Exotická zvířata i palmy
Originální podívaná na vás čeká ve slavném Třebechovickém muzeu betlémů, které nabízí opravdové skvosty už od roku 1925. Najdete tu třeba exotické betlémy z Afriky nebo Jižní a Severní Ameriky. Proto tu kromě oveček a oslíka uvidíte i krokodýla, želvy nebo lva. Netradiční jsou i betlémy pocházející z Mexika, Bolívie, Ekvádoru nebo Peru, kde mají postavičky místo kožešin indiánská barevná ponča a připlouvají se na Ježíška podívat na rákosových člunech.
Replika Žižkova
Pokud jste z Prahy, udělejte si výlet na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde se na vánočních trzích můžete občerstvit punčem a pak se přesunout do Infocentra Prahy 3, kde najdete vskutku neobvyklý betlém. Čím je zajímavý? Kromě Ježíška a tří králů tu postávají a posedávají i figurky Švejka, Jaroslava Haška, Járy Cimrmana, žižkovského pepíka, ale třeba i Rychlých šípů nebo T. G. Masaryka – všichni to byli slavní žižkovští rodáci, ať už skuteční, nebo literární. Postavičky tvořili pedagogové a studenti místní střední uměleckoprůmyslové školy.
Dřevěný skvost
Do jihočeských Budějic se vyplatí před Vánoci zajet na pravou vánoční podívanou. Najdete tu celé rozsvícené adventní městečko s vyhlídkovým kolem, ledovým kluzištěm a perníkovou věží, ale hlavně zcela nový betlém od řezbáře Jiřího Nekoly, který měl tu čest pro město betlém vytvořit z dubu a bukových špalků. Nekola si dal záležet hlavně na propracovaných obličejích postav. Nádhernou podívanou najdete na náměstí Přemysla Otakara II., sochy jsou rozestavěné kolem Samsonovy kašny. Nově tam přibyla soška sedícího anděla.
Postavy ze slámy
Renesanční zámek Opočno v podhůří Orlických hor má v zimě půvabnou atmosféru, zvlášť když je pod sněhovou pokrývkou. Na prvním nádvoří návštěvníky i letos uvítají biblické postavy a zvířata tradičního betléma ze sena, a to v životní velikosti. Sváteční atmosféru Vánoc dokreslují vánoční koledy.
Výstava betlémů v Klementinu
Jedinečná výstava betlémů, která se koná pouze jednou za sto let, na vás čeká v Národní knihovně ČR. Právě tady byl v roce 1562 postaven první betlém na území Čech. A v roce 1923 se tu konala Jubilejní jesličková výstava. Návštěvníci tu mají naservírovaný výběr betlémů od těch nejlepších současných betlémářů. Opravdovým skvostem je pak mechanický třímetrový vyřezávaný „Jubilejní betlém“. Scéna je umístěna na Kampu v roce 1906. „Návštěvníci si tak mohou prohlédnout jedinečné panorama Malé Strany a mezi darovníky lze najít i několik osobností té doby. Zajímavý je i příjezd tří králů na lodi po Vltavě. Na vytváření betlému se podílely více než tři desítky výtvarníků,“ řekl Vladimír Glaser, předseda Spolku českých betlémářů. Pokud na výstavu zavítáte, mějte u sebe hotovost, z technických důvodů totiž nelze vstupné platit kartou. https://text.nkp.cz/aktuality/novinky-titulni-strana/betlemy_vystava
Když Josef s Marií obživnou
Nejen ze dřeva, sena nebo moduritu, v betlémě můžete vidět i postavy z masa a kostí. Na několika místech v Česku budou k vidění o vánočních svátcích. Tak třeba 25. prosince se na Loretánském náměstí v Praze sejdou postavy ze všech stran k jesličkám a sehrají ukázku z lidových her vánočních. Akci pořádá Divadlo Apropo, hraje se v 15 a 16 hodin a výtěžek půjde na konto Pomozte dětem. Ve středu 27.12. pak živý betlém v Ostravě-Třebovicích doplní folklorní vystoupení.
Zdroje: