Nechci vás tu rozhodně nijak strašit a radit, abyste se pokojových rostlin zbavovali, jestliže vám po zemi zrovna leze batole nebo jste majitelem koček a psů. Hned na úvod si řekněme, že živé květiny v našich domácnostech jsou velmi přínosné. Zeleň působí jako přírodní čistička vzduchu a okysličuje nám interiéry, kde obzvlášť v zimě trávíme většinu času. Rostliny dokážou taky pohlcovat vzdušnost, což ocení každý, kdo během zimy bojuje s orosenými okny, nebo dokonce plísní.
Pokojové rostliny si většinou vybíráme podle vzhledu, ale i podle náročnosti – pokud nepatříme mezi zkušené zahrádkáře a například i často cestujeme mimo domov, volíme rostliny, které nevyžadují tolik zalévání a péče. Já osobně patřím k lidem, kterým, jak říká moje maminka, „chcípne i kaktus“. I tak tomu ale dávám šanci a rostliny si znovu většinou s příchodem jara pořizuju, protože dům bez nich mi připadá jednak neútulný, jednak se nám v obklopení květin lépe dýchá, a taky věřím, že pokojovky mají pozitivní dopad na naši náladu – ne nadarmo se říká, že zelená barva uklidňuje. Protože mám ale dvě malé děti a staforda, naslouchám pokaždé radám zkušených prodavaček v hobby marketech a nechám si poradit, po jakých květinách sáhnout a které naopak nechat v obchodě.
Proč jsou květiny jedovaté?
Některé rostliny jsou sice jedovaté jen lehce, způsobit ale mohou ekzémy, záněty, vyrážku nebo otok, po jejich olíznutí hrozí zvracení, průjem a křeče a při pozření většího množství rostliny to může vést až k postižení celého organismu a následné smrti. Jedovatost v rostlinách způsobují různé látky. Převážně jde o alkaloidy, které působí jako nervové jedy, nebo třeba glykosidy, které dráždí pokožku. Saponiny pak dráždí pro změnu sliznice. Jedovatá může být přitom celá rostlina, nebo pouze její části, například plod, kůra, kořen, hlíza, cibule nebo květy.
Na tyhle květiny si dejte pozor, jsou toxické
Tchynin jazyk
V Česku patří k nejznámějším a nejodolnějším pokojovým rostlinám. Vydrží skoro všechny podmínky, jenže je jedovatá. Její požití způsobuje otravu, která se projevuje zvracením a bolestmi hlavy a břicha. Nebezpečná je i pro své ostré špičaté listy, jimiž se může obzvláště dítě ošklivě popíchat.
Diefenbachie
Má krásné velké listy s barevným, žlutobílým vzorem. Jenže už domorodci z deštného pralesa z ní vyráběli otrávené šipky. Když dítko požvýká list z této rostliny, ucítí nejprve pálení úst a krku, pak se objeví otok, který mu znemožní mluvit a může ho i udusit. Nebezpečná je i tekutina, která se objevuje v horní části rostlin. S ní se velmi snadno může otrávit i váš domácí mazlíček.
Fíkus
Rostliny rodu Ficus jsou v určité míře jedovaté, protože obsahují latex, který z nich vytéká. Ten může způsobit podráždění kůže i sliznic, ve vzácných případech může vyvolat i zvracení a anafylaktický šok.
Filodendron
Další nenáročná a velmi oblíbená pokojovka, která má listy s překrásným fialovým žíháním. Bohužel obsahuje šťavelan vápenatý, který je nebezpečný hlavně pro zvířata. U lidí může podráždit pokožku a způsobit mírný otok jazyka a rtů, ale i to je nepříjemné.
Azalka
Patří do rodu pěnišníků (Rhododendron) a obsahuje látky známé jako andromedotoxiny, které mohou způsobit zažívací potíže a další problémy. Jedovatý nektar květů a listové šťávy způsobuje výtok z nosu, silné slinění a zvracení.
Narcis
Svými sytě žlutými květy rozzáří pokoj a patří mezi první poslíčky jara. Jenže právě mnoho jarních cibulovin, včetně hyacintů a narcisů, je toxických a neměly by se dostat k dětem nebo mazlíčkům. Ty je mohou vcelku snadno zaměnit za cibuli nebo šalotku a problém je na světě. Pozření cibulovin může způsobit intenzivní žaludeční problémy, vysoký krevní tlak, nepravidelný srdeční tep, a dokonce i smrt. Ujistěte se, že máte narcisy nahoře na pultu nebo na polici, kam na ně děti ani zvířata nedosáhnou.
Brambořík
Hlavně v zimě se objevuje snad v každé české domácnosti a není divu. Tolik barevných kvítků z něj dělá skvělou ozdobu stolu nebo parapetu. Jen málokdo však ví, že i brambořík je jedovatý. Jeho hlíza obsahuje cyklamin, který působí jako velmi účinné projímadlo. Ostatně se i jako projímadlo v minulosti používal. Po požití hlízy se objevují prudké průjmy s křečemi, které vedou k dost výrazné dehydrataci. Pokud se dostane cyklamin na kůži, způsobuje podráždění.
Kala
Patří mezi pokojové rostliny, které vám pomohou snížit vlhkost v interiéru a vytvořit tak zdravé prostředí. Nejkrásnější bývá koncem zimy, kdy se pyšní pestrými květy. Kala obsahuje šťavelan vápenatý a další jedy, které mohou způsobit otoky, žaludeční potíže a popálenou kůži, tak si na ni dejte pozor.
Co když dojde k otravě?
Pokud už se stane, že vaše dítě pozře část pokojové květiny a vy si nejste jisti jejím druhem, obraťte se na toxikologické informační středisko. Tam se dozvíte, zda je květina jedovatá a jestli je nutné volat lékaře. Včasná diagnóza může při otravě prudce jedovatými rostlinami zachránit život. Pokud nevyrazíte hned k lékaři, je vhodné podávat hodně tekutin, nejlépe vodu nebo čaj v malých doušcích. Nevhodné je mléko, protože naopak způsobuje ve střevě lepší vstřebatelnost jedu. Nevyvolávejte zvracení. Mezi bezpečné pokojové rostliny patří naopak kalatea, bambus, fialka, chamaedorea nebo třeba pokojový ibišek. Vaši domácí mazlíčci si zamilují zelenec či kočičí trávu, které jim pomáhají k lepšímu trávení.
Zdroje:
https://ceskykutil.cz/clanek-27321-doma-pestovane-jedovate-rostliny
https://www.bhg.com/gardening/houseplants/projects/poisonous-houseplants/
https://che.supermg.com/zahradn%C3%AD-rostliny/8677-jedovat%C3%A9-pokojov%C3%A9-rostliny.html