Vodní kámen, to je prevít

Jednou z nejčastějších chyb, kterou lidé dělají, je, že nezměkčují tvrdou vodu. Ta se pak v myčce usazuje v podobě vodního kamene, kvůli kterému vám přístroj doslouží i o několik let dříve, než by měl. Jestli bydlíte v místě, kde teče tvrdá voda, pravidelně doplňujte sůl do myčky, která vodu změkčuje, a občas myčku propláchněte octem nebo jedlou sodou.

Zdroj: Youtube

Dáváte do myčky věci, které tam nepatří

Ne všechno nádobí snese proudy horké vody. Zapamatujte si, že litina, keramika, měď, dřevo, hliník, stříbro nebo nádobí s ručně malovaným dekorem se myje v ruce a do myčky zkrátka nepatří. Jednak by se vám mohlo nenávratně poškodit, jednak hrozí, že třeba u nožů s dřevěnou rukojetí se část odchlípne a zapadne do některé části myčky, kterou tak poškodí. To samé platí o sklenicích na víno z tenkého skla, které se snadno rozbijí – mít v myčce střepy je asi to poslední, co chcete.

Pryč se zbytky jídla!

Myčka si sice poradí i s připáleninami, ale talíře od jídla byste měli i před vložením do myčky krátce opláchnout pod tekoucí vodou. Skládat do myčky talíře nebo vidličky i se zbytky brambor nebo řízku je špatně. Kousky jídla totiž v myčce zůstanou, usadí se v malých otvorech a znesnadní myčce její práci. Nádobí pak můžete vyndávat špinavé a problém je na světě.

I myčka potřebuje umýt

Pokud si myslíte, že se myčka myje automaticky, jste na velkém omylu. Nečištěná myčka způsobí to, že se v ní usazuje mastnota nebo zbytky nerozpuštěného prášku, což přístroj postupně ničí a snižuje jeho životnost. Stejně jako oplachujete své auto nebo otíráte monitor, i myčka si žádá údržbu! Někdy se doporučuje pustit myčku naprázdno, ale to příliš nepomůže, lepší je sáhnout po čisticích tabletách a zásadní je pravidelně čistit všechny součástky, včetně otočných ramen a filtru, kde je nejvíc usazenin. Po každém použití si zvykněte vytáhnout spodní přihrádku a zkontrolovat, zda v nádobce nebo košíku na příbory nezůstaly zbytky jídla. Předejdete tak zápachu a mastným usazeninám. Myčku nechte také pravidelně odvětrávat.

Co do myčky můžete klidně dát?

Možná vás to překvapí, ale do myčky nemusíte dávat jenom nádobí. Dobře vám poslouží i v případě očištění jiných předmětů, třeba stojánků na kartáčky nebo misky na mýdlo, v nichž se postupem času usazuje vodní kámen i slizký film. Omýt můžete také skřipce nebo plastový hřeben, který předtím zbavíte vlasů. Stejně můžete postupovat i s mycími houbami či kartáči s umělými štětinami. Myčka vám dobře vyčistí i drobné zahradnické náčiní, plastové hračky (bez elektrických součástek), kšiltovky nebo otočný talíř z mikrovlnky. A pozor, práci si ušetříte, když do ní dáte kovový filtr z digestoře, který bývá plný špíny a zaschlé mastnoty.

Zdroje:

https://www.denik.cz/dum-a-byt/mycka-cisteni-pece.html

https://www.vlasta.cz/inspirace/mycka-na-nadobi-co-tam-nepatri/

https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/g2877/dishwasher-tricks/