Vědci na univerzitě v Texasu zjistili, že lidé, kteří se často věnují sexu, jsou více v pohodě s vlastním tělem, méně ho v průběhu aktu řeší a mají tím pádem i kvalitnější zážitek. Díky tomu také jejich tělo produkuje vyšší množství feromonů, jsou atraktivnější pro opačné pohlaví a logicky mají více sexu. Takový roztomile začarovaný kruh.

20. Udělám si to sama

Ne, řeč není o emancipaci, bavíme se o masturbaci. Ačkoli se o ní nemluví, Češi k ní mají velmi liberální přístup, jen to není téma na přetřes. Jenže málokdo ví, že má celou řadu pozitiv – zlepšuje náladu, uvolňuje stres, a dokonce i menstruační křeče, využívá se při léčbě anorgasmie… Ženy, které si pravidelně dělají dobře, mají prý i mnohem bohatší sexuální život s partnerem. Proč to nezkusit?

Zdroje:

Kondice 12/2020

https://parade.com/969195/megangrant/new-years-resolutions-ideas/

https://www.goskills.com/Soft-Skills/Resources/Top-10-new-years-resolutions