Prázdná lednice, ve které se "oběsil pavouk," nemusí být pouze špatným znamením. Naopak to může znamenat, že jste veškeré suroviny zpracovali a zabránili tím plýtvání jídla. Pokud máte ale plnou lednici a spíž potravin, o kterých ani nevíte, že je máte, doporučujeme zásoby pořádně projít a začít víc promýšlet, co kdy koupíte.
Níže pro vás máme několik tipů, jak na to.
1. Plánujte dopředu
Ať už připravujete výživná jídla na celý týden, nebo plánujete menu pro příští večeři, plánování dopředu je skvělý způsob, jak zajistit, že připravíte jen to, co můžete spotřebovat, a že svým hostům nenaservírujete více, než mohou sníst.
Před odchodem do obchodu udělejte inventuru. Projděte pořádně spíž, mrazák i lednici - s velkou pravděpodobností narazíte na spoustu surovin, na které jste zapomněli a měli je v plánu koupit znovu.
2. Zvažte vaření z udržitelnějších surovin
Lidé se přiklánějí k rostlinné stravě z různých důvodů, včetně zdravotních problémů, hubnutí nebo ekologických obav. Zároveň se ale rostlinné potraviny většinou nekazí tak rychle.
"Pro ty, kteří teprve začínají experimentovat, by bylo nejlepší přijmout flexitariánskou stravu, která zahrnuje potraviny převážně rostlinného původu s občasným zařazením masa, drůbeže, ryb nebo vajec. Je to skvělý způsob, jak si udržet zdravou a vyváženou stravu a zároveň přispět k ochraně životního prostředí tím, že se sníží spotřeba energie a zdrojů na výrobu červeného masa," říká Susan Bowermanová, ředitelka pro vzdělávání v oblasti výživy.
3. Nakupujte "ošklivé" potraviny.
Nákupem nedokonalých potravin se rozumí špatně tvarované nebo zvláštně tvarované ovoce či zelenina a nikdy to nebylo jednodušší. Některé společnosti prodávají bedýnky s "ošklivým" ovocem a zeleninou za příjemné ceny. Můžete také navázat vztah s místním farmářem prostřednictvím komunitou podporovaného zemědělství nebo farmářského trhu a získat tak nedokonalé produkty.
4. Jídlo před koncem své životnosti
"Existuje mnoho způsobů, jak co nejlépe využít potraviny podléhající rychlé zkáze nebo s končící životností. Například přezrálá rajčata lze velmi dobře využít k výrobě domácí rajčatové omáčky. Přezrálé banány jsou chutnou přísadou do koktejlů. Smutněji vypadající zeleninu lze použít do polévek nebo dušených pokrmů," radí Susan Bowermanová.
5. Využijte vše
Když ořezáváte maso, loupete cibuli, nebo okrajujete mrkev a okurku, zbytky využijte k domácímu vývaru - ten pak uchovejte v mrazáku a kdykoliv použijte do vaření.
5. Darování potravin
Vyklízíte spíž? Zvažte darování suchých nebo konzervovaných potravin vhodných ke skladování místním potravinovým bankám nebo charitativním organizacím.
6. Sledujte, co vyhazujete
Až budete příště uklízet lednici, mrazák nebo spíž, věnujte pozornost tomu, co jste vyhodili. Omezením nákupů těchto potravin můžete v budoucnu přispět ke snížení plýtvání potravinami.
Zdroje: