Nemůžete v noci spát? Tato malá vychytávka vám problém vyřeší

KDYŽ SE STÁLE BUDÍTE, VYŽEŇTE RUŠIVÉ ELEMENTY Z LOŽNICE
Pokud máte pocit, že spánku by bylo dost, ale že nedokážete pořádně zabrat a stále vás něco budí, zrevidujte zejména zvuky a světla v ložnici. Lépe se vám bude spát v tiché, tmavé a dobře větrané místnosti než v pokoji s oknem přímo pod pouliční lampou hned vedle tramvajové zastávky. Okna zatemněte, uberte topení, vypněte všechny displeje a klidně si pořiďte i špunty do uší.
Vyzkoušejte: Nepodceňujte ani vybavení ložnice a jeho rozmístění. Zvažte, zda vám vyhovuje matrace, zvolte přikrývku, pod kterou vám bude tak akorát, vyzkoušejte lněné povlečení – umí držet optimální teplotu a vy se nebudete potit ani klepat zimou. Neváhejte ani přestěhovat postel. Ať už na proudění energií věříte, či ne, na některých místech se spí prostě lépe.
NEMŮŽETE-LI USNOUT, MOŽNÁ NEMÁTE IDEÁLNĚ NASTAVENÝ DEN
Odborníci na spánek a jeho poruchy radí nastavit si denní režim co možná nejpravidelnější. Bez ohledu na to, zda je víkend nebo pracovní den, byste měli uléhat i vstávat v přibližně stejnou dobu. Pokud to výjimečně nedodržíte, tělo se s tím vyrovná rozhodně lépe, než pokud bude výjimkou každý den. Pokud se spánkem máte problém, choďte spát dříve, než jste zvyklí. I pokud jste spíš sova, může se stát, že svou hranici únavy přetahujete, tělo se nějak přizpůsobí vašim pokynům a vy nakonec nemůžete ani usnout.
Vyzkoušejte: Dobrému spánku neprospívá ani informace, že teď hned musíte usnout, jinak budete spát skutečně málo. Problémy způsobuje i těžké jídlo, alkohol, kofein či sport. Doporučuje se nepít kávu až šest hodin před spaním, chodit spát polosytý, vyhnout se alkoholu a náročný trénink směřovat spíš na ráno nebo třeba podvečer.

Také se vám stává, že večer nemůžete usnout nebo se během noci několikrát budíte? Často se na tom podílí každodenní stres nebo náročné období, které v životě prožíváme. Pokud však chceme zmírnit důsledky dlouhodobé nespavosti, mohou nám pomoci jednoduché jógové pozice, které vrátí naše tělo do rovnováhy a my opět budeme klidně spát. Chcete vyzkoušet, že to funguje? Zde je jógová sestava vhodná úplně pro každého.
PROBOUZÍTE-LI SE ROZLÁMANÍ, ZAMĚŘTE SE NA NOVÉ TECHNOLOGIE
Ne že by vám dokázaly pomoct s usínáním či kvalitou spánku, ale množí se studie ukazující na negativní vliv mobilů, tabletů a počítačů v čase, kdy se chystáme na kutě. Jedním problémem je modré světlo, které vyzařují a které naše tělo vnímá podobně jako sluneční svit. Ovlivňuje produkci melatoninu, spánkového hormonu, a snižuje pocit únavy. Druhým problémem jsou informace, které k nám skrze ně přicházejí. Uléháme pak s šokujícími odhaleními, novými povinnostmi, komplikacemi a ‚jobovkami‘.
Vyzkoušejte: Modrému světlu je ideální se vyhnout až tři hodiny před spaním. Lepším řešením je čtení knih i sledování televize z větší vzdálenosti. Na trhu jsou také k dostání brýle se speciálním filtrem, které umí negativní dopady modrého světla zmírnit. Stanovte si hodinu, po které už nebudete telefon kontrolovat. Ideální je nechat telefon mimo ložnici a k buzení použít budík.
I KDYŽ NIC NEPOMÁHÁ, NESÁZEJTE NA LÉKY
Ani lékaři nevidí pilulky na spaní rádi. Pokud je se spánkém jakýkoli problém, je potřeba najít příčinu a vyřešit ji. Uspávací léky jsou nejen silně návykové, ale jimi navozený spánek není stejně kvalitní. Příčinou problémů se spánkem bývá velmi často jen stres a nevhodné návyky, ale mohou provázet i zásadnější zdravotní problémy spojené s nedostatečným okysličováním krve. Tělo se pak často budí, protože se vlastně dusí. Jde třeba o nemoci kardiovaskulárního systému, plicní choroby, roztroušenou sklerózu a podobně. Konzultace s lékařem je rozhodně namístě.
Vyzkoušejte: Mnohem větší službu udělají nespavcům bylinky – mezi ty nejznámější patří rozhodně heřmánek, meduňka, kozlík lékařský, ale i třezalka, měsíček nebo hluchavka. Spíše než že by uměly člověka uspat, pomáhají uklidnit myšlenky, zpomalit a připravit se na sladkou dobrou noc.
Zdroje:
- Kondice 11/2021
- https://www.sleepfoundation.org/sleep-deprivation/lack-of-sleep-and-cognitive-impairment
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6473877/