Nejlepší je přirozenost

Všechno, co je strojené, upravované a vyladěné do posledního detailu, působí nepřirozeně a také nebudí příliš důvěru. Spontánnost a přirozenost je lepší! Cvakněte fotoaparátem ve chvíli, kdy mají děti umazané ruce od mouky při pečení cukroví nebo zrovna pořádají bitvu s válečkem na těsto. Uspořádejte na zahradě sněhovou koulovačku a zachyťte tyhle okamžiky radosti. Nečekejte, až bude vánoční stromek dokonale nazdobený, ale zkuste zachytit právě ten kouzelný moment, kdy na něj po roce rozvěšujete světýlka a řetězy. Zapalte prskavku a pozorujte, jak u toho dětem září oči. Právě okamžiky z každodenního života vás odliší od zbytku internetových fotek, na kterých se jen povinně pózuje s křečovitým úsměvem na rtech. A raději nepoužívejte blesk, kvůli němu pak fotky nepůsobí přirozeně.

Zdroj: Youtube

Změňte úhel pohledu

Pokuste se najít tu nejlepší perspektivu. Fotografie pořízené z výšky (ptačí perspektiva) nebo z pohledu zespoda mohou dát věcem, lidem nebo třeba i mazlíčkům nový rozměr. Proto nám výsledek přijde neokoukaný a vyvolá takzvaný „wow efekt“. Pokud se chystáte fotit potomky, udělejte to v první části dne. Uznávaná britská fotografka Helen Bartlettová doporučuje v článku zde fotit děti hned po ránu. „To jsou řádně odpočaté a spokojené po dobré snídani. Jak den plyne, padá na ně únava a může být po spolupráci. Pořízení formálních nebo skupinových snímků se tedy snažte napasovat na začátek dne.“ Během dopoledne vám hraje do karet i lepší světlo, kterého je v zimním období žalostně málo.

Zapojte celou rodinu

V každé rodině je většinou jeden člen, který se o pořízení vánočních fotek stará. Díky němu pak mají děti, ale i dospělí i po letech možnost znovu si prohlížet zachycené šťastné chvilky a připomenout si to, jaké dárky kdo dostal. Nezapomeňte se občas ale vyměnit, aby se na fotografiích objevili všichni. A určitě pořiďte i jednu fotku společnou, a to tak, že připevněte fotoaparát nebo mobil na stativ, nebo ho postavte někam, kde bude ve stabilní poloze (například na stůl nebo lavičku v parku) a použijte nastavení samospouště.

Nebojte se i menším dětem foťák půjčit a nechat je pořídit snímek. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že takové fotky patří k nejzábavnějším, děti jsou totiž přirozeně kreativní a díky jejich vidění světa často vzniknou úplně nečekané kompozice.

A tip na závěr? Ať už máte domácí tiskárnu, nebo to necháváte na profesionálech v obchodě, vždycky si ty nejpovedenější fotky nezapomeňte vytisknout a vložit do fotoalba. V počítači i v mobilu se vám po letech mohou snadno smazat. Rodinné snímky můžete použít i na hrnky, plakáty, polštáře nebo další předměty a obdarovat jimi třeba prarodiče – radost je zaručená!

Zdroje:

  • https://www.happyfoto.cz/cs/inspirace-predlohy/jak-na-uchvatne-vanocni-rodinne-fotografie.html
  • https://www.canon.cz/get-inspired/tips-and-techniques/family-photography-helen-bartlett/