Nejprve si musíme říct, jak vůbec něco, jako oxidační stres vzniká. V lidském těle neustále probíhá ochranný proces, jehož cílem je ochrana našeho organismu před působením agersivních volných radikálů. Jedná se o reaktivní sloučeniny kyslíku, které vznikají jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny - schopnost organismu obourávat reaktivní meziprodukty.

Zdroj: Youtube

Antioxidanty v první linii

Ochranný proces a boj proti radikálům zajišťují látky, známé jako antioxidanty. Ty si tělo celkem snadno samo vybere z vybraných potravin, převážně z ovoce a zeleniny. Patří mezi ně například tyto:

  • Ostružiny
  • Lékořice
  • Dobromysl (oregano)
  • Kopr
  • Maliny a ostružiny
  • Borůvky
  • Hroznové víno
  • Červené víno

Příčina oxidačního stresu

Za oxidační stres může v znečištěné ve zkratce špatný životní styl.

Životní prostředí, špatná strava, civilizační nemoci, alkohol, kouření či drogy, nebo nedostatek aktivity, to jsou jisté kroky k oxidačnímu stresu. Ten je narozdíl od stresu psychického mnohem nebezpečnější - může totiž způsobit velmi závažné choroby, vedoucí až k předčasnému úmrtí.

Oxidační stres může způsobit selhání srdce, infarkt, nebo autoimunitní choroby jako je vitiligo. Dále pak přispívá vzniku zánětlivých onemocnění, aterosklerózy, nebo deprese.

Jak se bránit

Kromě dostatečného příjmu antioxidantů je důležité věnovat se i aktivitě. Důležitý je pravidelný pohyb v přírodě. Není třeba hned začít sportovní tréninky pětkrát týdně, stačí více chodit. Pokud máte sedavé zaměstnání, je o to víc důležité věnovat čas aktivním přestávkám a procházkám.

Jste-li fanouškem bujarých večírků či kouření cigaret, oxidační stres by vás měl děsit mnohem víc. Pokuste se alespoň místo sladkých koktejlů pít červené víno, a hlídat si, abyste nevypili příliš velké množství.

Chraňte se před přílišným slunečním zářením. UV záření totiž také podporuje vznik oxidačního stresu.

Jezte zdravě. Pokud si potrpíte na sladké, pořiďte si domu dobrou tmavou čokoládu - ta má totiž paradoxně také antioxidační účinky.

Zkuste doplňky stravy. Dají se pořídit v různých fitness shopech, nebo v lékárně. Konzultujte vždy se svým lékařem, a dbejte na jeho doporučení.

Nejdůležitější je stále to, že oxidační stres si způsobujeme sami. Je tedy na nás, jak nakládáme s naším tělem a zdravím, a pomáháme našem organismu chránit nás. Pokud vás netrápí závažnější zdravotní problémy, dostatečně se hýbete a stavujete se zdravě, není se čeho bát.

Zdroje: