Nadměrné pocení, které není důsledkem zvýšené fyzické námahy nebo silného emocionálního stresu, se nazývá hyperhidróza a postihuje až 3 procenta populace. Patří k velmi obtěžujícím tělesným příznakům a může se projevovat jak pocením celého těla, tak jako lokální problém, zejména v oblasti dlaní, chodidel, podpaží nebo čela. Antiperspiranty na tento problém většinou nestačí, a tak na řadu přicházejí moderní metody, které slibují dlouhodobý efekt. Jednou z možností je aplikace botulotoxinu a v určitých partiích i použití iontoforézy nebo chirurgie. Výhodou těchto permanentnějších řešení je i to, že lidé nemusí řešit nehezké skvrny od antiperspirantů na oblečení.

Zdroj: Youtube

Nadměrné pocení může znamenat nemoc

„Pocení se nejčastěji projevuje na dlaních, chodidlech, v podpaží, na čele nebo v zátylku. Tento problém často dotyčného společensky hendikepuje, ať už se jedná o podání upocené ruky, obavy z mokrých kruhů na košili nebo rizika zápachu. Nejedná se častokrát o reakci na teplo, ale o hyperaktivitu nervového systému. Problém u nadměrného pocení obvykle není dobře řešitelný pomocí antiperspirantů, většinou se vyskytuje již od puberty a může přetrvávat po celý život,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera pražské kliniky dermatologie.

Jestliže se hodně potíte nejen při vyšších teplotách, ale celoročně, může to znamenat i příznak vážnějšího onemocnění, proto se raději objednejte na vyšetření k lékaři. Nadměrné pocení celého těla může totiž značit například chorobu štítné žlázy, cukrovku nebo chronickou infekci. Zvláště noční pocení, které vyžaduje výměnu ložního prádla, bývá varovným příznakem nádorového onemocnění. V některých případech stojí za celkovým pocením užívané léky nebo alkohol. „Nadměrným pocením se může projevovat řada nemocí nebo fyziologických stavů organismu. Poměrně běžně se objevuje u žen v období menopauzy, dále při užívání některých léků, například antidepresiv, anxiolytik, inzulínu a podobně. Není třeba se ale hned stresovat, je dobré probrat to s lékařem, který určí, zda je potřeba další vyšetření,“ vysvětlila pro Deník.cz dermatoložka Kateřina Klauzová.

Botox není jenom na vrásky

Jako alternativa k antiperspirantům se už několik let používá aplikace roztoku botulotoxinu do problémových partií. Ten zabrání přenosu vzruchů z nervových vláken na potní žlázy. Aplikace se provádí pomocí tenkých jehliček v hustotě přibližně jeden vpich na 1 cm². Používá se přímo do oblasti podpaží, dlaní nebo plosek chodidel. Účinek nastupuje pozvolna, projeví se za dva až deset dnů a následně přetrvává až dvanáct měsíců.

„Nadměrné pocení v podpaží je poměrně častý jev, který nesouvisí s potřebou ochlazovat organismus, ale spíše s neúměrnou reaktivitou nervového systému. Pro pacienty s tímto problémem se jedná o nepříjemný estetický a společenský problém, jehož odstraněním se výrazně zlepší kvalita jejich života. Tělo si dokáže poradit s ochlazováním organismu pocením na jiných částech těla a v případě aplikace zmíněného botulotoxinu se jedná o dávky, které nejsou pro organismus toxické, “ říká MUDr. Jan Kučera.

Před samotným ošetřením se musí vymezit přesná oblast, kam se bude přípravek aplikovat. K tomu slouží jodo-škrobový neboli Minorův test, který spočívá v tom, že lékař natře na předpokládanou ošetřovanou oblast 1% jodovou tinkturu a následně plochu zasype škrobem. Fialovo-hnědé zbarvení jasně indikuje plochu, kterou je potřeba ošetřit.

Elektrický proud a voda?

Nadměrné pocení, především v oblasti dlaní a nohou, pomáhá léčit i iontoforéza. Tato metoda je založená na malém kontrolovaném množství elektrického proudu v kombinaci s působením vody. I když to zní celkem riskantně, jedná se o bezpečnou a bezbolestnou proceduru. Provádí se tak, že pacient položí dlaně či plosky nohou do vody, kam je zaveden za pomoci speciálního přístroje elektrický proud (velmi mírná intenzita), který proniká do kůže. Pomocí slabého elektrického proudu se tak de facto vyřadí z činnosti potní žlázy. První výsledky jsou vidět již po 1 až 3 týdnech používání. Zpočátku je nutné na zákrok jít 3–4 x do měsíce. Iontoforéza vydrží až několik měsíců. Později se metoda aplikuje, když se pocení začne navracet. Tato procedura není vhodná pro těhotné ženy či kardiaky.

Chirurgické odstranění pocení

Další možností u nadměrného pocení je pak i chirurgické přerušení nervů ovládajících potní žlázy, takzvaná endoskopická transtorakální sympatektomie. Při tomto zákroku se provede chirurgické odnětí nervu, který dává z mozku signál k tvorbě potu. Chirurgické ošetření je určeno pro ty nejzávažnější případy nadměrného pocení, které se nedají zlepšit jinými léčebnými metodami, protože chirurgické ošetření má i řadu potenciálních komplikací, jako je například vznik brnění končetin, pneumotorax (kdy se vzduch dostává do pleurální dutiny, což je mezera mezi plícemi a hrudní stěnou) nebo vznik nadměrného pocení v ostatních partiích.

Zdroje:

MUDr. Jan Kučera

https://www.denik.cz/zdravi/nadmerne-poceni-muze-signalizovat-vaznou-chorobu-20200816.html