Ačkoliv moderní věda nemá dostatek důkazů o magických a čarodějnických schopnostech této chlupaté rostlinky, řepík lékařský je opravdu považován za všelék. V tradiční medicíně byl řepík používán na léčbu diabetu, jaterních onemocnění a střevních problémů. Lidé věřili, že řepík dovede detoxikovat detoxikovat nejen organismus, ale i okolí kolem nás. Sušené květy se používaly k tomu, aby odradily negativní energie a zlé duchy.

Zdroj: Youtube

Na impotenci i k vínu

Řepík lékařský byl v dávných dobách používán k čištění ran a věřilo se, že se jedná o univerzální protijed. Lidé s ním léčili veškerá zranění i nemoci a používali ho jak zevně, tak vnitně. Někteří lidé s chutí konzumovali odvary z řepíku s vínem, a používali tuto kombinaci jako lék na všechny nepříjemné pocity. Mužům bylo doporučováno, aby řepík používali jako lék na impotenci. Řepík vařený v mléce měl pánům navrátit jejich ztracenou mužnost.

Co na to věda?

Moderní věda potvrzuje, že některé z léčivých účinků, které naši předci řepíku přisuzovaly, jsou opravdu reálné. Výzkumy ukazují, že má řepík protizánětlivé a antibakteriální účinky. Opravdu je tedy vhodný k léčbě ran, kožních poranění a všech možných zranění. Řepík je také vhodný pro léčbu trávicích potíží a podporuje zdraví střev a jater.

Řepík opravdu dovede tlumit bolest a navíc zastavuje krvácení. Je tedy skvělou volbou pro dívky a ženy, které trápí silná a bolestivá menstruace. Řepík také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, co je dobré pro cukrovkáře.

Květy řepíku lékařského obsahují flavonoidy, vitamin C, silice, železo a křemík a také třísloviny. To z něj dělá vynikající antioxidant a působí díky tomu protizánětlivě.

Kde řepík hledat?

Řepík se dá pěstovat na zahrádce i ve skleníku, vyžaduje ale stinné místo. Daří se mu jinak víceméně všude, a ideální doba na jeho sběr je od června do srpna. Sbírejte květy, které pak sušte v provzdušněném prostředí. Z řepíku si můžete připravit čaj, tinkturu nebo třeba mast. Čaj z řepíku má skvělé relaxační účinky a pomůže vám od bolestí břicha a trávicích potíží. Pokud zvolíte mast, můžete ji použít na hojení ran a kožních problémů.

Pokud vás trápí nějaké chronické bolesti, nemoc, nebo jste těhotná, nebo vás čeká chirurgická operace, raději konzumaci řepíku proberte se svým lékařem.

Zdroje: