Někomu líbánková etapa vydrží jenom pár týdnů, jiným párům klidně i roky. Záleží na mnoha faktorech – například zda spolu pár bydlí, kolik času a jak kvalitně ho spolu tráví, zda má dvojice malé děti, jestli panuje ve vztahu spokojenost i v jiných oblastech a tak dále. Důležitá je taky určitá synchronizace – pokud je jeden z dvojice sexuálně náruživý a vyžaduje milování každý den, zatímco ten druhý by si ho dopřál ideálně jednou za měsíc, nastává problém.

Zdroj: Youtube

Když je milování rutina

„Podle našeho nedávného anonymního průzkumu mezi téměř sedmi tisíci lidmi je pro 96 % žen i mužů důležité, aby dlouhodobý vztah fungoval i po sexuální stránce, ale 4 z 10 přiznávají, že je jejich intimní život občas nuda,“ vysvětluje na úvod Michal Večeřa z českého online sexshopu Yoo.cz.

Jaké jsou rozdíly v reakcích mužů a žen na stereotyp v sexu, zjišťovali také autoři studie z univerzity v Portu. Úkolem výzkumu bylo roztřídit lidi do kategorií podle toho, jaká je intenzita jejich sexuální touhy, do jaké míry se jim daří ji naplňovat ve vztahu a jak je ovlivňuje, když jim to v ložnici neklape podle představ. Dotazovaní museli žít v monogamním vztahu, který trval minimálně rok a ve společné domácnosti. Více než 1 500 osob, které prošly výběrem, pak mělo za úkol specifikovat, jak často je pro ně sex předvídatelný a nedostatečně vzrušující nebo jak často a jak silně touží po sexu se svým partnerem – ale také s někým jiným.

Větší část žen se s partnerem nudí

Podle výsledků studie je možné ženy rozdělit do tří hlavních skupin. Největší část respondentek můžeme nazvat spokojenými partnerkami: v posteli se nenudí, hodně touží po sexuálním kontaktu se svými partnery a ostatní muži je zas tolik nezajímají. Zkrátka ideální partnerky!

Ve druhé skupině jsou pak dravé, vášnivé ženy, které si stěžují na nudu – na svého partnera už takřka zanevřely a touží především po vášnivém sexu s jinými lidmi. Třetí, nejmenší skupinu tvoří účastnice, které se nudí natolik, že už v podstatě ani nemají chuť na sex. Ženy ve druhé a třetí kategorii jsou také méně spokojené se svými vztahy obecně.

Muž, který netouží po sexu, neexistuje

Muži se oproti tomu dají celkem jednoduše rozdělit na dvě skupiny. Tu větší tvoří muži, kteří se nenudí a touží po svých partnerkách. Zbytek mužů se sice nudí, ale pořád touží po nějakém sexu, a to především s partnerkou. Jednoduše řečeno, mezi respondenty neexistuje muž, který by netoužil po sexu. Teprve když autoři studie začali mužům klást otázky ohledně celkové spokojenosti se vztahem, vyrazily jim jejich odpovědi dech. Ukázalo se totiž, že ani nuda v posteli, ani ztráta zájmu o sex nemají vliv na to, jak jsou muži spokojeni se vztahem jako takovým.

Tým vědců tedy došel k závěru, že když začnou intimní chvíle sklouzávat do stereotypu, ženy přestává bavit vztah jako takový, zatímco muže to naopak podněcuje k ještě větší touze po partnerském sexu. „Je důležité si uvědomit, že nuda nemusí být nutně špatná,“ připomíná jedna z autorek výzkumu Leonor de Oliveira a dodává: „Možná nám nuda pouze ukazuje, že je na čase něco změnit, aby nás zase bavil sex, který už máme.“

Sex nemá být rutina ani povinnost

Její předchozí studie ukázaly, že ke ztrátě zájmu o intimní kontakt vede absence jakéhokoli střídání poloh, ale také pocit, že pohlavní styk je něco jako pravidelný úklid koupelny. Tedy povinnost, kterou je prostě nutné čas od času přetrpět. Řešení často nemusíme hledat nijak složitě. Všichni to známe z každodenního života – stereotyp vzniká, když děláme dokola pořád to samé. Jak si milostný život můžeme okořenit? Když se odhodláme experimentovat – ať už se rozhodneme použít pouta, vzít si na sebe erotický obleček, střídat polohy, nebo zapojit pomůcky pro párovou erotiku. Některé dvojice si libují v hraní divadélka, kdy si střídají různé role (třeba policajta a řidičky, letušky a pilota, přísné šéfové a jejího podřízeného). Od sexuologů také opakovaně slýcháme, že je potřeba odhodit stud a vzájemně si sdělit naše sexuální přání a touhy.

Češky chtějí alespoň jeden orgasmus týdně

Po detailech o spokojenosti se sexuálním životem mezi Češkami pátral průzkum, kterého se zúčastnilo téměř šest tisíc žen. Z odpovědí dotázaných vyplynulo, že dvě třetiny Češek vůbec nemají pocit, že by jejich sexuální život byl nudný. Účastnice nejčastěji potvrdily, že nejúčinnější ochranou proti nudě je zavádění neobvyklých poloh či praktik, stejně jako občasný nákup nové sexuální hračky. V jiném dotazníkovém šetření označilo 60 % českých žen svůj sexuální život za velice uspokojivý. Orgasmu prý dosahují buď pravidelně, nebo alespoň občas. Ženy také odpovídaly, kolik orgasmů je potřeba, aby se cítily uspokojené. Pro většinu z nich je to minimálně jeden týdně. Přijde vám, že je to trochu málo? Pak vězte, že drtivá většina českých žen, konkrétně 91,5 procenta, považuje za dobrý sex i takový, který nevede k orgasmu.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33637451/

https://academic.oup.com/jsm/article-abstract/20/1/14/6986020?redirectedFrom=fulltext