VÍTE, ŽE...
v Curychu se LGBTQ komunita dočkala i vlastního hřbitova? Nachází se ve speciální části hřbitova Sihlfeld a nabídne poslední spočinutí až stovce „stoupenců duhy“.
NEPTUNOVO MĚSTO MRTVÝCH
Neptune Memorial Reef je velký umělý útes jen pár kilometrů východně od Key Biscayne na Floridě. Vzniká tak, že se popel zemřelých smísí se speciálním cementem a vytvářejí se z něj různé skalky. Podvodní hřbitov má časem vytvořit cosi jako zapomenuté město pro 125 000 nebožtíků. Když se za nimi blízcí vypraví, musí použít potápěčskou výstroj.
SKÁLY PLNÉ RAKVÍ
Kolem městečka Sagada v údolí Echo na severu největšího filipínského ostrova Luzon je v podstatě každá skála ověšená rakvemi; některé jsou staré i stovky let. Podle tradice tak mají nebožtíci blíž do ráje, kdežto pod zemí by jejich duše zůstaly uvězněné navěky. Jelikož už na útesech není moc místa, pohřbívají se tak už jen významní obyvatelé města, ostatní ukládají hluboko do okolních jeskyní.
ZVESELA A BAREVNĚ
V rumunské SăpČnţě se nachází Cimitirul Vesel, což v překladu znamená veselý hřbitov. Stovky dřevěných křížů jsou vyvedené v jásavých barvách a na každém jsou poznámky či básničky o životě zesnulého; čím vtipnější, tím lépe. Na kříži Ioana Toaderu, dlouholetého tvůrce náhrobků, například stojí: „Ještě jednu věc, kterou velmi miloval. Sedět u stolu v baru. Vedle manželky někoho jiného.“
POSEZENÍ U HROBŮ
Při kopání základů budovy v západoindickém městě Ahmedabád byl odhalen hřbitov pravděpodobně ze 16. století. Vznikla zde rušná restaurace New Lucky, která je vyhlášená tím, že stoly jsou umístěné doslova mezi hroby a potrpí si zde na báječné jídlo a pití, hlavně čaj s mlékem a máslové rolky. Jak majitel, tak stálí hosté tvrdí, že posezení v blízkosti hrobů jim přináší štěstí, a to i přesto, že se neví, kdo je zde pochovaný.
NEBOŽTÍCI SE STĚHUJÍ
V bolivijské metropoli La Paz na Hlavním hřbitově neboli Cementerio General panují zvláštní zvyky. Prvních sedm let je zesnulý uchováván ve speciálním boxu, až pak je uložen do země. Po dalších 20 letech je vyzvednut deřnitivně. Místní tvrdí, že stejně jen málokdo oplakává svého milovaného déle než 27 let. Kromě toho muži jsou obvykle pohřbeni s kolegy z práce, a to bez ohledu na to, jak spolu za života vycházeli.
TRUCHLENÍ NAD ZVÍŘECÍMI KAMARÁDY
ILFORD ANIMAL CEMETERY, Londýn, Velká Británie
Kromě domácích mazlíčků jsou zde ostatky asi tuctu zvířat, od poštovních holubů po pátrací a záchranářské psy, kteří obdrželi Medaili Marie Dickinové, udělovanou od roku 1943 výhradně zvířatům, která projevila mimořádnou statečnost ve válečné službě.
CIMETIťRE DES CHIENS ET AUTRES ANIMAUX DOMESTIQUES, Paříž, Francie
Na secesním hřbitově otevřeném v roce 1899, který je jedním z nejstarších na světě, jsou i královští zvířecí oblíbenci. Také zde odpočívá Rin Tin Tin, psí hrdina z první světové války, jenž se stal hollywoodskou hvězdou.
HARTSDALE PET CEMETERY, New York, USA
První hřbitov domácích zvířat v USA vznikl v roce 1896. Kromě psů, koček, morčat a podobně zde leží hadi, koně, opice i lvi, celkem více než 80 000 zvířat. Někdy i se svými majiteli, kteří si přáli spočinout se svými zvířecími kamarády, a dali tedy navždy sbohem lidským příbuzným.
JINDAIJI PET CEMETERY, Tokio, Japonsko
V buddhistickém chrámu jsou k dispozici obchody s občerstvením, květinové zahrady, a především zvířecí hřbitov. Chodby jsou zaplněné policemi od podlahy ke stropu. Příchozí zde meditují a vyčleněná místa zdobí fotograřemi mazlíčků, vázičkami s umělými květinami, urnami s popelem zvířat, a dokonce plechovkami s krmivem
Zdroje:
Květy 11/2023