Místo toho, abychom se každý rok setkávali s várkou neúspěšných novoročních předsevzetí, můžeme zavést malé, ale významné změny do našeho každodenního života. Pokud to zvládnete, budete se cítit mnohem silnější jak fyzicky, tak psychicky.

Zdroj: Youtube

1. Malé cíle

Místo velkých a často nereálných cílů si stanovte malé a hlavně dosažitelné cíle. Například místo ,,Shodím 15 kg," si stanovte: ,,Začnu každý den chodit na půlhodinovou procházku." Pokud se například učíte na zkoušku, připravujete na prezentaci nebo se studujete cizí jazyk, řekněte si, že uděláte, co zvládnete. Malé cíle se snadněji plní, pocit vítězství je po nich ale stejně intenzivní.

2. Začleňte pohyb

Nemusíte trávit hodiny v posilovně, pohyb můžete začlenit úplně přirozeně. Krátké procházky, jízda na kole či krátká jóga mohou mít velký dopad na vaše fyzické i mentální zdraví. Ve skutečnosti ale postačí, pokud začnete více chodit pěšky a do své denní rutiny zařadíte například úklid - činnost, při které spalujete kalorie, aniž byste si to uvědomovali.

3. Poděkujte si denně

Spousta lidí vůběc nevěnuje čas tomu, aby ocenili práci druhého či svou vlastní. Snažte si najít každý den 3 minuty na to, abyste poděkovali za to, co se vám v životě daří.

4. Více spěte

Moudrá rada říká, že na všechna důležitá rozhodnutí je třeba se vyspat. A nejen na ně. Pokud se zaměříte na pravidelnost a kvalitu svého spánku, zlepší se vám kvalita celého života. Snažte se chodit spát i vstávat ve stejnou dobu a nikdy nespěte kratší dobu než 7 hodin. Když máte problém s usínáním, vyzkoušejte meditační hudbu, dechová cvičení na spánek nebo například terapii ASMR:

5. Jezte uvědoměle

Jíst zdravě a vyváženě vlastně není až taková věda. Nemusíte se omezovat a trápit hladovkou, stačí nad jídlem začít jen více přemýšlet. Každé jídlo by mělo být lákavé jak barevně tak nutričně. Hrajte si s tím, jak si ho servírujete. Když se vám na něj bude hezky koukat, bude vám i více chutnat. Pokud budete jíst dostatek zeleniny, pít hodně vody, dodržovat příjem bílkovin, cukrů i zdravých tuků, tělo si bude umět říct, co potřebuje. Pokud jste zvyklí cpát se 5x týdně jídlem z fastfoodů, tělo si neumí říct, že by si dalo trochu víc vápníku ve formě květáku. Radši si "poručí" hranolky.

6. Omezte technologie

Ať už si to přiznáváme nebo ne, většina z nás tráví denně na telefonech a počítačích mnohem více času, než je zdrávo. Snažte se trochu v tomto nešvaru omezit a nescrollovat bezmyšlenkovitě na smartphonu alespoň těsně před spaním a po něm.

7. Najděte si nové hobby

Když jsme mladí, nové koníčky a záliby jsou extrémně důležité pro náš vývoj a osobní růst. Když jsme staří, nové koníčky a záliby nás udržují vitální a svěží. Zkuste objevit nové hobby, které vás zaujme. Může to být třeba včelaření, háčkování, pečení chleba, jízda na skialpech nebo tancování se psem. Něco vás určitě nadchne!

8. Zablokujte toxické lidi

Nic nás tolik nevysává, jako společnost toxických lidí. Pokud někoho takového v životě máte, prostě ho odstřihněte. Je to strašně důležité pro to, abyste se vyhnuli stresu a úzkostem.

9. Buďte na sebe hodní

Možná máte na sebe mnohem větší nároky, než na ostatní, a to vás ve finále ubíjí. Snažte se dát si trochu oddych a netlačit na sebe tolik. Každý máme právo na svůj odpočinek, osobní prostor a psychickou hygienu - ať už to pro vás znamená cokoliv.

Zdroje:

https://gethealthyu.com/clever-life-hacks-improve-health/

https://www.nuffieldhealth.com/article/20-life-hacks-to-turn-your-health-around