Rust out vs Burn out

Pojem burn out neboli syndrom vyhoření jste pravděpodobně už někde zaznamenali. Jedná se ve zkratce o to, že vás práce natolik vyčerpává a přehlcuje, že se dostanete do stavu chronického stresu a paralyzující únavy. Tento stav je většinou nutné řešit s psychiatrem a psychologem a způsobuje pracovní neschopnost.

Zdroj: Youtube

Rust out je ale pojem trochu jiný. Jde o to, že například zaměstnance práce absolutně nenaplňuje, nudí ho a demotivuje. Jeho pracovní morálka začne klesat a jejich výkony se zhoršují. Pracuje bez zájmu a jakéhokoliv nadšení a nad zadanými úkoly jen protáčí oči. Zatímco "burn out" je stav extrémní únavy a stresu způsobený přepracováním, "rust out" nastává, když je člověk dlouhodobě demotivován, nudí se a jeho práce ho nenaplňuje. Jak tohle ale může souviset s randěním, říkáte si?

Dating rust out aneb zrezavění v hledání lásky

Představte si následující scénář. Swipujete dating aplikací a objeví se match. Vyměníte si pár zpráv, možná si zavoláte. Pak se spolu sejdete, je to fajn, motýlci v břiše vám ale opravdu nelítají. Hledáte takhle pořád dál a dál a na schůzky chodíte stále frustrovanější a demotivovanější. V nejhorším případě se prostě zařeknete, že už randit nebudete a na vztahy se prostě vykašlete. Ale to je přeci taková škoda! Pokud jste single, randění si máte naopak užívat! Vyvarujte se těchto chyb a z randění bude pro vás zábava.

Čemu se v online seznamování vyhnout?

1. Příliš vysoká očekávání

Pokud se snažíte s někým seznámit na internetu, nechtějte hned všechno. Buďte trpěliví, opatrní a nechtějte po každém, aby byl dokonalý. Tolerance by měla být na prvním místě.

2. Rychlé odsouzení

Dejte lidem šanci, než je rychle odsoudíte. Někdy se skutečná osobnost člověka neodhalí hned na prvním rande nebo po pár zprávách. Nesuďte okamžitě knihu podle obalu a dejte šanci i někomu, kdo sice nevypadá jako hollywoodský herec ale vypadá mile.

3. Ztráta individuality

Nechoďte do randění s tím, že se budete snažit zapůsobit za každou cenu. Nepřetvařujte se, neplánujte si zbytečně každou větu nebo pohyb a buďte trochu intuitivní. Buďte sami sebou, protože přesně tak se do vás má vaše potenciální drahá polovička zamilovat.

4. Zahlcení zprávami

Příliš dlouhá online komunikace před osobním setkáním může vést k vytvoření nerealistického obrazu druhé osoby. Snažte se proto přejít k osobnímu setkání relativně brzy. Zároveň se snažte, aby se chatování a textování nestalo častější, než reálné mluvení. Komunikace je totiž základ a v online světě se špatně pochycuje.

5. Neúcta k soukromí a hranicím

Vždy respektujte soukromí a hranice druhé osoby, stejně tak, jako svoje. Nevyvíjejte tlak na sdílení osobních informací nebo na fyzickou blízkost, pokud se na to druhá strana ještě necítí. Stejně tak důležité je ale respektovat své vlastní potřeby a hranice. Pokud se cítíte nepohodlně, je absolutně v pořádku to říci a dát najevo.

Myslete na to, že jestli jste single, máte absolutní právo randit a hledat lásku po svém. Vždy se ovšem snažte, aby to byla zábava a nikoliv povinnost. Vztahy jsou práce a je důležité na nich pracovat a budovat. Neodsuzujte tedy člověka jen podle jeho fotek a popisu na Tinderu! Láska vašeho života totiž možná čeká právě za dalším swipem.

Zdroje:

https://www.glam.com/1260474/dating-rust-out-exhausting-love-life-find-out/

https://www.refinery29.com/en-us/what-is-dating-rust-out

https://esquire.cz/stories/swipujete-bez-zajmu-seznamovacimi-aplikacemi-a-jste-z-toho-frustrovani-tomu-se-rika-dating-rust-out/