Chemická komunikace funguje, co svět světem stojí. Probíhala dokonce už u nejprimitivnějších živočišných druhů včetně jednobuněčných organismů. A nejen u nich. I rostliny lákají pachovou stopou konkrétní druhy hmyzu, který jim následně pomáhá s opylováním. My lidé to máme stejně. I když mluvíme o lásce na první pohled a vědomě vybíráme spíše podle fyzického vzhledu, podvědomě za nás vybírá nos a chuťové pohárky. Vůně konkrétního protějšku nám totiž dokáže dát informace o tom, jak je s námi protějšek geneticky kompatibilní. Tedy to, zda s tímto partnerem a jeho imunitním systémem počneme potomky s lepší šancí na přežití. První polibek pak rozhoduje o tom, zda jsme potkali životního partnera, nebo jsme sáhli vedle.

Zdroj: Youtube

Pachový podpis a vůně emocí

Každý máme svůj specifický pachový podpis. Vychází především z genetiky, ale ovlivňuje ho řada faktorů včetně momentální nálady. Ano, i emoce voní. Nebo smrdí. Například frustrace či strach jsou cítit na sto honů a spolu s ostatními negativními emocemi doslova čpí. Naopak radost, štěstí, dobrá nálada ladí osobní vůni příjemným způsobem.

Ani parfémy tento pachový podpis nikdy zcela nepřebijí, maximálně ho mohou ovlivnit. Proto také především ženy mění parfémy podle nálady. Vliv na osobní vůni má i to, co jíme, pijeme, jestli a co kouříme. To jsou ostatně důvody, proč vesměs všichni podrážděně reagujeme například tehdy, když z protějšku cítíme alkohol nebo zanedbanou hygienu. Všechny tyto vjemy sráží samotný charakter osobní vůně a vstupují do chemické komunikace jako rušivé elementy.

Zavřete bar

Může tedy třeba panák pokazit namlouvací rituály? Samo o sobě určitě ne, ale když už jsme u toho, nepříjemný odér, špatná pleť, dlouhodobé následky v podobě špatných zubů a nehtů pozitivní zprávy k nikomu nevyšlou. Naší lásce (a hledání ideálního partnera) proto vlastně pomáhají veškeré kampaně proti alkoholismu.

Mužům voní žena čistá

Většina mužů dává přednost přirozené ženské vůni před drahými parfémy. Důvod najdeme v mozku. V ženském mozku, konkrétně v čichovém centru, je totiž lépe vyvinutý oddíl, který vnímá chemicky vytvořené vůně. Proto mají ženy v takové oblibě parfémy, intimní spreje, toaletní vody a šampony. Muži naopak lépe vnímají přírodní vůně, které můžeme bez rozpaků nazývat pachy. Nad vůní orientálního parfému omdlévá mnohá žena blahem, ale její partner se může otřást odporem. Většina žen označí zpocenou pánskou košili nebo den nošené ponožky za nechutné, mnohým mužům ten odér nevadí.

Jakou vůni tedy zvolit?

Američtí vědci požádali sto manželských a mileneckých párů, aby se před tím, než půjdou do postele, umyli čistou vodou a nepoužívali při tom mýdlo. Pak se účastníků pokusu ptali, co udělal čichový zážitek s jejich sexuálním apetitem. Výsledek byl jasný. Dámy by v naprosté většině daly přednost muži umytému voňavým mýdlem. Partner omytý čistou vodou jim spíše nepatrně páchl. U mužů to dopadlo naopak. Dávali přednost ženám opláchnutým pouze čistou vodou.

Zdroje: