Akademici mají stále více důkazů, že štěstí v dospělosti má tvar písmene U – spokojenost se životem klesá ve 20 a 30 letech, poté dosáhne nejnižší úrovně v našich pozdních 40 letech a roste až do 80 let. Ptáte se, čím to může být? Pravděpodobně za to může pocit vděčnosti a spokojenosti. Vážíme si přátelství, které vydrželo celé roky. Pokud jsme zdraví, už to je důvodem vstát s úsměvem do nového dne. Víme, co nám sluší, v čem se cítíme dobře, a tak nemáme problém s nízkým sebevědomím. Během života jsme se naučili a pochopili, co je podstatné a jaké problémy můžeme s klidem hodit za hlavu. Umíme si život lépe organizovat a neztrácíme čas zbytečnými činnostmi. Výzkumy navíc ukazují, že starší lidé pociťují méně stresu a lítosti, méně se zabývají negativními informacemi a jsou schopni lépe regulovat své emoce, nemají potřebu s někým soutěžit o svoje postavení. S věkem se ale naše hodnoty mění. Navíc, stále před sebou máme ještě plno věcí, ve kterých můžeme být dobří! Jaké to jsou?
Předáváme moudro
„Je tu obrovské množství nevyužité moudrosti a potenciálu, který lze využít. Kvůli křivce štěstí jsou lidé po padesátce často v pozici, kdy chtějí něco společnosti vrátit. Chtějí být mentory, chtějí být dobrovolníky a chtějí pracovat na ne tak obtížných pozicích, které jim umožní využít jejich dovednosti,“ popisuje v knížce The Happiness Curve Jonathan Rauch. Mladší ročníky si k nám mohou chodit pro radu, protože chtějí čerpat z našich cenně nabitých zkušeností. A my se tak můžeme cítit užiteční a potřební.
Máme více času pro sebe
Zatímco kolem čtyřicítky se často ocitáme v sevření mezi prací, péčí o malé děti a zároveň své stárnoucí a nemocné rodiče (říká se tomu sendvičová generace), v šedesáti už máme tak nějak klid. Pokud jsme v důchodu, můžeme si svůj čas zařídit podle sebe a věnovat se primárně věcem, které nám přinášejí radost. A to může být čtení knížek, okopávání zahrádky, ale klidně i nový sport! Mezi sporty, kde je stáří výhodou, patří třeba ultramaratony. Studie z roku 2020 odhalila, že zatímco ženy v tomto sportu na 100 kilometrů dosahovaly svých nejlepších výsledků ve 40 až 44 letech, muži mezi 45 a 49 lety.
Jsme sebevědomí
Co víc se odráží na životní spokojenosti, než zdravé sebevědomí? Zatímco ve 20 ani 30 letech si často nevěříme a kriticky hodnotíme svůj vzhled, výkonnost v práci nebo funkci v rodině, s věkem naše sebevědomí roste. Podle vědců stoupá pocit sebeúcty již od puberty a vrcholu nejčastěji dosahuje mezi padesátým až sedmdesátým rokem. Přestože by si mnoho žen přálo mladší vzhled, byly podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 80 tisíc Američanů, nejvíce sebevědomé přibližně v 74 letech. Muži toho dosáhli o trochu později, a to okolo osmdesátky. Pocit spokojenosti se sebou se pak pozitivně odráží v partnerském vztahu, v práci i na úrovni fyzického a duševního zdraví.
Pociťujeme štěstí
Možná to zní překvapivě, ale osmdesátka přináší jednak spokojenost se svým tělem, jednak také štěstí jako takové. Když se vědci v telefonickém průzkumu ptali starých lidí, v jakém období svého života byli nejšťastnější, slýchávali nečekanou odpověď. „Štěstí se může zdát jako záležitost mladých lidí, ale nejčastější odpovědí bylo 82 let,“ prohlásil vedoucí průzkumu, kterého se účastnilo přes 350 tisíc respondentů.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32929308/
https://news.gallup.com/poll/172361/older-americans-feel-best-physical-appearance.aspx