Určete si priority

Po návratu z dovolené míváme pocit, že nás zavalí všechny ty e-maily, nevyřízené telefonáty, tabulky volající po doplnění a dlouhý list neodkladných restů. Máme pocit, že tohle nemůžeme snad nikdy zvládnout. Ono to jde, ale chce to mít jasný plán. V první řadě si udělejte seznam všech úkolů podle toho, jak moc hoří. Začněte plnit jeden po druhém podle priorit, nepřeskakujte je a barevným fixem si odškrtávejte jejich splnění. Okamžitě se vám uleví. Pokud na vás čekají desítky zpráv v poště, klidně si vytvořte šablonu s informací, že se po návratu z vánočních svátků věnujete neodkladným záležitostem, ale že na e-maily určitě odpovíte, jakmile to půjde. Vaši spolupracovníci takový přístup ocení a nebudou si myslet, že jste se na ně vykašlali.

Zdroj: Youtube

Nenechte se rušit

S kolegyní jste se 14 dnů neviděli, a tak je potřeba probrat všechny novinky, dokud jsou ještě horké. Jenže takové odbíhání na kafíčko několikrát za den vám sebere spoustu času z pracovní doby, který vám může žalostně chybět. A být v práci přesčas? To se nikomu nechce. Jak z toho tedy vybruslit? Vysvětlete upřímně kolegům, že byste si s nimi sice moc rádi povídali, ale že jste v časovém presu a nestíháte. Co si místo štěbetání v kuchyňce na stojáka udělat raději hezké páteční odpoledne a vyrazit po práci na kávu nebo skleničku? Dejte si pozor i na sociální sítě – ty umějí být zrádné a nenápadně vám uždibují čas určený k práci, stejně jako vaši pozornost. Mně osobně pomáhá, když si zkontroluji, co se děje na internetu hned po ránu, buď při snídani, nebo cestou do práce. Jakmile ale usednu k počítači, mobil odkládám na vzdálenější místo a vypínám si notifikace. Tak mám čas soustředit se na plnění úkolů, aniž by mě vyrušovalo dění ve virtuálním světě. Telefon si pak beru do ruky až při první pauze na kávu.

Udělejte i schůzkový den

Pamatuju si, že za časů, kdy jsem pracovala v kanceláři, mě nejvíce stresovaly a vyrušovaly různé schůzky. Byly už naplánované, a tak mi bylo trapné zrušit je v den konání, i když jsem absolutně nestíhala. Při plnění úkolů jsem pak byla zbrklá a snažila se co nejrychleji vyřídit vše potřebné, abych stihla celá uřícená dorazit na smluvené pracovní setkání. Tam jsem pak seděla jako na trní a v hlavě se mi honily myšlenky na to, co všechno musím ještě dohnat, až se vrátím k počítači. Pokud i vás představa kolotoče schůzek děsí, buďte chytřejší a udělejte to jinak. Na jeden den v týdnu si naplánujte třeba po hodině všechny schůzky, které potřebujete odbavit. Šéfovi řekněte, že máte schůzkový den, a tudíž budete k zastižení jen na telefonu. Odpadne vám lítání sem a tam a neustálé přepínání mezi povinnostmi, na rozhovor s klienty či spolupracovníky se budete lépe soustředit a třeba si i tu kávu s nimi vychutnáte pěkně v klidu a ještě u toho dostanete nějaký geniální nápad.

Rozptylte se

Jestli máte pocit, že vám snad praskne hlava a je toho na vás nějak moc, zabrzděte. Nemá cenu přeceňovat své síly a jet na 120 % – pak byste totiž mohli poměrně rychle vyhořet. Lepší je v takových chvílích zpomalit a dát si přestávku. Pokud můžete, jděte se projít do parku, koupit si svačinu nebo v kanceláři zalijte květiny, ukliďte si pečlivě pracovní stůl, zavolejte kamarádce a zasmějte se spolu. Nejúčinnějším ventilem stresu je relaxace, proto z práce nepospíchejte hned domů, kde na vás čeká další směna v podobě péče o rodinu a domácnost, ale dopřejte si pár hodin jen pro sebe. Zajděte si do sauny, na masáž, do bazénu, zacvičte si nebo jen vyrazte na delší procházku. Buďte sami se sebou a myšlenky a starosti nechte volně odplouvat. Teď je čas jen pro vás, tak si ho užijte.

Nastartujte imunitu

V zimních měsících je naše tělo přirozeně oslabené a náchylnější ke všem bacilům, pokud se k tomu přidá ještě stres z práce, můžete snadno chytit chřipku nebo angínu. Vyzbrojte se proto vitamíny a posilujte obranyschopnost organismu, který to teď potřebuje jako sůl. I když po ránu nestíháte, vyživte tělo a nasnídejte se, super zdravou rychlovkou je třeba ovocné smoothie, kam přidáte i ovesné vločky a rostlinné mléko pro lepší nasycení. Nebo si v práci udělejte instantní ovesnou kaši, do které přidáte pár kousků čerstvého ovoce a jogurt. V kanceláři se prolévejte bylinkovým čajem a doplňte přísun vitamínů, minerálů a dalších živin pomocí doplňků stravy. Na imunitu skvěle funguje především vitamín B a beta-glukany.

Zdroje:

Autorský článek

https://www.stylist.co.uk/life/careers/why-its-totally-fine-to-take-it-easy-at-work-during-the-first-week-of-january/244251

https://www.posturite.co.uk/blog/beat-january-blues-10-tips-easier-return-work