V posteli strávíme více než třetinu svých životů. Podle mikrobiologa Philipa Tierna z newyorské univerzity se však právě toto místo rychle může změnit v „botanickou zahradu“ , kde žije až 16 druhů hub a tisíce bakterií, které nám mohou způsobit nejrůznější zdravotní problémy od alergií, ekzémů až po záněty vlasových váčků.

Zdroj: Youtube

Do postele nepatří jídlo ani psí miláčci

Jak nečistoty v posteli co nejvíce eliminovat? Nikdy v posteli nejezte, protože drobky z jídla se dostanou do záhybů, kde plesniví a jen tak je nevyluxujete. Vždycky choďte spát v pyžamu, ne nazí – během spánku se totiž potíme (ano, i v zimě) a za pouhý rok podle vědců vyprodukujeme na 100 litrů potu, čímž pro inkriminované organismy vytváříme ideální životní podmínky. Když spíme nazí, prosakuje pot přímo do ložního prádla a matrace.

I když přímo zbožňujete své domácí mazlíčky, nedovolte jim, aby vám okupovali postel. Zvířecí srst se z prostěradla dostává velmi špatně, zalézá do matrací a v posteli se vám kupí spousta cizích a pro zdraví nebezpečných mikrobů.

Snad úplně nejhorší, co můžete udělat, je to, že se natáhnete v ložnici v oblečení, ve kterém jste přišli zvenku. I když se vám zdá čisté, mohou kalhoty obsahovat spoustu bakterií, například z dopravního prostředku. A všechny tyto bakterie si pak přenesete do postele. Američané si běžně lehají na postel dokonce i v botách, což je absolutní hygienický prohřešek, u nás se naštěstí přezouváme a do postelí zalézáme jen v ponožkách.

Jak často ložní prádlo prát?

Odborníci v tom mají jasno. I když je převlékání postelí ne zrovna oblíbenou a časově celkem náročnou záležitostí, měli bychom jí věnovat čas minimálně každý týden. Podle studie společnosti vyrábějící matrace Amerisleep může být právě období sedmi dnů problematické. Po uplynutí této doby se může váš povlak na polštář hemžit 3 až 5 miliony organismů na pouhých několika centimetrech čtverečních. To je pro představu 17 000krát víc než je množství bakterií, které se nacházejí na záchodovém prkénku. Mňamka, že?

Výskyt bakterií, které se množí v odumřelých kožních buňkách na našem povlečení, pak může vést k celé řadě nepříjemných problémů. „Pokud se bakterie dostanou zpět na vaši kůži, může to vést například k folikulitidě,“ varuje dermatolog Alok Vij. Folikulitida je zánět vlasových váčků, který se může objevit kdekoli na těle. A nejčastěji ho způsobují stafylokoky.

Pokud byste se podívali pod mikroskopem na to, v čem spíte, nejspíš byste se zděsili. Lidské odumřelé kožní buňky jsou totiž pochoutkou pro roztoče, kteří se jimi moc rádi živí a následně produkují exkrementy. Právě tyto fekálie společně s odumřelými těly „malých broučků“ mohou u některých lidí vyvolat vážné alergické reakce. „Příznaky mohou zahrnovat kašel, kýchání, rýmu, svědění očí či kožní vyrážky. Roztoči jsou také velmi častým spouštěčem astmatických záchvatů,“ vysvětlují lékaři. Fekálie roztočů stojí často i za vznikem svědivého ekzému, proto dermatologové doporučují dbát u ložního prádla na zvýšenou čistotu.

Tipy, jak prát ideálně povlečení:

• Prostěradlo a povlaky na peřinu i polštáře perte alespoň jednou týdně. Tím odstraníte pot, sliny, vlasy, alergeny, roztoče, bakterie a další nečistoty.

• Při praní volte program na 60 nebo 90 stupňů. Horká voda pomáhá zabíjet bakterie.

• Speciální povlaky na polštáře perte šetrně. Pokud spíte například s hedvábným či saténovým povlakem, stále jej můžete prát v pračce. Chcete-li zachovat jemnou tkaninu, je nejlepší ji vložit do sáčku na prádlo a vyprat v jemném cyklu.

• Nezapomeňte čas od času vyprat i samotný polštář. Povlak polštáře může být sice živnou půdou pro různé bakterie, ty ale pronikají i hlouběji. Pokud má váš polštář skvrny od potu, můžete jej nastříkat čisticím prostředkem a vydrhnout houbičkou nebo kartáčkem na zuby. Polštář pak nechte přes noc namočený v horké vodě s bělidlem, poté vyperte a vysušte.

• Ložní prádlo perte častěji, pokud je někdo v rodině nemocný.

Kde ještě kromě ložnice v domácnosti číhají bakterie?

Hřebeny a kartáče

Kromě vlasů ulpívají na kartáči a hřebenu částečky kůže, mazu a prachu. Proto jim věnujte péči. Nejdřív odstraňte vlasy, obyčejné plastové hřebeny nechte odmočit v teplé vodě s trochou šamponu a pak je vydrhněte a nechte oschnout na ručníku. Kartáče z přírodních štětin dlouho nemáčejte, jen je opatrně promněte prsty s šamponem, opláchněte a nechte uschnout štětinami dolů.

Záchodová štětka

Tohle asi všichni tušíme – WC štětky jsou hnízdem bakterií a usazených nečistot. Kromě běžné údržby po každém použití je nutné alespoň jednou týdně nasadit silnější kalibr! Pro důkladnou očistu aplikujte na 10 minut dezinfekční prostředek a pak spláchněte. Důležité je nechat štětku důkladně oschnout, protože bakterie milují vlhké prostředí. A nezapomeňte vydrbat také nádobu, ve které WC štětka stojí!

Kosmetická taštička

Štětce, houbičky a labutěnky, které přikládáme na obličej, se díky usazeninám z make-upu stávají přímo hrozbou pro naši pleť. Pokud je často nečistíme, riskujeme, že si přivodíme akné, pupínky a další zánětlivé onemocnění kůže. Vybavte se proto čističem ve spreji, se kterým po každém použití pomůcky snadno vydezinfikujete a jednou týdně je umyjte teplou vodou s mýdlem.

Zdroje:

https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(17)31590-7/fulltext

https://www.researchgate.net/publication/7406800_Fungal_contamination_of_bedding https://citymagazine.si/cs/hrozne-to-to-se-stava-kdyz-nevyperes-sve-povleceni-polstare-dostatecne/

https://yougov.co.uk/politics/articles/10189-5-weeks-when-unwashed-bedsheets-become-disgusting?redirect_from=%2Ftopics%2Fpolitics%2Farticles-reports%2F2014%2F08%2F27%2F5-weeks-when-unwashed-bedsheets-become-disgusting