Liberec

Náměstí s osvětlenou novogotickou radnicí je už samo o sobě malebné, když se k tomu ale přidají vánoční trhy, v mžiku se přenesete do pohádkového světa. Děti ocení hlavně 25 metrů vysoký kolotoč, dospělí zase 40 stánků s vánočním sortimentem. Na pódiu tu pravidelně vystupují folklorní soubory, dětské sbory nebo se tu hraje divadlo. Novinkou je vláček s třemi vagony, který jezdí každý den od 11:00 do 18:00 a také řemeslník vyrábějící zvony. Poprvé se představí i prodejní stánek s ochranovskými neboli herrnhutskými hvězdami, které zdobí i liberecký vánoční strom. Výroba těchto slavných 26cípých hvězd je spjata s německým městem Herrnhut (česky Ochranov) a jsou velmi oblíbené. A jestli sem zavítáte, nenechte si ujít ani prohlídku Fialova mechanického betlému.

Zdroj: Youtube

Český Krumlov

Kdybyste měli navštívit jen jediné místo se staročeskými vánoční trhy, doporučila bych vám zavítat do Krumlova. Tohle město v jižních Čechách, které na vás přímo dýchá historií, je v zasněženém kabátu úplně nejkrásnější. Trhy najdete na náměstí Svornosti, odkud to voní svařákem a domácím cukrovím, a až si nakoupíte drobné vánoční dárky, nechte se unášet magickou atmosférou zdejších uliček. Víkendy tu zpestří Andělský průvod městem, zpívání koled nebo živý betlém, který tu bude k vidění 23. prosince.

Kouzelné Vánoce na Kačině

Pokud chcete zažít opravdu pravé české Vánoce, navštivte adventní prohlídky na zámku Kačina, jedné z nejkrásnějších staveb empírové architektury v Česku. Pokud vydrží sníh, čeká vás krásná procházka rozlehlým zámeckým parkem, který jako by vypadl z pohádky. Druhý prosincový víkend se na nádvoří zámku konají adventní trhy se staročeskými řemesly a dílničkami, kde si nejen děti budou moct vyrobit vánoční dárek či dekoraci a vyzkoušet světové vánoční tradice. Na návštěvníky čeká plno dobrot i zapálení druhé adventní svíčky s hudebním doprovodem. A můj tip navíc – pokud by vás honila mlsná, zajděte si do místní kavárny na výbornou kávu nebo dorty z denní nabídky.

Hrad Křivoklát

Advent na Křivoklátě je romantika sama. Kulisy středověkého hradu, všudypřítomná vůně koření i okolní zasněžené lesy – to je výjev, o který nechcete přijít. Na co se můžete těšit? Na jedinečnou atmosféru, kterou zpestří staročeský vánoční jarmark, lidová řemesla, andělé na chůdách, vánoční hra se zpěvy, flašinetářka i pohádky. O víkendech se tu děti zabaví výrobou tradičního polazu a budou moct odeslat dopis Ježíškovi přímo z křivoklátské Ježíškovy pošty. V sobotu 16. prosince se návštěvníci mohou zapojit do vytvoření nového českého rekordu ve výrobě nejdelšího papírového vánočního řetězu vytvořeného za 6 hodin. A kdo by si chtěl z Křivoklátu odnést betlémské světlo, bude mít příležitost v neděli 17. prosince.

Linec

Ze Šumavy a jižních Čech to není daleko do rakouského Lince, města, odkud pochází slavný linecký koláč a je zapsané na seznamu památek UNESCO. Místní adventní trhy patří k nejkrásnějším a v historických kulisách starého města jich tu najdete hned několik. Oblíbený je trh na Hlavním náměstí, méně lidí pak najdete na sousedním Farském náměstí. Ochutnat můžete grilované klobásy a samozřejmě proslulý mřížkový koláč. Jednou z největších atrakcí je jízda nejstrmější tramvajovou tratí na světě vedoucí na vrch Pöstlingberg. Ta vás doveze k bazilice Panny Marie Sedmibolestné, odkud uvidíte celé město jako na dlani.

Drážďany

Vánoční trhy v Drážďanech jsou klasikou Vánoc a lákadlem pro spoustu turistů nejen z Německa, ale i z Čech. Nejstaršímu německému vánočnímu trhu, drážďanskému Štrýclmarktu (něm. Striezelmarkt), je letos už 589 let. Ve světle čtrnáctimetrové vánoční pyramidy která je zapsaná v Guinessově knize rekordů, se tu můžete zahřát svařákem, punčem, pochutnat si na různých klobásách i pražených horkých mandlích. Ve stáncích se prodávají švestkáčci – figurky vyrobené především ze sušených švestek nebo fíků. Obdivovat můžete řemeslné výrobky, dřevěné hračky, svíčky, keramiku, foukané sklo, krajky či adventní věnce. Většina z těchto výrobků pochází z německé strany Krušných hor. Jestli plánujete i nákupy v obchodech, nejezděte sem v neděli – to mívají zavřeno.

Zdroje:

https://www.prozeny.cz/clanek/vanoce-nejhezci-adventni-trhy-u-nas-i-sousedu-kde-neni-hlava-na-hlave-a-odnesete-si-netradicni-zazitky-92536

https://www.nzm.cz/akce/advent-na-kacine-programjarmark

https://www.liberec.cz/cz/obcan/aktuality/zpravy-z-mesta/liberecky-advent-2023-ma-jasny-program.html

https://www.radynacestu.cz/magazin/adventni-drazdany/