Psi a srst
Někteří psi jsou na mrazy geneticky vybaveni. Jsou to psi dlouhosrstí, jako například bernardýni nebo bernský salašnický pes - ti mají kromě mnoha chlupů i podsadu, tedy další vrstvu, která je chrání v mrazech. Podsada je tip psí srsti, kterou mají od přírody. Některá přešlechtěná plemena ji ovšem nemají, proto je důležité je před mrazem chránit. Je důležité jim dát na ven vhodný obleček, a hlavně se postarat o tlapky. Nejen že mohou psí packy popraskat následkem velkého mrazu, vadí jim hlavně posypová sůl na chodníky.
Jak pečovat o psí tlapky?
Psí tlapičky jsou hodně citlivá záležitost. I z toho důvodů mnoho psů kvičí a piští, jakmile se jim vy nebo veterinář snaží ostříhat drápky. Někteří psi si ze začátku na tlapky nenechají sáhnout vůbec a jsou u toho agresivní. Pejsci si tlapy často olizují, mívají v nich kvasinky, v horkém počasí je velmi silně pálí asfalt a v zimě jim zase packy praskají, stejně jako nám například kůže na rukou. Proto je velmi důležité o psí packy náležitě pečovat.
Zásady péče o psí packy
1. Kontrola a čištění
Po každé procházce a po výletech byste měli pejskovi důkladně zkontrolovat bříška tlapek a oblast mezi prsty. Tyto místa pečlivě vyčistěte vlhkým hadříkem nebo přímo ubrousky, které jsou na to přizpůsobené. Pokud bydlíte ve městě, platí to dvakrát tolik. Chodníky jsou většinou posolené invazivní solí, která psům způsobuje rozpraskání tlapek.
2. Balzám na tlapky
V obchodech se zvířecími potřebami najdete různé balzámy na psí tlapky a čumáky. Ty dokážou skvěle tlapky a čumáky hydratovat, takže je žádné mrazivé počasí jen tak nepřekvapí.
3. Pravidelné stříhání drápků
Před prvním stříháním drápkům byste se rozhodně měli poradit s veterinářem, popřípadě práci nechat na něm. Psí drápky jsou komplikované a lehce se může stát, že jim střihnete do prstu. Zvláště u plemen, kterým drápky rostou rychle, je však důležité je pravidelně zastřihávat. Když se jim zlomí, může se jim udělat otevřená rána, která bude bolet sama o sobě - co teprve na nasolených chodnících...
4. Pozor na zimu a horké počasí
Psi nemají rádi extrémy, stejně jako my. Když je venku příliš vedro, nebo naopak šílená zima, neměli byste je tomu zbytečně vystavovat. Ve velké zimě je venčete krátce, ale za to intenzivně. Měli by mít dostatek volného pohybu, aby se rychle zahřáli, naopak by ale neměli mít čas prochladnout. Hlavně je chudáky proboha nenechávejte uvázané 20 minut před obchodem. I pejsci totiž můžou mít vážné zdravotní problémy například s močovým měchýřem.
V horku je zase nikdy nenechávejte zavřené v autě nebo někde, kde je dusno a vedro. V letních dnech se snažte prodloužit procházky brzy ráno a později večer, když už není tak teplo. Během dne vyrážejte jen na kratičké procházky a vyhněte se rozpáleným povrchům. Představte si, jako byste po nich měli jít bosky vy.
Kdy mazat psovi tlapky?
Ideální je tlapky namazat před každou procházkou, ale dostatečně brzy, aby stihl balzám či krém zaschnout a pejskovi to neklouzalo. Když se z procházky vrátíte, packy omyjte a znovu natřete. Tím vytvoříte správnou bariéru a tlapičky vašemu psímu kámošovi nebudou praskat.
Přírodní přípravky pro psy
Pokud nechcete investovat do mastiček z obchodů, můžete použít například i úplně klasickou vazelínu. Není parfemovaná a svůj účel splní. Je ale víc mastná, aplikujte ji tedy dostatečně brzo a v tenké vrstvě. Nechcete, aby váš psík ještě uklouznul.
Vyrobit si také můžete domácí balzám na psí tlapky:
Budete potřebovat:
- 4 polévkové lžíce olivového oleje
- 4 polévkové lžíce kokosového oleje
- 4 polévkové lžíce bambuckého másla (shea butter)
- 8 čajových lžiček včelího vosku
Postup:
Ingredience se smíchají a zahřívají (nejlépe ve vodní lázni), dokud se nespojí do kompaktní hmoty. Směs se poté nalije do nádobky a nechá ztuhnout. Balzám se aplikuje na čisté, umyté tlapky, jemně se vmasíruje do polštářků. Váš pes vám poděkuje!
Zdroje:
https://www.avma.org/resources-tools/pet-owners/petcare/cold-weather-animal-safety
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8614552/
https://www.circleoflifeveterinaryhospital.com/blog/What-Seasonal-Changes-Mean-for-Your-Pets.html