Mluvte o financích předem

Jedním z největších kamenů úrazu společných dovolených s partnerem jsou peníze. Kdo co platí? Každý za sebe? Já zaplatím večeři dnes a ty zítra?

V první řadě je třeba o penězích mluvit a nejlépe ne až na dovolené, ale předem. Finance jsou bohužel velkou součástí našich životů a v partnerství je důležité si vyjasnit vaše postoje k nim.

Před dovolenou si promluvte o tom, kolik na ní máte našetřeno či připraveno peněz, a kolik si představujete, že tam utratíte. Řekněte si, jestli máte v plánu si na dovolené něco pěkného koupit, co očekáváte od bydlení, a jestli si můžete dovolit chodit do restaurace každý den, nebo si užijete jednu krásnou večeři a zbytek pobytu si budete vařit.

Zdroj: Youtube

Pozor na spouštěče stresu

Dovolená často souvisí se spoustou neznámých věcí, nedorozumění a stresových situací. Budete hledat gate na letišti nebo cestu na mapě, zjistíte, že jste něco zapomněli, nebude se vám dařit dorozumět cizím jazykem nebo nebudete spokojeni s vaším ubytováním. Všechny tyto situace v nás vyvolávají stres, a podle toho se chováme i k partnerovi. Toho to s největší pravděpodobností ale stresuje úplně stejně.

Snažte se mluvit o tom, z čeho máte při cestování strach a co vám nedělá dobře. Vyslechněte naopak i strachy vaší drahé polovičky, a snažte se jí na dovolené ulevit. Nebudete se zbytečně hádat a budete mít více času i energie na nové a dobrodružné zážitky na dovolené.

Dovolená plná vášnivého sexu?

Spousta lidí má na dovolené mnohem větší sexuální apetit, protože relaxují. To ale není pravidlem, a pokud jedete do ciziny za spoustou exotického vášnivého sexu, váš partner to tak mít nemusí. Jako vždy platí, že je o tom třeba mluvit a ujasnit si, co očekáváte.

Respektujte soukromí

I když je dovolená časem, kdy se chcete s partnerem více sblížit, je důležité respektovat i potřebu soukromí druhého. Každý z nás potřebuje chvilky pro sebe, a to obzvlášť na dovolené. Ať už je to na čtení knihy, procházka na pláži nebo třeba jen chvilka poslechu oblíbené hudby. Netrestejte partnera za to, že potřebuje mít chvíli me-time. Když mu necháte čas na sebe, o to radši pak bude trávit čas s vámi.

Plánujte

I přesto, že máte třeba radši spontánní dovolené, kdy půjdete tam, kam se vám zrovna namane, na společné dovolené s partnerem si ujasněte alespoň nějaké body, které chcete navštívit. Budete mít alespoň od čeho se odpíchnout a budete mít společné cíle dovolené.

Zdroje:

  • https://www.zdravie.sk/
  • https://www.gottman.com/about/research/couples/
  • https://www.getreading.co.uk/whats-on/whats-on-news/first-holiday-testing-time-couples-21300809
  • https://weddedwonderland.com/7-things-to-expect-on-your-first-holiday-together/