Dáme-li se do řeči s cizincem, který by rád ochutnal lokální česká jídla a nápoje, doporučit mu toho můžeme spoustu. Začneme pravděpodobně dobrým českým pivečkem, gulášem nebo svíčkovou. Doporučit pak můžeme například chlebíčky, karbanátky, sekanou, ovocné knedlíky nebo typicky české koláče.

Existuje však spousta odvážných cestovatelů, kteří rádi ochutnají místní nejkontroverznější jídla, ačkoliv pokrmy spadají spíše do rubriky ‘food taboos.’ Která jídla se tedy světově řadí mezi ta nejodpornější?


Český rybníček

Když jsem doma ohlásila, že nejodpornějším českým jídlem se podle hodnocení stala rybí polévka a rýžový nákyp, sesunula se lavina protiargumentů. Rybí polévku dělá každý jinak, rýžový nákyp se dá udělat lahodně… Jídla ale hodnotí uživatelé po celém světě, a ti rozhodli, že rýžový nákyp získá v žebříčku 27. místo. Rybí polévka pak místo 28.

Mezi další nejméně oblíbená česká jídla pak patří například nudle s mákem, buchtičky se šodó, nebo zabijačkové lahůdky.

Naopak nejoblíbenějším produktem z našeho kouta je pivo typu Pilsner. Cizinci k nám přijíždí také ochutnat svíčkovou, knedlíky, koláče, nebo řízky.


Italové pláčou

V žebříčku nejhorších jídel, který TasteAtlas zveřejnil, se nejčastěji objevují různé variace původně italských pokrmů, hlavně pizzy.

40. místo obsadily americké Pizza strips - hutné tlusté těsto, pokryté tomatovou omáčkou a bylinkami jako rozmarýn a bazalka. Připodobnit se dají našim pizza šnekům, pizza strips ovšem neobsahují sýr, ani šunku.

První mražená pizza na světě skončila na 22. místě - norská Pizza Grandiosa. Vyrábět se začala v roce 1980, a lidé ji buď milují, nebo ji naopak označují jako ‘lenost v krabičce.’

Na 10. místě trůní takzvaná Scottish Deep-Fried Pizza. Sám název prozrazuje, že se jedná a extrémně nezdravou a kalorickou bombu. Pizza je místo pece osmažená v rozpáleném oleji, který se většinou používá zároveň ke smažení Fish&Chips - pizza má tak trochu rybí nádech. Podává se s hranolkami, octem a solí.


Druhým místem se pyšní kanadský Pizza Cake. Je to obrovský koláč, sestavený z tří až šesti vrstev pizzy s tomatovou omáčkou, sýrem a salámem. Celý koláč je pečený v hrnci.

Zdroj: Youtube


Americký Guláš

Kromě nejhorších variant pizzy na světě, je v žebříčku ještě jedna pochutina, která by neudělala radost Italům, Maďarům, ani nám. Zatímco náš klasický guláš je kombinace několikahodinového vaření a pečlivého dochucování, guláš Američanů je spíš rychlým snackem. Sestává se z těstovin (například macaroni, nebo vaječné nudle), mletého masa na burgery, tomatové omáčky a nastrouhaného sýra. V Americe je jídlo velmi oblíbené pro jeho jednoduchost a cenovou dostupnost. Často je vyroben ze zbytků v lednici. V žebříčku TasteAtlast zastává Americký Guláš čestné 50. místo.

Zapečená varianta pokrmu se pak nazývá American Chop Suey a pyšní se 37. místem.


Šneka nebo tarantuli?


V Portugalsku se můžete setkat s držitelem 26. místa, Caracóis à Algarvia. V Algarve se totiž šneci běžně sbírají od dubna do června. V každé variantě receptu je důležité šneky řádně očistit a uvařit v čisté vodě s oregánovými tyčinkami.

Na 5. místě straší smažení pavouci z Kambodži. Městečko, odkud recept A-Ping pochází, je tak zamořené pavouky, že se místní obyvatelé museli přizpůsobit a začít je i jíst. Nejčastěji se na výrobu pokrmu používají tarantule, které kuchař hluboce smaží v oleji. Chuť chlupatých nožiček je nejčastěji připodobňována něčemu mezi treskou a kuřetem. Doporučuje se ale nekousat si do pavoukova břicha - to totiž obsahuje tělesné tekutiny a vnitřní orgány zvířátka.


Ryby a vodní potvory


Naše rybí polévka je oproti jiným pokrmům z vodních živočichů opravdu slabý odvar.

Jihokorejský pokrm Sannjaki (30. místo) se skládá z čerstvě nakrájené baby chobotničky zalité sezamovým olejem. Jelikož jsou chobotničky usmrceny těsně před podáváním, je logické, že se na talíři stále plazí. Pokud se pokrm rozhodnete ochutnat, žvýkejte chobotnici pečlivě - jsou známé případy, kdy chobotnička chytila jícen strávníka a zadusila ho.

Zamíříte-li do Norska, ochutnat zde můžete Lutefisk z 23. místa. Jedná se o sušený filet ze síha naložený v louhu. Pokrm má velmi silný a štiplavý zápach a podává se nejčastěji se šťouchanými bramborami.

Máte rádi nakládaného sledě? V Dánsku můžete potkat jeho upgrade, a to osmaženou verzi, podávanou s chlebíčkem. Stegte Sild obsadil krásné 6. místo.

Hákarl, islandská delikatesa ze žraločího masa, se pyšní bronzovým 3. místem. Žraločí maso je nejdříve 3 měsíce fermentováno a následně se pověsí a nechá sušit až pět měsíců. Hákarl je označován jako jídlo pro odvážlivce - kvůli svému odéru, konzistenci, a vysokému obsahu amoniaku, se z pokrmu lidem chce často zvracet. Podává se s panákem místní pálenky.


Vítězem se stává…

Nejodpornějším pokrmem na celém světě uživatelé ankety zvolili salát z Ruska, nesoucí název Indigirka. Salát je vyroben ze syrových zmražených nakrájených kousků ryb, nejčastěji síhů. Podává se se solí, syrovou cibulí, skvěle se hodí k Vodce.


Zdroje: