Vodní kámen, to je prevít
Jednou z nejčastějších chyb, kterou lidé dělají, je, že nezměkčují tvrdou vodu. Ta se pak v myčce usazuje v podobě vodního kamene, kvůli kterému vám přístroj doslouží i o několik let dříve, než by měl. Jestli bydlíte v místě, kde teče tvrdá voda, pravidelně doplňujte sůl do myčky, která vodu změkčuje, a občas myčku propláchněte octem nebo jedlou sodou.
Dáváte do myčky věci, které tam nepatří
Ne všechno nádobí snese proudy horké vody. Zapamatujte si, že litina, keramika, měď, dřevo, hliník, stříbro nebo nádobí s ručně malovaným dekorem se myje v ruce a do myčky zkrátka nepatří. Jednak by se vám mohlo nenávratně poškodit, jednak hrozí, že třeba u nožů s dřevěnou rukojetí se část odchlípne a zapadne do některé části myčky, kterou tak poškodí. To samé platí o sklenicích na víno z tenkého skla, které se snadno rozbijí – mít v myčce střepy je asi to poslední, co chcete.
Pryč se zbytky jídla!
Myčka si sice poradí i s připáleninami, ale talíře od jídla byste měli i před vložením do myčky krátce opláchnout pod tekoucí vodou. Skládat do myčky talíře nebo vidličky i se zbytky brambor nebo řízku je špatně. Kousky jídla totiž v myčce zůstanou, usadí se v malých otvorech a znesnadní myčce její práci. Nádobí pak můžete vyndávat špinavé a problém je na světě.
I myčka potřebuje umýt
Pokud si myslíte, že se myčka myje automaticky, jste na velkém omylu. Nečištěná myčka způsobí to, že se v ní usazuje mastnota nebo zbytky nerozpuštěného prášku, což přístroj postupně ničí a snižuje jeho životnost. Stejně jako oplachujete své auto nebo otíráte monitor, i myčka si žádá údržbu! Někdy se doporučuje pustit myčku naprázdno, ale to příliš nepomůže, lepší je sáhnout po čisticích tabletách a zásadní je pravidelně čistit všechny součástky, včetně otočných ramen a filtru, kde je nejvíc usazenin. Po každém použití si zvykněte vytáhnout spodní přihrádku a zkontrolovat, zda v nádobce nebo košíku na příbory nezůstaly zbytky jídla. Předejdete tak zápachu a mastným usazeninám. Myčku nechte také pravidelně odvětrávat.
Co do myčky můžete klidně dát?
Možná vás to překvapí, ale do myčky nemusíte dávat jenom nádobí. Dobře vám poslouží i v případě očištění jiných předmětů, třeba stojánků na kartáčky nebo misky na mýdlo, v nichž se postupem času usazuje vodní kámen i slizký film. Omýt můžete také skřipce nebo plastový hřeben, který předtím zbavíte vlasů. Stejně můžete postupovat i s mycími houbami či kartáči s umělými štětinami. Myčka vám dobře vyčistí i drobné zahradnické náčiní, plastové hračky (bez elektrických součástek), kšiltovky nebo otočný talíř z mikrovlnky. A pozor, práci si ušetříte, když do ní dáte kovový filtr z digestoře, který bývá plný špíny a zaschlé mastnoty.
Zdroje:
https://www.denik.cz/dum-a-byt/mycka-cisteni-pece.html
https://www.vlasta.cz/inspirace/mycka-na-nadobi-co-tam-nepatri/
https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/g2877/dishwasher-tricks/