V Česku je poměrně oblíbené focení těhotných žen, které se nechávají zvěčnit i s partnerem, aby měly památku na dobu, kdy je miminko ještě v bříšku. Ale takové focení profesionálním fotografem, které se odehrává přímo na porodním sále, to je v Česku teprve v plenkách. Ve Spojených státech amerických, Nizozemsku, Německu i jiných koutech světa se mu ale věnuje spousta fotografů, kteří bývají často členy asociace International Association of Professional Birth Photographers. Ta sdružuje tisíce lidí z řad fotografů a kameramanů, a i Česko v ní má své zástupce.

Zdroj: Youtube

Členové asociace posílají každý rok své nejpovedenější obrázky porodů do prestižní soutěže, která se koná už od roku 2012. Odborná porota z nich potom vybírá ty nejlepší snímky, které spadají do čtyř podkategorií: černobílá fotka, dokumentární, výtvarná a speciální fotka v těžkostech a ztrátách.

Co všechno snímky zachycují? Na to se můžete podívat v naší galerii. Pozor, uvidíte tu i vypjaté chvíle během porodu, slzy, syrovost, nahá těla. Fotky zobrazují jak přípravu na porod, tak samotné tlačení v kontrakcích až po zázrak zrození nového člověka, to vše bez příkras a cenzury. První místo za celkově nejlepší fotku ze všech letos získala německá fotografka Annemarie Fuckel za svůj obrázek miminka obaleného neporušeným plodovým vakem s názvem „Překročit závoj“.

Snímky zaslané do soutěže jsou sdíleny se svolením rodiny i fotografa. Pokud i vy plánujete nechat si zvěčnit porod, můžete na stránkách https://birthphotographers.com/artist-directory/ po zadání vašeho poštovního směrovacího čísla a města najít nejbližšího profesionálního fotografa nebo fotografku ve vašem okolí a rovnou si prohlédnout jejich profil i s možností kontaktovat je.

Na všechny vítězné fotky ze soutěže z roku 2022 se můžete podívat na webu International Association of Professional Birth Photographers.

Zdroje:

International Association of Professional Birth Photographers