Proč nám smrdí nohy?

Nadměrné pocení a zápach nohou jsou bohužel často dány genetikou. Občas za zápach nohou v uzavřených botách mohou i některé zdravotní problémy, jako je hyperhidróza (nadměrné pocení) nebo takzvaná atletická noha - kvasinkové onemocnění v oblasti nohou, které často trápí právě atlety a sportovce.

Zdroj: Youtube

Nějčastěji nám ale nohy začnou zapáchat ve chvíli, kdy se hodně potí a my jim nevěnujeme dostatečnou péči. Zpocené vlhké nohy, nejlépe ještě v nekvalitních propocených ponožkách a neprodyšných teniskách, ve kterých stojíte už 12 hodin za pultem, jsou naprosto famózním prostředím pro bakterie a plíšně. Ty se zde rozmnožují a živí odumřelou kůží. Odpadní látky, které tyto bakterie vylučují, potom způsobují nepříjemný zápach nohou. Odborně se stav nazývá bromodóza, ale nejde o nic vážného ani nenávratného. Jak se tedy zápachu nohou zbavit?

1. Správná hygiena

Pokud jde o zápach nohou, nejdůležitější je samozřejmě správná hygiena. Denně si nohy důkladně omyjte teplou vodou a mýdlem. Po umytí je velmi dobré nohy pořádně osušit, zejména mezi prsty, kde se hromadí vlhkost a rádi se zde množí kvasinky. Před spaním také není od věci si nohy namazat krémem a dodat jim tu správnou hydrataci.

2. Pravidelná pedikúra

Nezapomínejte na to, že u nehtů a pod nimi se shromažďuje nejvíc špíny a bakterií. Proto si pravidelně stříhejte nehty u nohou, kůžičky okolo nehtů, ale i ztvrdlou kůži na patách. Při mytí vždy věnujte i pečlivému čištění nehtů.

2. Ponožky a boty

Dalším krokem je výběr vhodných ponožek a bot. Vyhněte se syntetickým materiálům, které nejsou dostatečně prodyšné a mohou způsobovat potíže. Místo toho zvolte ponožky vyrobené z přírodních materiálů, které jsou prodyšné a absorbují vlhkost. Ideální jsou celobavlněné ponožky. Stejně tak vybírejte i boty - sáhněte po těch s prodyšným materiálem a dostatečnou větraností.

Ponožky měňte klidně několikrát denně, boty se snažte také střídat.

3. Bylinky a kosmetika

Na zápach nohou se také noporučují různé bylinné odvary a koupele, které by vás měly zbavit kvasinek. Bylinky, které mají pomáhat se zápachem nohou, patří například řepík, šalvěj nebo dubová kůra. Pokud máte problém s nadměrným pocením nohou, můžete vyzkoušet také antiperspirant na nohy. Antiperspiranty na nohy obsahují hliník chlorid, který může minimalizovat pocení a tím i zápach nohou, ovšem nikdy nevyřeší příčinu.

4. Koupel s octem

Jedním z nejúčinnějších přírodních léků na odstranění zápachu nohou je koupel s octem. Smíchejte 1/2 šálku octa s 3 litry teplé vody a nohy namáčejte 15 až 20 minut. Opláchněte nohy čistou vodou a osušte je dobře - znovu hlavně mezi prsty.

5. Jedlá soda

Bicarbonát sodný může také pomoci minimalizovat zápach nohou. Smíchejte 1/4 šálku jedlé sody s 3 litry teplé vody. Namáčejte nohy v této lázni po dobu 15 až 20 minut. Poté opláchněte nohy čistou vodou a pečlivě osušte.

6. Tea Tree Oil

Tea Tree Oil má skvělé antibakteriální vlastnosti a také vám pomůže zbavit se smradlavých nohou. Smíchejte několik kapek čajového oleje s kokosovým olejem a masírujte směsí nohy po dobu 10 minut.

Mýty o zápachu nohou

Existuje mnoho mýtů o tom, jak se zbavit zápachu nohou. Někteří lidé věří, že používání deodorantu na nohy je řešením, které všechno vyřeší. To ale může být spíše kontraproduktivní. Deodoranty na nohy mohou způsobit podráždění a vysušení kůže nohou, což může vést k dalším problémům jako jsou vyrážky nebo svědění.

Dalším mýtem je, že je lepší nosit boty bez ponožek, aby se nohy lépe větraly. To může být sice pravda, ale to bychom mluvili o ponožkách v sandálech! Pokud si berete tenisky, je mnohem lepší si do nich vzít kvalitní bavlněné ponožky. Ty můžete během dne měnit a zabránit tím zápachu.

Budete-li dodržovat správnou hygienu vašich nohou, budete střídat obuch i ponožky dostatečně často a necháte vaše nohy dýchat, zápach vás už trápit nebude. Vychutnejte si svěží nohy celý podzim!

Zdroje:

https://balancehealth.com/resources/bromodosis-causes-and-management-of-smelly-feet/foot-and-ankle-associates/

https://www.nhs.uk/conditions/smelly-feet/

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-smelly-feet