Na začátek si dovolím přidat osobní příběh. Téma porodů a porodních přání je mi velmi blízké. Sama mám za sebou dva nedávné porody svých dětí, na které nevzpomínám ráda. Oba totiž byly vyvolávané, i přes moje prosby a naléhání na lékaře, abychom to nechali na přírodě. Po první šílené zkušenosti jsem se dokonce před gynekoložkou, která mě opět přemlouvala k podání vyvolávací tablety (takzvaná indukce), rozbrečela jako malá holka a z kontroly jsem odcházela totálně psychicky rozložená. Nemohla jsem spát, neměla jsem z ničeho radost, pořád jsem přemýšlela o tom, proč musím zrovna já znovu podstupovat tak bolestivé a nepřirozené vyvolávání porodu, když vše probíhalo hladce a celé těhotenství jsem měla doslova ukázkové.

Zdroj: Youtube

„Tak se doma sbalte a v pondělí jdete rodit!“

Když jsem byla těhotná poprvé, pan primář v pražské porodnici mi u jedné z kontrol řekl, že podle tabulek a percentilů je plod malý a nepřijímá dostatek výživy, a tak bude lepší, když miminko „dokrmím“ už venku. Porod mi vyvolali o 3 týdny dřív. Já tou dobou ještě chodila do práce a nebyla jsem na tuhle možnost připravena. V pátek odpoledne jsem tak odcházela z porodnice s tím, že v pondělí ráno mám „nástup“ a jdu rodit. Víkend před porodem, místo abych odpočívala a nabírala síly, jsem tak zažívala jeden velký stres – musela jsem nakoupit a připravit všechno pro miminko, sbalit tašku do porodnice a tak dále. Vyvolávaný porod byl nesnesitelně dlouhý, bolestivý a já se zařekla, že už nikdy více! Dcera se narodila s dvěma a půl kily, dodnes je i ve čtyřech letech drobnější a malá, což se vzhledem k tomu, že já sama měřím 160 centimetrů a vážím 50 kilo, dalo očekávat. Nicméně o tři roky později mi lékařka v jiné porodnici na menším městě tvrdila, že porod mi musejí opět vyvolat. Tentokrát se jim zdál syn při kontrole ultrazvukem naopak moc velký a hrozilo by prý případné vaginální poranění, pokud bych ho dál nosila. A tak mi 14 dnů před původním termínem porodu zavedli, i přes moje předchozí protesty, vyvolávací tabletu. Syn se narodil a vážil 3,40 kilo, žádný obr. Proč to celé píšu? Protože lékaři v porodnicích by měli brát možná větší ohledy na to, pokud si rodička něco vyloženě nepřeje (a když miminko samozřejmě není v ohrožení!). Přeci jenom porod je pro každou ženu obrovsky citlivé a intimní téma a měla by mít tak právo, aby probíhal alespoň zčásti podle jejích představ. To je čistě můj názor na základě osobní zkušenosti a teď už se pojďme podívat na statistiky, které odhalila unikátní analýza dat zadaná společností Aperio z Průvodce českými porodnicemi.

K vyvolávací tabletce se uchyluje čím dál víc porodnic

Podle průzkumu například vyplývá, že za posledních 5 let se zvýšil právě podíl vyvolaných porodů, a to ze 17,2 % (v roce 2018) na 26,6 % (v roce 2022). Proč se tak děje? „K umělému vyvolání porodu lékaři přistupují kromě situací, kdy se objeví nějaké těhotenské komplikace, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka, pravděpodobně stále častěji také z důvodu samotné délky těhotenství. V Česku je preindukce a indukce doporučována Českou gynekologickou a porodnickou společností již při trvání těhotenství 41 týdnů plus 3 dny. S indukcí porodu jsou ale spojena různá rizika, některá data naznačují například vyšší riziko ukončení porodu císařským řezem,“ vysvětluje Miloslava Kramná, koordinátorka Průvodce porodnicemi.

Od nastřihování doktoři upouštějí

Rodičky také více využívají medikaci k tlumení bolesti, provádí se ale méně nástřihů hráze, častěji se čeká na dotepání pupečníku a díky bohu také ubývá nátlaku, aby čerstvé maminky své dítě vážily před a po každém kojení (zkušenost s tím má polovina dotazovaných žen). Zde si opět dovolím vsunout osobní zkušenost – v pražské porodnici nás všechny na pokoji neustálým vážením na starodávné, kovové a studené váze doslova strašili. Vážit miminka jsme musely i během noci a čísla poctivě zapisovat ke kontrole. Sestry stále opakovaly, že pokud dítě nebude přibírat podle tabulek, nepustí nás domů. A to opravdu nepřeháním. Z porodnice mě propustili přesně po týdnu, kdy už jsem byla psychicky na dně. Teď ale zpět k datům.

Průvodce porodnicemi zjistil, že mírně narostl podíl žen, u kterých lékaři nepřetržitě monitorovali plod (z 29,5 % v roce 2018 na 35,4 % v roce 2022), a vzrostlo také tlumení bolesti farmakologickými prostředky (z 36,0 % v roce 2018 na 43,9 % v roce 2022).

Kojení ve striktních intervalech

Z analýzy také vyplynulo, že polovina donošených novorozenců byla během pobytu na poporodním oddělení dokrmována umělým mlékem (byť si to mnoho maminek nepřeje). A velká část matek uvedla, že se jim dostávalo doporučení, aby své dítě kojily v přesných intervalech tří hodin, i když jim přišlo přirozené, aby kojily, kdykoli si ony nebo dítě přejí. „Tento požadavek nemá oporu v žádných odborných doporučeních pro podporu kojení, naopak narušuje kojení i péči o dítě a matky zatěžuje. Za celé období se týkal 60 % žen. Nadějné je, že zdravotníci postupně od tohoto požadavku ustupují,“ doplňuje Miloslava Kramná.

A jak je to s prováděným císařských řezů? Kolik žen se k sekci uchyluje u nás a v zahraničí? To si můžete přečíst ve článku zde.

Zdroje:

https://pruvodce-porodnicemi.aperio.cz/

https://pruvodce-porodnicemi.aperio.cz/wp-content/uploads/2023/04/Jak-se-rodi-v-Cesku_Analyza-dat-z-Pruvodce-porodnicemi_2023.pdf?utm_medium=TZ&utm_source=email&utm_campaign=Pruvodce_porodnicemi_analyza