Plíseň na zdech je zaprvé dost nevzhledná, je ovšem i velmi nebezpečná pro zdraví celé domácnosti. Tyto plísně totiž negativně působí na dýchací cesty a může způsobit různá respirační onemocnění. O to více je to hrozba pro lidi s astmatem, bronchitidou nebo jinou nemocí spojenou s dýcháním. Pokud vás trápí plíseň na zdech, máme pro vás podrobný návod, jak se jí jednou pro vždy zbavit.

Zdroj: Youtube

Najděte zdroj

Při řešení plísní na zdech ja zásadní přijít na to, odkud pochází a proč se tvoří. Ve většině případů za to může vlhkost a špatné větrání. Zkontrolujte také veškerá těsnění a okna, abyste zjistili, zda vlhkost nepochází odtud. Prozkoumejte důkladně koupelnu, kuchyň a další místnosti, kde je větší vlhkost. Zajistěte, abyste během zimy větrali intenzivně na 5-10 minut 3x denně.

Bezpečnost nade vše

Při odstraňování a manipulaci s plísní vždy mějte nasazené rukavice a respirátor. Hadříky a ubrousky odneste pak ihned do popelnice, abyste zabránili rozšiřování plísně. Při odstraňování plísní ze zdí vždy během úklidu i po něm důkladně větrejte.

Opatrně odstraňte plíseň

Nikdy plíseň neodstraňujte za sucha, použijte vždy vlhký hadřík. Pokud budete plíseň utírat na sucho, akorát se roznese na další a další místa. Do kýble dejte teplou vodu a čistící detergent dle volby, do které budete hadřík namáčet.

Pomůže i ocet

Skvělým pomocníkem v boji proti plísním může být obyčejný ocet. Bílý ocet antibakteriální a antifungální vlastnosti a běžně se používá k úklidu domácnosti. Na plíseň na zdech stačí nastříkat bílý ocet a nechat působit klidně přes noc. Potom stěnu utřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou.

Ať se plíseň nevrací

Pro plísně obecně je ideální teplé a vlhké prostředí. Vytopit byt na 25 stupňů tedy není úplně dobrý nápad, plísním se tam bude spíš víc dařit. Dejte si také pozor na to, abyste nenechávali nic mokré. Po koupeli okolní povrchy vždy dobře usušte a nenechávejte nikde mokré skvrny. Plíseň se také ráda tvoří na místech, kde je nábytek přisunutý těsně na zdi, nebo třeba pod tapetami. Dávejte tedy na taková místa pozor a pravidelně je kontrolujte. Snažte se, aby váš byt byl rovnoměrně vytopený ve všech místnostech, aby nebyly teplotní rozdíly v bytě příliš veliké. S těmito kroky vás plíseň už nepřekvapí!

Zdroje:

https://www.envirovent.com/help-and-advice/why-ventilate/mould-problems/how-can-i-get-rid-of-mould-permanently/

https://www.bobvila.com/articles/mold-on-the-walls/

https://www.vlasta.cz/inspirace/jak-se-zbavit-plisne-na-zdi-bily-ocet/