Mezinárodní den ženského orgasmu každoročně připadá na 8. srpen. Před lety vznikl ve městě Esperantina v Brazílii. K oslavě orgasmu něžného pohlaví vybídl tehdejší starosta José Arimatéia Dantas jako kompenzaci za „sexuální dluh“ vůči své vlastní manželce. V současnosti tento „svátek“ představuje příležitost zvýšit povědomí o ženské sexualitě a vyvrátit některé mýty. Třeba ten, že kvalitní sex je za každou cenu podmíněn právě erotickým vyvrcholením.
Orgasmus není povinnost
Dosáhnout orgasmu, ať už během sexu, nebo masturbace, přitom není samozřejmostí. To potvrzuje i poslední průzkum provedený na reprezentativním vzorku 1 026 lidí. „Z něj vyplynulo, že až 7 % žen není vůbec schopno dosáhnout orgasmu. Zhruba 40 % ženám se pak často stává, že nedosahují orgasmu, nebo jim trvá dosáhnout orgasmu příliš dlouho,“ komentoval výsledky průzkumu Adam Durčák ze společnosti Růžový slon, která ve spolupráci s agenturou Ipsos průzkum realizovala. Tyto problémy pak ženy nejčastěji řeší použitím erotických pomůcek (52 %) nebo sexuální terapií (30 %).
Zdravotní postižení se odráží i v sexu
Problémy s dosažením orgasmu, ale i prožíváním vzrušení a vůbec s naplněním vlastní sexuality trápí zejména ženy se zdravotním znevýhodněním. Například ženy po poškození míchy, pánevního dna či s jiným zdravotním postižením. Právě jejich sexuální život má svá specifika, kam patří třeba ztráta citlivosti. Z psychologického hlediska se pak tyto ženy potýkají se sníženou sebeúctou a sebedůvěrou z přijetí „nového“ těla, ale i únavou z běžných denních aktivit, které jsou najednou mnohem náročnější. U žen se zdravotním znevýhodněním tak často záleží na kompenzačních pomůckách, které jim pomáhají sexuální aktivitu realizovat. „Jedná se například o úchopové pomůcky pro udržení vibrátoru nebo polohovací klíny, polštáře, vak se stropním závěsným systémem pro správné polohování těla při sexuálním styku,“ popsala Petra Hamerníková z organizace Freya, která se zabývá vzděláváním a poradenstvím v oblasti sexuality lidí se zdravotním znevýhodněním, seniorů a seniorek.
Únava je zabijákem sexu
Problémy s vyvrcholením pak trápí i ženy, které jsou doslova zasypané povinnostmi, ať už v práci, nebo v domácnosti. Pokud jsme vyčerpané, unavené, ve stresu a máme hlavu plnou starostí, jen těžko se při milování (pokud už si na něj vůbec najdeme čas) dokážeme uvolnit. A právě psychika hraje v sexuálním životě žen obrovskou roli.
Psychické bariéry
Z íránské studie provedené roku 2018, která zkoumala problémy s dosažením orgasmu u 452 žen, vyplývá, že mezi nejčastější psychologické bariéry dosažení orgasmu patří stydlivost a nespokojenost s vlastním tělem, neschopnost dostatečně se na sex koncentrovat, strach z těhotenství a samotné obavy z nedosažení orgasmu. Dále úzkosti či deprese nebo strach ze ztráty kontroly nad situací. „Neschopnost dosažení orgasmu může být dána psychickými bloky. Ty mají různý charakter, od strachů, úzkostí, traumat až po neschopnost se uvolnit,“ řekla pro web Proženy.cz psycholožka Alexandra Hrouzková.
Další věcí je, že ženy se potřebují na prožitek soustředit a soustředění udržet. Na základě mého osobního průzkumu, který jsem si dělala mezi kamarádkami, jsem se dozvěděla, že často během sexu myslíme na milion povinností - třeba na zítřejší nákup, který je potřeba obstarat, a pak z něj uvařit pro rodinu. Na otravný úkol, který nám zadal šéf a my ho před sebou vláčíme už týden. Nebo nás znervózňuje fakt, že za zdí ložnice spí děti, které můžou něco slyšet. Co s tím? Tady by mohlo pomoct vytěsnit znepokojující myšlenky pomocí meditace, uvolněním ve vaně, romantickou hudbou, zapálenými svíčkami, masáží od partnera. Některé páry si sex plánují dopředu a dělají si z něho rituál, což může být někdy užitečné. Co si zkusit zajistit hlídání pro děti, objednat si nákup až domů a soustředit se jen na příjemné chvíle?
Naučit se říct, co se nám líbí
Orgasmu moc nepřihrává ani přílišná pasivita ženy, která se například stydí projevit svoje touhy a vyslovit nahlas erotická přání nebo se příliš kontroluje, aby jí někde nelezl špíček, aby se neprojevovala moc nahlas a podobně. Tady je ale třeba přehodnotit přístup k sexu, protože ten by měl opravdu sloužit k uvolnění, relaxaci a zábavě. Měly bychom se naučit znát svoje tělo, vědět, jaké dotyky se nám líbí a co potřebujeme, abychom dosáhly případného vyvrcholení. Potvrzují to i slova sexuoložky. „Žena by měla vědět, co se jí líbí a co k dobrému milování potřebuje. Neměla by očekávat, že to partner nějak zařídí, ale aktivně se na tom podílet,“ připomíná Hana Fifková ve článku zde.
Sex je fajn i bez orgasmu
Jestli patříte také mezi ženy, které mají s vyvrcholením problémy a stydí se za to, můžeme vás uklidnit. Honba za orgasmy je zbytečná a nejspíš nikam nepovede. Podle odborníků lze vlastní sexualitu naplnit i jinak než jen stimulací k dosažení orgasmu. „Klitoris není hlavním orgánem k dosažení sexuálního uspokojení. Tím hlavním orgánem je naše hlava. Zásadním aspektem je vzrušení a touha a té dosahují ženy i bez dosažení orgasmu. Naplnění sexuálního prožitku pomocí touhy, vzrušení či imaginace může být stimulováno různými smysly a je možné k němu využít pestrou škálu erotických pomůcek,“ vysvětlila Iva Hradilová, ergoterapeutka a specialistka na oblast sexuality v Centru Paraple. Mnohem důležitější než vyvrcholit za každou cenu, je užít si intimitu s člověkem, kterého máme rády.
Když orgasmus bolí
Kromě toho, že je někdy orgasmus „nic moc“, může být dokonce fyzicky nebo mentálně nepříjemnou zkušeností. Jedná se o jev, který je podle odborníků důležité si uvědomit, aby bylo možné ho řešit.
„Špatný orgasmus je definován jako sexuální zážitek, který v člověku zanechává neuspokojení, nenaplnění a nepříjemný pocit. Tento typ prožitku může být v rozmezí od mírného nepohodlí až po extrémní fyzickou bolest nebo emocionální strádání,“ vysvětluje Michal Večeřa z e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz. Přestože špatné orgasmy nejsou neobvyklé, mohou být neuvěřitelně nepříjemné a mít výrazný negativní vliv na duševní zdraví a celkovou kvalitu života člověka. Studie kanadských a amerických vědců publikovaná v odborném časopise Archives of Sexual Behavior zkoumala zkušenosti 726 žen a mužů, kteří měli intimní zážitky, při kterých cítili tlak na sex nebo na orgasmus. Analýza výsledků ukázala, že v takových situacích někdy zažilo špatný orgasmus celých 55 % účastníků.
Jako důvod nejčastěji uváděli důraz kladený společností na orgasmus jako určující závěr sexu a indikátor jeho úspěchu. Některé ženské účastnice popsaly pocit tlaku, aby uspokojily svého partnera, muži se zase cítili povinní podávat výkony. Pro některé z dotazovaných je důvodem špatného orgasmu i fyzická bolest. Ta může poukazovat na sexuální dysfunkci, ale mnoho účastníků ji připisovalo specifickým okolnostem jako neschopnosti se dostatečně vzrušit, příliš dlouhému sexu nebo jednoduše únavě a duševnímu vyčerpání.
Dalších možných důvodů pro vyvrcholení, které není radostné, existuje celá řada. Může jít například o fyzické stavy, jako je například endometrióza nebo pánevní zánětlivé onemocnění, které mohou narušovat normální vzrušení, ztěžovat dosažení orgasmu a způsobovat jeho bolestivost. Roli však mohou hrát také psychiatrické problémy, jako je deprese nebo úzkost, které ovlivňují celkové zdraví včetně sexuální vzrušivosti a prožívání intenzivních emocí.
Častým příznakem jsou kromě prožívání bolesti během pohlavního styku také pocity viny nebo studu po něm. Autoři studie apelují, aby každý, kdo potíže s nepříjemným orgasmem zažívá, probral své problémy s lékařem. V některých případech lze předepsat léky, které mohou snížit nepříjemné pocity a zlepšit úroveň vzrušení. Další léčba, jako je kognitivně-behaviorální terapie nebo párové poradenství, může pomoct řešit psychologické příčiny.
Co říct závěrem? Asi to, že špatný, nebo dokonce žádný orgasmus nemusí znamenat konec vašeho sexuálního života. Díky správné terapii a komunikaci s partnerem si můžete užívat skvělé sexuální zážitky, i když nebudou zrovna končit onou pomyslnou sladkou tečkou. Je to stejné jako s jídlem – i dobrý oběd si přece můžeme vychutnat bez dezertu.
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5653909/
- https://www.researchgate.net/publication/335766512_When_Orgasms_Do_Not_Equal_Pleasure_Accounts_of_Bad_Orgasm_Experiences_During_Consensual_Sexual_Encounters
- https://www.prozeny.cz/clanek/nemuzete-dosahnout-vrcholu-mozna-je-to-v-hlave-66658