Ať už čekáte, snažíte se o miminko, sníte o něm nebo vás jen zajímá, jaká trendy jména letos budou miminka dostávat, jste tu správně. Tyto křestní jména totiž letos jsou nejvíce v kurzu.


Nikdy nezapomenu na to, když šel můj bratr do školy. V jeho ročníku bylo jeho jméno (David) až neuvěřitelně populární, a když nastoupil bratr na základní školu, ve třídě měl z 10 chlapců 8 Davidů. I to je jeden z důvodů, proč se rodiče svým dětem snaží dávat neoposlouchaná a neobvyklá jména. A jaká to budou letos?

Zdroj: Youtube

Genderově neutrální jména

Po celém světě se stále více rozšiřují takzvaná genderově neutrální jména - jména, která sedí jak chlapcům, tak holčičkám. Mezi taková jména patří třeba Jamie, Harper, Sage, Rowan nebo Finley.

V USA vybírají ze slovníku

Ve Spojených státech nabírají na popularitě slovníková jména, což jsou taková jména, která původně znamenají něco úplně jiného. Velmi oblíbená je například Willow (Vrba), Paris, Clover (Jetel) nebo Bear (Medvěd). Dále se pak ‘nosí’ jména, která jsou spojena s různými živly nebo vesmírem. Možná se setkáte s miminky, která se budou jmenovat Luna, Artemis, Andromeda, Astri, Storm (bouře) nebo Planet. A pak jsou tu dokonce rodiče, kteří svého potomka pojmenují doslova Vesmír nebo UFO.

Další a další netradiční jména

Mnoho rodičů se snaží své děti pojmenovat tak, aby jméno neslýchali na každém rohu. Vybírají tedy zajímavá jména a doufají, že budou unikátní. Z cizích jmen budou letos velmi populární jména, jako je Harlow, Amari, Dove, Alora nebo Jett.

Češi konzervativci

Zatímco ve světě se lidé snaží predhonit o to, čí dítě bude mít nejneobvyklejší jméno, v Evropě a obzvlášt u nás zůstáváme dost konzervativní. Jaká nejpopularnější jména tedy pofrčí letos u nás? Jakub, Jan, Tomáš, Anna, Adéla a Eliška. Ano, mluvíme o roce 2024.

Co se ale u nás vrací do módy jsou staročeská klasická jména. Mezi velmi oblíbená jména letos bude tedy patřit Mikuláš nebo Nicholas, Vincenc, Vilém nebo Matyáš. Obecně jména, která končí na ‘áš’ nebo ‘as’, jsou trendy každým dalším rokem víc. Kromě Matyášů a Mikulášů tedy narazíte také na hodně oblíbeného Tobiáše. Tyto tipy jmen se také občas poangličtuji na Tobias nebo Mathias. Jaké jméno tedy pro potomka vyberete vy?

Zdroje:

https://www.babycenter.com/baby-names/most-popular/top-baby-names-2024

https://www.thebump.com/b/most-popular-baby-names

https://www.today.com/parents/babies/baby-name-trends-2024-rcna128785