„V pondělí odpoledne se nám otočil svět vzhůru nohama. Mám pocit, že posledních pár hodin bylo dlouhých jako měsíce. S naším budulínkem Matheem jsme hospitalizováni na onkologii v Motole. Praská mi srdce, když to píšu. V noci se probouzím a přeju si probudit se z té noční můry, která přišla tak rychle a nečekaně,“ napsala na svůj instagramový profil mladá maminka dvou kluků Tereza Salte začátkem června 2022. Matheo měl tehdy jen krátce po oslavě prvních narozenin, když se mu vlastně z minuty na minutu vážně zhoršil zdravotní stav. Následovala série vyšetření, anestézií a brzy na to i první kolečko chemoterapie. Diagnóza zněla neúprosně: oboustranný zhoubný nádor na ledvinách.


Nekonečné chvíle u nemocniční postýlky

Poté, co chlapec absolvoval náročnou operaci trvající osm a půl hodiny, byl hospitalizován na ARO a dvou jednotkách intenzivní péče – chirurgické a onkologické. Když sestry rodičům řekly, že tam nemohou být se synem přes noc, přespávali poblíž v autě, aby za ním mohli kdykoli do několika minut přijít. „První dny byl velmi tlumený léky a většinu času prospal. Třetí den po operaci již nebyl tolik medikován a během dne se bránil spánku. Proto jsme se tam další noc s mým mužem střídali na židli,“ uvedla influencerka pro Znojemský deník.

Následovalo období, které bylo vyčerpávající pro Terezu, jejího manžela Johna i celou rodinu. Období plné zoufalství, bezmoci, strachu, očekávání. Začátkem září 2022, kdy manželé slavili deváté výročí svatby, Tereza napsala na sociální síť příspěvek plný bolesti a zároveň naděje. „Prožíváme nejtěžší týden svého života. Odpoledne jsem tu seděla na židli, John zpíval Matheovi a já po další noci, kdy jsem skoro vůbec nespala, už ztrácela sílu. Neměla jsem pomalu sílu se nadechnout, natož si představit, jak zvládnu jakoukoli další zprávu, situaci, kontrolu. A pak přišla paní doktorka s výsledky histologie, na které jsme čekali týden. Dostali jsme ten nejkrásnější dar k výročí. Výsledky byly výborné.“


Vlastní obchod jako nálepka na bolavou duši

Chirurgům se podařilo odstranit celé nádory, které se tak nedostaly do okolních tkání a lymfatických uzlin. Následovalo ale 28 týdnů pooperační chemoterapie, což byla další zatěžkávací zkouška.

Zatímco malý Matheo čelil náročné léčbě, jeho rodiče si na hrb naložili další zátěž v podobě otevření kamenného obchůdku se skandinávskou módou pro děti (Terezin manžel je z Norska). Pro časopis Forbes Tereza Salte uvedla, že právě záležitosti kolem nového podnikání pro ni byly únikem před krutou realitou v nemocnici: „Někdo se vyrovnává s podobnou situací tím, že sportuje, jiný chodí do přírody. My tvořili nový projekt a čas, který jsem mu věnovala, byl můj.“ Právě komunikací s dodavateli a rekonstrukcí prostorů v Italské ulici v Praze se tak prý mohla odreagovat od náporu stresu, který ji poslední měsíce strávené v nemocnici s nemocným synem provázel.

Klid, vždyť jsou to jen vlasy...

Matheo je na tom nyní zdravotně lépe, nicméně stále jako onkologický pacient podstupuje kolotoč chemoterapie, krevních testů a lékařských prohlídek. Rodiče Mathea jsou vděčni za každodenní maličkosti a Tereze dělá radost třeba i to, že má její synek zpátky své vlásky. „Tolikrát jsem slyšela větu, že jsou to jen vlasy, že zase dorostou. Ale pro mě, mámu onkolátka, byl každý chomáček připomínkou toho, že se to opravdu děje, že to není jen noční můra. A těch vlásků bylo všude tolik. Takže ne, nejsou to jenom vlasy, je to jako bodnutí nože do srdce pokaždé, když je sbíráte z polštáře, vyklepáváte ze svetru, zametáte všude možně. Anebo když vašemu broučkovi sundáte čepici,“ svěřila se v jednom ze svých příspěvků.


Rodiče mají právo být s dítětem

Tereza Salte se díky své zkušenosti rozhodla aktivně bojovat za právo rodičů, kterým je čas strávený nepřetržitě po boku jejich hospitalizovaných dětí. Sama si musela doslova vyprosit, aby mohla se synem zůstávat v nemocnici i přes noc, často tak trávila několik dní a hodin v kuse na obyčejné židli, než ji k synovi přistavili vlastní postel. „Tolikrát mi bylo řečeno, že tu nemůžeme zůstávat, ať jdu domů. Až jsem šla za lékařkou s jasnými argumenty, že vím, že mám na to právo,“ uvedla na svém profilu. Rodiče, pěstouni či jiný blízký člověk mají přitom podle zákona o zdravotních službách právo být nepřetržitě s nemocným dítětem v nemocnici. Do šesti let jeho věku je to dokonce hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.


Práce jako hnací motor

Tereza se pravidelně ve svých příspěvcích na sociální síti snaží dodávat naději i dalším rodičům nemocných dětí, kterým leckdy dochází energie i vidina v lepší budoucnost. „Poslední týdny jsem se topila v představách, zda my ještě někdy budeme žít normální život, který jsme měli před Matheouškovou diagnózou… Jestli jsem se ale za poslední půlrok něco naučila, tak neskutečně dobře pracovat s hlavou a myšlenkami. Třeba když už cítíte, že nemáte sílu na nic, tak mně pomáhá moje práce, kterou miluju. Vám třeba zase něco jiného. My mámy se občas potřebujeme nadechnout, i když říkáme, že to zvládneme.“


Zdroje:

https://znojemsky.denik.cz/zdravi/nemocnice-pravidla-pro-rodice-hospitalizovanych-deti.html

www.instagram.com/terezainoslo

https://www.denik.cz/zdravi/nemocnice-pravidla-pro-rodice-hospitalizovanych-deti.html

https://forbes.cz/byznys-optimismus-merino-obchod-s-detskou-modou-pomohl-tereze-salte-v-nejtezsich-chvilich/