KDYŽ SE STÁLE BUDÍTE, VYŽEŇTE RUŠIVÉ ELEMENTY Z LOŽNICE

Pokud máte pocit, že spánku by bylo dost, ale že nedokážete pořádně zabrat a stále vás něco budí, zrevidujte zejména zvuky a světla v ložnici. Lépe se vám bude spát v tiché, tmavé a dobře větrané místnosti než v pokoji s oknem přímo pod pouliční lampou hned vedle tramvajové zastávky. Okna zatemněte, uberte topení, vypněte všechny displeje a klidně si pořiďte i špunty do uší.

Zdroj: Youtube

Vyzkoušejte: Nepodceňujte ani vybavení ložnice a jeho rozmístění. Zvažte, zda vám vyhovuje matrace, zvolte přikrývku, pod kterou vám bude tak akorát, vyzkoušejte lněné povlečení – umí držet optimální teplotu a vy se nebudete potit ani klepat zimou. Neváhejte ani přestěhovat postel. Ať už na proudění energií věříte, či ne, na některých místech se spí prostě lépe.

NEMŮŽETE-LI USNOUT, MOŽNÁ NEMÁTE IDEÁLNĚ NASTAVENÝ DEN

Odborníci na spánek a jeho poruchy radí nastavit si denní režim co možná nejpravidelnější. Bez ohledu na to, zda je víkend nebo pracovní den, byste měli uléhat i vstávat v přibližně stejnou dobu. Pokud to výjimečně nedodržíte, tělo se s tím vyrovná rozhodně lépe, než pokud bude výjimkou každý den. Pokud se spánkem máte problém, choďte spát dříve, než jste zvyklí. I pokud jste spíš sova, může se stát, že svou hranici únavy přetahujete, tělo se nějak přizpůsobí vašim pokynům a vy nakonec nemůžete ani usnout.

Vyzkoušejte: Dobrému spánku neprospívá ani informace, že teď hned musíte usnout, jinak budete spát skutečně málo. Problémy způsobuje i těžké jídlo, alkohol, kofein či sport. Doporučuje se nepít kávu až šest hodin před spaním, chodit spát polosytý, vyhnout se alkoholu a náročný trénink směřovat spíš na ráno nebo třeba podvečer.

PROBOUZÍTE-LI SE ROZLÁMANÍ, ZAMĚŘTE SE NA NOVÉ TECHNOLOGIE

Ne že by vám dokázaly pomoct s usínáním či kvalitou spánku, ale množí se studie ukazující na negativní vliv mobilů, tabletů a počítačů v čase, kdy se chystáme na kutě. Jedním problémem je modré světlo, které vyzařují a které naše tělo vnímá podobně jako sluneční svit. Ovlivňuje produkci melatoninu, spánkového hormonu, a snižuje pocit únavy. Druhým problémem jsou informace, které k nám skrze ně přicházejí. Uléháme pak s šokujícími odhaleními, novými povinnostmi, komplikacemi a ‚jobovkami‘.

Vyzkoušejte: Modrému světlu je ideální se vyhnout až tři hodiny před spaním. Lepším řešením je čtení knih i sledování televize z větší vzdálenosti. Na trhu jsou také k dostání brýle se speciálním filtrem, které umí negativní dopady modrého světla zmírnit. Stanovte si hodinu, po které už nebudete telefon kontrolovat. Ideální je nechat telefon mimo ložnici a k buzení použít budík.

I KDYŽ NIC NEPOMÁHÁ, NESÁZEJTE NA LÉKY

Ani lékaři nevidí pilulky na spaní rádi. Pokud je se spánkém jakýkoli problém, je potřeba najít příčinu a vyřešit ji. Uspávací léky jsou nejen silně návykové, ale jimi navozený spánek není stejně kvalitní. Příčinou problémů se spánkem bývá velmi často jen stres a nevhodné návyky, ale mohou provázet i zásadnější zdravotní problémy spojené s nedostatečným okysličováním krve. Tělo se pak často budí, protože se vlastně dusí. Jde třeba o nemoci kardiovaskulárního systému, plicní choroby, roztroušenou sklerózu a podobně. Konzultace s lékařem je rozhodně namístě.

Vyzkoušejte: Mnohem větší službu udělají nespavcům bylinky – mezi ty nejznámější patří rozhodně heřmánek, meduňka, kozlík lékařský, ale i třezalka, měsíček nebo hluchavka. Spíše než že by uměly člověka uspat, pomáhají uklidnit myšlenky, zpomalit a připravit se na sladkou dobrou noc.

Zdroje: